Tehasemaja tiitli võitnud puithooned valmivad Kolgas (0)
Kuusalu valla ettevõttes Nordic Houses KT OÜ toodetakse aastas kokku üle 100 puitmaja. Ettevõttel on Kuusalu vallas kaks tootmisüksust, millest üks asub Kosel ja teine Kolgas.

Aasta tehasemaja tiitli toonud majad valmivad Kolga aleviku serval tegutsevas tootmisüksuses, kus tänavu valmib üle kahekümne Norra lõunaosas asuva Ogna projekti tarbeks toodetavat kahekorruselist puhkemaja.

Peatselt on võimalus ka Eestis osta võidutiitli saanud maju uueks koduks või suvilaks. Hooned on projekteerinud Eesti noored arhitektid Mari-Liis Vunder, Olavi Kukk ja Kristjan Tõlk Trilog Studio OÜ-st. Enamus puidust on mänd ja kuusk ning see on kodumaine. Kuid osade majade välisvooderdus on ka lehisest. “Lihtsuses peitubki nende võlu. Tehniliselt pole elementide tootmine ega ka Norras kokku panemine kuigi raske,” iseloomustab Nordic Houses KT OÜ tegevjuht Jaanus-Peeter Palm maju. Tema sõnul kulub 120-130-ruutmeetrise hoone kokkupanekuks jooniste järgi kolm kuni viis päeva.

Seinad, põrandad ja katus

Kuusalu vallas tegutsetakse kahes kohas. Kosu külast saigi firma tegelikult alguse. Praegu valmistakse seal standardseid vabaajamaju Norrasse. Need valmivad ettelõigatud materjalist. “Lõikame oma jooniste alusel majakarbi materjali mõõtu, pakime aknad, soojustuse ja katusematerjalid ning muu vajaliku kaasa,” seletab Palm. Ehitusplatsil pannakse maja etteantud jooniste järgi kokku.

Kolgas koostati kunagi endise majandi töökodades ja angaarides palkmaju. Kui aga ettevõtte Nordic Houses KT osanikud vahetusid, siis alustati Kolgas puitkarkassil elementmajade tootmist. “Klient tuleb oma joonistega ning soovib näiteks seinte- ja katuseelementidest maju. Kolgas teemegi neid elemente. Siin paneme seinad, põranda ja katuse kokku ning soojustame,” seletab Palm.

Kolga tehases töötab täna 12 inimest ja tõenäoliselt tuleb töötajaid juurde võtta. “Meil on palju kohalikke, kuid tööle sõidetakse ka Loksalt, Kolgakülast, Kuusalust, Jõelähtmelt ja isegi Tallinna lähistelt. Kolgas ja Kosul polegi rohkem tootmisega tegelevaid ettevõtteid,” lisab kohalik meister-tootmisjuht Arli Raudsepp.

Järgmiseks Saksamaa?

Nordic Houses KT põhiturg on Norras. Lisaks sellele töötatakse täna firmas aktiivselt Saksamaa turu suunal. Jaanuaris osaleti Münchenis rahvusvahelisel BAU messil. Eelmisel nädalal võõrustas Nordic Houses Kolgas ja Kosu külas Saksa filmigruppi.

Kui palju hoonete elemente aastas Kolgas toodetakse? Jaanus-Peeter Palm ja Arli Raudsepp ütlevad, et mullu toodeti 80 tüüpmaja ning 20 eriprojekti. Vaikne on näiteks aasta esimene kvartal, sest Norras on talv. Suurem tellimustelaine saabub koos aprillikuuga.

Eestisse pole neid maju tellitud. Palm ütleb, et tavaline eestlane eelistab veel kivimaja, sest arvab seda kestvat sajandeid. Samas on ikkagi näha puitmajade osakaalu kasvu Eestis.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.