Rohuneeme inimesed said igatsetud kodupoe (0)
14. aprillil oli Viimsi valla Rohuneeme külaelanikele suur päev, sest taas avati AjaO pood, mis oli renoveerimistööde tõttu kinni 15. septembrist.

Alates 1958. aastast on Rohuneemes olnud kauplus. Omal ajal ehitas selle Kirovi kalurikolhoos, nelja aastat hiljem ostis selle ära Harju Tarbijate Kooperatiiv (tänane Harju Tarbijate Ühistu (HTÜ)). Kuna oli kombeks, et kaupluses paiknevad ka kaupmehe eluruumid, tähendas see seda, et poe sortiment oli väike.

2002. aastal tehti Rohuneeme AjaO kaupluses esimesed renoveerimistööd, mille tulemusena suurendati kaupluse müügisaali kolmandiku võrra. Eelmise aasta septembris suleti kauplus veelgi suuremaks renoveerimistööks, millega sai maja uue fassaadi ja uue poeplaneeringu. Nüüd on müügisaal eelnevast üle kahe korra suurem ehk 209 ruutmeetrit.

Tormiline taasavamine

“Kaupluse renoveerimise ajendiks oli maja amortiseerumine ning piirkonna suurenev soov ja vajadus korraliku kodupoe järele. Nüüd on kaupluses ligi poole suurem sortiment. Peamiselt oleme keskendunud värske toidukauba sortimendi laiendamisele (puu-ja köögivili, liha- ja piimatooted), kuid pakume ka igapäevaselt vajalikku ja piirkonnale omast tööstuskaupa. Nii oleme valikusse võtnud grillimiseks vajalikke tarbeid ja aiapiirkonnale sobilikult seemneid ja turbaid,” selgitas otsuseid Harju Tarbijate Ühistu turundus-teenindusjuht Merli Sirp.

Vastrenoveeritud kauplus avas uksed 14. aprillil ja Rohuneeme kaupluse AjaO juhataja Annely Rhede sõnul oli taasavamise päev tormiline. “Uksed avasime kell 12.00. Rahvas oli kogunenud poe juurde, neil oli kaasas kitarr, laululehed, ja enne kui sisse tuldi, öeldi, et nüüd laulame. Laulsid, tõid lilli ja õnnitlesid meid. Inimesed avaldasid selle poe avamise eest suurt tänu,” rääkis Rhede.

Poolsaare viimane pood

Rohuneeme elanikud on õnnelikud kaupluse taasavamise pärast seetõttu, et see on üks väheseid poode, mis jääb Viimsi alevikust väljapoole. Teatavasti asuvad Viimsi alevikus mitmed suured kaubanduskeskused. Rohuneeme AjaO kauplus on Viimsi alevikust kuue kilomeetri kaugusel, olles ühtlasi poolsaare kõige põhjapoolsem pood.

Viimsi valla kodulehe andmetel elab 2016. aasta 1. jaanuari seisuga vallas 18 428 elanikku, neist Rohuneemes 439. Ent rahvasuu räägib palju numbrist, mis on ametlikust mitu korda suurem, ulatudes üle 1500. Rohuneeme elanikkond on suuresti vananenud, paljud püsielanikud on Rohuneemes elanud Kirovi kolhoosi aegadest saadik. Seetõttu on kauplus tähtis neile, kellel pole sõiduvahendit või võimalust igapäevaselt Viimsi aleviku vahet pendeldada.

Liikumine raskendatud

Kohalike elanike sõnul on auto puudumisel Viimsi poolsaarel liikumine vaevaline. Bussid sõidavad harva ja see nõuab piletiraha, sest Viimsi alevikust edasi minnes ei kehti enam Tallinna roheline kaart, mis lubaks tasuta ühistransporti kasutada. Vältida tuleb ka halba ilma, sest kõikides bussipeatustes ei ole paviljoni, mis vihma või lume eest kaitseks.

Võimalusel ei kipu kohalikud noored emad ega pensionärid Viimsi alevikku, kus on toidupood iga nurga peal olemas. Väidetavalt on ka neid, kes sõidavad Tallinnast tulles suurtest poodidest mööda ja eelistavad just kodukandi poodi.

HTÜl on 20 Konsumi, AjaO ja E-Ehituskeskuse ketimärki kandvat kauplust Tallinnas ja Harjumaal. 2016. aastal on HTÜ plaan teha muudatusi veel Kiili Konsumis.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.