Väike samm Eestile, suur hüpe Maximale (0)
Reedel avas Maxima Rae vallas Kurna külas Eesti ühe moodsama logistikakeskuse, mis loob 350 uut töökohta.

Maxima Eesti tegevdirektor Vygintas Šapokas ütles logistikakeskuse avamisel, et ettevõttel on võtnud aega 12 aastat, et avada 75 poodi. Nüüd antakse tööd ligi 4000 inimesele, kes teenindavad igapäevaselt rohkem kui 150 000 inimest. “Edu nimel oleme Eestisse investeerinud rohkem kui 150 miljonit eurot, millest 35 miljonit eurot on kulunud uue logistikakeskuse rajamiseks. Parafraseerides Neil Amstrongi: see on väike samm Eestile, suur hüpe Eesti Maximale,” sõnas Šapokas.

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees ja majanduskomisjoni liige Kalle Palling ütles, et Maxima investeeringud ei ole Eesti jaoks väikesed. “150 miljonit eurot on lähenemas 1%-le Eesti SKP-st ehk tegu on väga tõsiste panustega Eesti majandusse,” ütles Palling. Palling lisas, et täna on Maxima saavutamas liidripositsiooni toiduainete ja esmatarbekaupade pakkujate turul.

Poeketi süda

Uus logistikakeskus võimaldab Maximal juhtida kaupluste tööd senisest paindlikumalt ja teha rohkem koostööd kohalike tootjatega. Kaasaegse keskusega üks märksõnu on keskkonna säästmine. Tähelepanu on pööratud hoone säästlikule valgustamisele ja küttelahendustele. Hoone katus on kaetud materjaliga, mis kaitseb ülekuumenemise eest ja vähendab õhusaastet. Lisaks pressitakse kohapeal kile ja kartong ning valmistatakse ette taaskasutamiseks.

Uuest logistikakeskusest saab Maxima poeketi süda, kust hakkab kaupa jõudma enamikku Maxima poodidesse. Keskuses hakkab olema ligemale 30 000 erinevat kaubaartiklit. Laotemperatuurid varieeruvad -24 ja +18 kraadi vahel. Arvestatud on nii sügavkülma toodete kui ka lillede säilitamisega. Suitsu ja alkoholi hoitakse eraldi, sest tegu on kaubaga, mis on kerge “kaduma”.

Täna on keskuse hiiglaslikud riiulid suuresti tühjad ja kauplustele midagi veel välja ei viida. Esimesi proovitarneid plaanitakse teha paari nädala pärast. Logistikakeskus peaks täisvõimsusel hakkama tööle augustis.

Kuni 200 veoautot

Töötajate sõnul on uues logistikakeskuses hea töötada. Laotöötaja Maie toob välja töökeskkonna mugavused. “Mugavused ongi need, et keskus on ilus, suur ja avar,” ütles ta. Maie kaastöötaja Triin rõhutab jällegi keskuse tehnikat, mis on kõik uus. “Siin on kõik asjad olemas. Töö ei takerdu selle taha, et sul oleks puudu mingi vajalik töövahend. Seetõttu läheb töö kiiresti,” rääkis Triin.

Logistikakeskuses on kõik elemendid üksipulgi läbi mõeldud. Näiteks kui laotöötajad täidavad tellimust, suhtlevad nad raadiosaatja abil arvutiprogrammiga, mis annab täpseid juhiseid, kus mingi kaubaartikkel asub ja palju seda vaja on. Programmil on võime õppida 30 minutiga selgeks töötaja hääl. Nii on suhtlus kergemast kergem, sest programm teab kohe, kellega on tegu.

Ühes päevas hakkab keskusest läbi käima kuni 200 veoautot, mis veavad kokku 3400 alusetäit kaupa. Huvitav on märkida, et inimesed pääsevad logistikakeskusesse ühe ukse kaudu. Parklat ja logistikahoonet ühendab galeriikäik.

Maxima logistikakeskuse ehitus algas 2014. aasta suvel ning kestis 588 päeva. Hoone ehitas Rand&Tuulberg ning see kandideerib ka 2015. aasta betoonehitise konkursil. Konkursi võitja selgub märtsikuus.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.