30% Eesti munaturust kuulub nüüd taanlastele (0)
31. märtsil läks OÜ Koks Munatootmine Põhjamaade suurima munatootja Hedegaard Foods ASi omandusse. Eestis tegeldakse tibude ettekasvatuse, munade tootmise ning pakendamisega.

2014. aasta detsembris teatas HKScan oma plaanist müüa Eesti munaäri OÜ Koks Munatootmine Taani ettevõttele DAVA Foods Holding AS, mille tütarettevõtteks on Hedegaard Foods AS.

OÜ Koks Munatootmine omab umbes 30% Eesti munaturust. HKScan Estonia juhatuse esimees Teet Soorm põhjendab müüki Hedegaard Foodsile sellega, et munatootmine ei ole HKScani strateegiline tootmisharu. “Keskendume vastavalt oma strateegilistele eesmärkidele, linnu- ja seakasvatusele ja lihatöötlemisele ning seeläbi lisaväärtuse andmisele läbi lihatootmise. Munatootmine on aga Hedegaard Foodsi üks strateegilisi tootmis- ja arengusuundi.“

Koks Munatootmise käive 2014. aastal oli 6,7 miljonit eurot ning ca 40% munadest eksporditi. “Müüsime umbes 7 miljonit muna kuus, ” räägib Soorm. Kõik kolm tootmisüksust – tibude ettekasvatus, munade tootmine ning pakendamine – asuvad Jõelähtme vallas Lool.

Hedegaard Foods on Danish Agro kontserni kuuluv kanamunade tootmise ja turustamisega tegelev ettevõte, mille tooteid müüakse Taani, Rootsi, Soome ja Baltikumi ning, mille tootmisbaasid asuvad Taanis, Rootsis, Soomes ja Eestis. “Ostuga kindlustame tugeva turuosa Baltikumis. Suurenenud mahud tõhustavad aga sisseoste (tooraine, pakendid jne) ning ületoodangu ja tööstusmunad saame ära kasutada oma munamassi- ja keedumuna tehaste toorainena,“ selgitab DAVA Foods Holding AS tütarettevõtte Muna Foods Oy kaubandusdirektor Juha-Pekka Takku ostu põhjusi.

Muutused munatootmises

Taani kontsern Danish Agro ostis Hedegaard Foods ASi 2008. aastal ning alustas jõulist investeerimist kanamunade sektorisse. “2014. aastal laienes Hedegaard Foods Soome, kus Koks Munatootmine juba müüs kanamunast valmistatud tooteid Baltikumis (kontori ja tootmisega Lool). Kuna laienemine Baltikumi oli loogiline jätk ja HKScan (Talleggi kontsern) tahtis keskenduda oma põhitegevusele ehk linnuliha tootmisele, leidus ühine sünergia,” ütleb Takku.

Uus firma keskendub kanamunade tootmisele ja turustamisele. Munatootmist tõhustatakse meetmetega nagu parima kvaliteediga sööt, täpne kanade söötmine, optimeeritud valgustus ja tibude farmi moderniseerimine.

Põhjamaade suurim munatootja Hedegaard Foods AS toodab ja turustab lisaks värsketele munadele ka munamasse, keedetud kooritud mune ja munapulbrit. Näiteks Lool keedetud-kooritud mune eksporditakse Skandinaaviasse ja Baltikumi.

Popid ökomunad

Värske muna turg on suures osas igas riigis kohalik toodang ja munatootmist jätkatakse Eestis. Kas siin hakatakse müüma ainult Eestis toodetud mune ja munatooteid, sõltub klientide ostujõust ja huvist. “Kui inimene soovib osta näiteks ökomune ehk mune linnult, kes elab korruspõrandaga farmis, toitub ökoloogiliselt kasvatatud linnusöödast ning omab võimalust õues siblida või vabakana ehk lindu, kes kasvab korruspõrandaga farmis, kus on rohkem liikumisruumi, siis need lisanduksid tootmisüksustest välismaalt. Näiteks Taanis on ökomuna turuosa juba üle 20%,“ teab Takku.
Põhjamaades on Hedegaard Foods AS toonud turule huvitavad uued tooted nagu EggyPlay (munapakenditest legoklotsid), väikepakendis Shaker Omlett ja küpsetamisvalmis pannkoogitainas. Suure tõenäosusega laieneb munatoodete valik ka meie kaubakettides.

“Omades suurt kogemust munatootmises, usume, et suudame tõhustada munatootmist ka Koks Munatootmises,” arvab Takku. Ettevõtteid Eestist juurde osta pole praegu plaanis, kuid vajadusel suurendatakse tootmismahtu.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.