Täna algava riigieksamite perioodi avab eesti keele eksam, kuhu on registreerunud 7507 eksamitegijat. 25. kuni 28. aprillini toimub eesti keele teise keelena riigieksam, kuhu on ennast kirja pannud 2599 eksamitegijat.
Haridus- ja Noorteameti testide ja hindamisosakonna juht Aimi Püüa soovib kõikidele eksamitegijatele kevadiseks eksamiperioodiks jõudu ja külma närvi. „Kaksteist aastat on koolis käidud ja tarkust kogutud ning nüüd on hea võimalus oma teadmisi ja oskusi näidata. Soovin kõigile edu eksamil,“ lisas ta.
Gümnaasiumilõpetajatel on võimalus teha eesti keele või eesti keele teise keelena, matemaatika ja inglise keele riigieksam. Inglise keele riigieksami asemel on võimalik valida ka rahvusvaheliselt tunnustatud võõrkeeleeksam.
Riigieksameid teeb sel aastal kokku 10 843 eksamitegijat, neist 8714 gümnasisti, 1514 kutseõppeasutuse õppurit ja 615 on kooli varem lõpetanud.
Eksamiperioodi alguse puhul tervitab abituriente ka haridus- ja teadusminister Kristina Kallas. Ministri pöördumist saab kuulata täna kell 10 Vikerraadios ja 25. aprillil kell 10 Raadio 4-s.
Eesti keele riigieksam on kaheosaline ning sellega mõõdetakse eksamitegija lugemis- ja kirjutamisoskust. Lugemisosa ülesanded tuginevad tekstidele, mis esindavad ilukirjandust, publitsistikat ja populaarteadust. Kirjutamisosas tuleb eksaminandil luua 400-sõnaline arutlev kirjand ning see pealkirjastada.
Eesti keele riigieksam algab kell 10 ja lõppeb kell 16. Täpsem info eksami sisu kohta avaldatakse Haridus- ja Noorteameti kodulehel hiljemalt kell 16.
Teisipäeval, 25. aprillil toimub eesti keele teise keelena riigieksami kirjalik osa, mis algab kell 10 ja lõpeb kell 14.30. Eksami suuline osa viiakse läbi 25.–28. aprillil. Eksam mõõdab keeleoskust B2-tasemel ja koosneb viiest osaoskusest – kirjutamine, kuulamine, lugemine, keele struktuur ja rääkimine.
Kui abituriendil ei ole võimalik põhieksamipäeval osaleda, siis saab ta end kirja panna lisaeksamile. Eesti keele riigieksami lisaeksam toimub 23. mail ja eesti keele teise keelena riigieksami lisaeksam 18. ja 19. mail. Lisaeksamil osalemiseks tuleb Haridus- ja Noorteametile esitada avaldus.
Riigieksamite periood jätkub 2. mail toimuva inglise keele eksamiga ning lõppeb 17. mail matemaatika eksamiga.
Selle õppeaasta võõrkeelte rahvusvahelised eksamid on suures osas juba toimunud, vaid saksa keele Goethe Zertifikat B1- ja B2-taseme eksam toimub 8.–12. maini.
Riigieksamite tulemused avalikustatakse hiljemalt 18. juunil eksamite infosüsteemis ja riigiportaalis eesti.ee.
Riigieksamil maksimumtulemuse ehk 100 punkti saanud eksamitegijad on oodatud 27. juunil Haridus- ja Noorteameti korraldatavale tänuüritusele „100 punkti pidu“.
Riigieksamite kohta leiab lisainfot Haridus- ja Noorteameti kodulehelt harno.ee/riigieksamid.