1. septembrist töötab Nissi valla kultuurikeskuse juhatajana Kaja Rästas. Maakonna edelapoolsemal omavalitsusel on kaks eelarvelist kultuurimaja, mis asuvad Riisiperes ja Turbas. Lehetus ning Ellamaal tegutsevad külakeskused.
Harju Elu käis värskel kultuurijuhil külas oktoobri viimasel esmaspäeval. Sügis on edenenud pikkade sammudega ning Riisipere-Nissi teelt avanevad vaated metsadele on valdavalt kollased.
Kaja Rästas, kuidas sattusite just siia tööle?
Nissi kandiga on minul selline lugu. Aastatel 1985-1990 õppisin praeguses Tallinna Ülikoolis, toonases Pedagoogilises Instituudis näitejuhtimist. Oli ENSV aeg ning inimene pidi toona ka töötama. Mina valisin töökoha nii, et see oleks Tallinnale võimalikult lähedal. Minu vanaema suvekodu oli olnud Mõnuste külas ja sinna sõideti alati Riisipere rongiga. Aastatel 1985-86 olin samas kultuurimajas tööl laste- ja noortesektori juhatajana. Sain ka ühetoalise korteri.
Varsti selgus, et Turbas on kultuurimaja juba aastapäevad suletud. Mind meelitati veel ilusama ja suurema korteriga. Ning ma läksin Turba kultuurimaja juhatajaks. Olin toona 22-aastane tüdruk. Mõtlen siiamaani, et kuidas minul jätkus julgust ja jultumust. Praegu ma seda ei teeks. Aga tänu tööle Nissis ja Turbas tunnen ma selle kandi rahvast hästi. Vahepeal on tulnud juurde ka ägedaid noori.
Miks toonasest külanõukogust ära kolisite?
Kui suunamise aeg lõppes, siis läksin tagasi Tallinna. Aga ikka kutsuti siia tagasi ja mingeid asju ma siin ka korraldasin. Töökoht oli hoopis värvifirmas Sadolin, kus tegelesin reklaami ja turundusega. Hiljem juhtisin ühte kunstigaleriid.
Praegu õpetan neljandat aastat Nissi põhikoolis ühte valiktundi nädalas. Aine on esinemisõpetus. Uuest aastast hakkan andma ka tundi ettevõtlikkusest.
Kuidas ja millal kandideerisite Nissi kultuurijuhiks?
Kevadel oli vallajuhtidega kandideerimisest juttu. Aga ma ütlesin, et ei jaksa sõita. Kolmnurk Tallinn-Riisipere-Turba võtab palju energiat ning aega. Konkurss aga luhtus. Varsti pärast seda tehti mulle pakkumine. Ning esimene tööpäev oli 1. septembril. Kultuurijuhi amet on iseenesest põnev väljakutse.
Teie plaanid selleks aastaks ning kaugemaks ajaks?
Tahan ühendada kogu valla kultuurielu, et igal pool oleks toredaid ettevõtmisi. Minu juhtida on kaks eelarvelist kultuurimaja, mis asuvad Riisiperes ja Turbas. Lisaks tegutsevad Lehetus ja Ellamaal külakeskused. Tahan koordineerida ka seltside ning koolide tegevust. Seda selleks, et üritused ei kattuks.
See, mis siin varem on tehtud, on väga uhke. Kultuurikorraldaja Evi Vendla tegi ja teeb tänaseni head tööd. Et saada teada, mida rahvas uut tahab, korraldasime siin ja Turbas arvamusevahetused teemal “Kultuur muutuvas ajas”. Sealt tuli mitu ideed.
Millised ideed käiku lähevad? Kas tuleb rohkem teatrit, kontserte, isetegevust või sporti?
Mälumängusari sai just alguse. Esimeses voorus Ellamaal mängis seitse võistkonda. 25. novembri paiku on tulemas kadrisimman, mis on põlvkondadepõhine. Väikestest lastest-tantsijatest kuni memmedeni välja. Lisaks tulevad veel külalised Vasalemmast. Jõulu ajal on Riisiperesse oodata kontserti andma Eesti Rahvusmeeskoori.
Uuest aastast algab Toiduklubi ja see hakkab tegutsema Nissi kooli õppeklassis. Pakuti välja ka vaba lava, kus kõik saaksid esineda. Laste huvitegevuse juhtimine läheb lähiajal koolide alluvusse. Et poleks näiteks eraldi laste rahvatants koolis ja rahvamajas.Turba koolis alustab uuest veerandist näitering. Aga ruumi annab kultuurimaja. Konkurss “Riisipere laululaps” toimub korra aastas ning saab nimeks “Nissi valla laululaps”. Ühel aastal peetakse seda Riisiperes ning järgmisel Turbas.