Rüütel andis presidendimatka teatepulga üle Kaljulaidile (0)
25. veebruaril kogunes Aegviidu rongijaama parklasse paar tuhat matkalist, et jalgsi Neljärve kaudu Jänedale kõndida. Avalöögi andsid presidendid Arnold Rüütel ja Kersti Kaljulaid.

“Jänedal oli omal ajal Olav Topman spordijuht. Õpilaste hulgas oli sport väga arenenud ja selle hulgas kõikvõimalikud looduses käimised samuti,” meenutas Arnold Rüütel, kes õppis Jäneda põllumajandustehnikumis aastatel 1946-1949.

Aja jooksul kujunes looduses käimistest suurem igatalvine jalgsimatk. Rüütel hakkas presidendina matka patrooniks 2004. aastal, ettevõtmise nimeks saigi presidendimatk. Marsruudiks on Aegviidu-Nelijärve-Jäneda, mis sõltuvalt valitud radadest on kas 7 või 10 kilomeetrit pikk.

Andis teatesuusa üle

Toomas Hendrik Ilves Aegviidu-Nelijärve-Jäneda presidendimatka jaoks seni aega leidnud ei ole. Kersti Kaljulaid seevastu otsustas õla alla lükata.

“Ma ei ole küll kuigi vana, kui me räägime eakatest inimestest, alles 89, aga siiski on õige teatepulk praegusele presidendile üle anda, kes on tõesti spordihuviline. Kui president osaleb sellistel üritustel, siis see tõmbab ühiskonda kaasa mitte ainult sellele matkale siia, vaid ka teistele taolistele ettevõtmistele,” ütles Rüütel Harju Elule.

Samojeedi koerad Stefani ja Luna veavad pepulauda, millel istub Lisette. Tüdruku ema Nele juhib koerarakendit. Nele kõrval kõnnivad Paap ja Triin, kellele koerad kuuluvad. 

“Mul on väga hea meel võtta edaspidi see vastutus olla selle matka eestvedajaks, ja tänud kohalikele inimestele, kes on olnud selle matka korraldajateks, sellepärast et president võib olla eesvedaja, aga taganttõukajad on teadupärast alati olulisemad, kuigi kipuvad võib-olla jääma natuke märkamatumaks,” rääkis Kaljulaid presidendimatka avakõnes.

Järgnevalt vormistati “teatesuusa” üleandmine. Selleks istusid presidendid laua taha ja andsid vildikatega allkirjad logo “15. presidendimatk 2018” kandvatele minisuuskadele.

Presidendimatka start anti kell 11.30. Rahvaga koos tõttas rajale Kaljulaid. “Täna ma kuigipalju ei käi, sest tervis ei luba pikalt kõndida,” arvas enda osalemise kohta aga Rüütel.

Rahvast murdu

Teiste seas silkasid matkarajal noored Kose valla neiud Annabel Pern, Eva-Roosi Eron ja Lizeth Marii Salm. “See tundus väga põnev siia tulla ja me oleme kõik siin esimest korda ja ei kahetse, et tulime,” ütles Annabel.

Varasemalt on Annabel osalenud SEB Tallinna maratoni sügisjooksul, Nike`i noortejooksul ning Paide-Türi rahvajooksul. Presidendimatkale tuli ta kodust kaasa võetud väikese Eesti lipukesega. “On väga uhke tunne. Ikka pean lõpuni vastu,” arvas neiu.

Nelijärve puhkekeskuse ees rüüpas teed sakslane Thomas Münch. “Mulle meeldib väga. Ilus loodus. Ma sellest traditsioonist väga ei tea, miks seda tehakse, aga on lõbus,” ütles Thomas ladusas eesti keeles.
Erasmuse programmiga vahetusüliõpilasena Eestisse jõudnud Thomas töötab praegu Rimi Foodsis. “Eestlased mõtlevad, et kusagil mujal on parem, aga tegelikult on siin väga hea,” arvas ta.

Vaino ja Harri presidendimatka finišis Jäneda Musta Täku Talli ees. 

Kohila elanikud Paap Laanemäe ja Triin Engman jalutasid kahe samojeedi koeraga, kellel nimeks Stefani ja Luna. “Eesti Samojeedide Tõuühing tegi üleskutse matkast osa võtta. Sooviti sadat samojeedi, aga tundub, et päris sadat ei tulnud,” ütles Paap. Lumekarva kutsasid liikus Aegviidu ja Jäneda vahel poolesaja ringis.

Et samojeedi koertega saab minna jahile, aga vedada ka kelku, otsustasid Paap ja Triin ulatada abikäe tallinlane Nele Noorkikasele, kelle 7-aastane tütar Lisette pepulaua peale tõsteti ja koerte taha haagiti anti. “Lapsele väga meeldib. Ma näen, et ta naudib. Nii tore on selline ootamatu kelgureis,” rõõmustas Nele.

Matkast võttis osa ka Paabu ja Triinu esiklaps. Tegemist on poisiga, aga lapsel ei ole veel nime, sest õigupoolest sünnib ta alles kuu aja pärast.

Kepikõnd hoiab vormis

Kes oli aga vanim matkaline? Jäneda Musta Täku Talli ees sirutasid selga kaks Tapa valla meest – 77-aastane Vaino Rei ja 88-aastane Harri Allandi, kes on ühtlasi koduvalla aukodanik.

“Ma olen spordilembeline. Ma olen käinud presidendimatkadel algusest peale,” ütles Vaino. “Ei ole tervis väga hea. Loomulikult olen väsinud, aga ma olen teinud 25 aastat kepikõndi iga päev. Tänu sellele pidasin vastu,” selgitas Allandi.

Musta Täku Tallis pakuti matkalistele hernesuppi. Pühapäevasportlaste hingeõhk kondenseerus veena talli seintel ja põrandal. Üks matkalistest – Tallinnas perearstina töötav Helle Vehlmann, kes on ühtlasi seitsmekordne Eesti meister kabes – libastus ja murdis käeluu. Naine viidi Rakvere haigla erakorralise meditsiini osakonda.

Pool tundi hiljem võitis presidendimatka loosi numbriga 190 peaauhinna tema bussijuhist abikaasa Jaan Vehlmann. Selleks on kahe inimese ööpäevane majutus Tallinnas Radisson Meritoni hotellis, õhtusöök kahele hotelli restoranis ja massaaž kahele.

“No ma arvan, et see teeb selle käeluu terveks kohe. Õnn ja õnnetus käivad koos,” ütles Jaan.

KOLM KÜSIMUST

Proua president, kuidas matk läheb?

No tänan küsimast. Tegime väikese peatuse seal lahke proua juures Pätsu suvekodus (Nelijärve ääres – A.T.) ja jõime kohvi. Nüüd oleme laiadest rahvamassidest maha jäänud, tuleb tempot hoida.

Kui tihti te säärastel matkadel muidu käite?

Väga ei käi tegelikult kõnnimatkadel suurte rahvahulkadega. Viimati oligi see, kui me kustutasime kubermangu piiri (16. aprillil 2017 – A.T.). Rohkem käin sellistel kiiremate liikumisviisidega üritustel nagu jooksudel. Nii saab rutem tehtud, rohkem koormust. Aga tore on täna.

Milline on rekord kilomeetrites olnud matka pikkuse osas?

Matka pikkuse osas? Matku mõõdetakse päevades ja nädalates ikka, aga mul ei ole praegu aega rekordeid püstitada.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.