Vabakujuline dolomiit õuealadel (0)
Article title
Orgita dolomiit.

Vabakujuline dolomiit õuealadel

Põhjamaises aiakujunduses tõuseb esile tänapäevase tehnoloogiaga saetud nn vabakujuliste paeplaatide kasutamine, mida hakatakse üha enam eelistama eriilmelise väljanägemise tõttu tavapärastele betoonplaatidele.

„Ajalooliste majade juures sobib dolomiit igati, betoonkivi mõjuks kohatuna,“ ütles arhitektuuribüroo Studio3 juhataja, arhitekt Andres Põime. „Muhu ja Saaremaa objektidel sai vabamõõduliste plaatide valikul määravaks, et dolomiit on kohalik looduslik materjal.“

Massiivsete dolomiitplaatide kasutamine teeradade ehitamisel sobib Põime sõnul väga hästi nii Läänemaale kui ka põhjarannikule, kus seda materjali on ehituses sajandeid kasutatud. „Dolomiitkivi harmoneerub vanade majadega kõikjal Eestis, kuid ma ei välistaks seda materjali isegi täiesti moodsate hoonete juurde viivatel teeradadel.“

Reval Stone’is toodetud dolomiitplaadid peavad jalgradadel hästi vastu, sest lõigatakse kivi säästvate trossidega. Avalikus ruumis mõnel pool silma riivavad pudenevad lubjakiviplaadid pärinevad nõukogude ajast, kui lõhkamisega tekitati mikropragusid. „Olen ühe hoone puhul kasutanud paekiviplaate, mis võeti 60ndatel aastatel Tallinna vanalinna hoovist ja asendati betooniga. Need plaadid kestavad tänaseni, mis näitab, et õige tehnoloogia korral võib paekiviplaat vihma, lume ja temperatuuri kõikumise kiuste vastu pidada sajandi või isegi kauem,“ lisas Põime.

Ehitajate kinnitusel hakati vabakujulisi dolomiitplaate teeradade ja platside rajamiseks paigaldama juba rohkem kui paarkümmend aastat tagasi, kuid viimastel aastatel on vanade talude korrastajate huvi selle materjali vastu tõusuteel.

„Üks klientidest lasi just äsja välja vahetada hoovitee katteks varem paigaldatud tavalised müürikivid, sest konaruste tõttu oli nendel ebamugav käia,“ rääkis ehitusettevõtte Kehte OÜ objektijuht Indrek Vallau.

Kliendid soovivad vabakujulisi plaate kasutada ennekõike lihtsa konstruktsiooniga jalgradadel, millel saab ilma kahjustusi tekitamata sõita nii ATV kui ka mootorrattaga. Kui dolomiitplaate soovitakse kasutada autoga sõidetava tee või parkla rajamiseks, tuleb aluspõhjana kasutada armeeritud betooni.

Vabakujulistest plaatidest tee rajamine on suhteliselt hõlbus töö, sest samasse paksusesse lõigatud kivide alla saab rajada ühtlaselt sileda aluse. Tavalise müürikivi paksus ja pinna siledus kõigub suuresti ja igale kivile tuleb uuristada sobiv ase.

Jalgrajad ehitatakse enamasti 90–110 sentimeetri laiused. Suuremad vabakujulised plaadid võivad olla kuni 120 sentimeetrit laiad ja ligi pooleteise meetri pikkused, mis muudab paigaldamise kiireks.

Trossiga nelja sentimeetri paksuseks lõigatud kivide mõõtmed algavad poolest ruutmeetrist, ulatudes paari ruutmeetrini. Trossiga lõikamisel tekkib ühtlane ja kare pind, mis ei muutu vihmaga libedaks.

„Reval Stone pakub valitud ja kvaliteetset kivi, mille murdmisel pole tekitatud mikropragusid ja plaadid on ilmastikukindlad,“ selgitas Vallau. „Kuna tegemist on loodusliku materjaliga, ei saa välistada, et plaadis leidub pehmemaid kohti ning külmumise tagajärjel tekib aja jooksul pragusid. Kuid seni tehtud tööde puhul võin kinnitada, et plaatide klibuks lagunemist pole ette tulnud.“

Vabakujuliste plaatide väljanägemine sõltub nii karjääri asukohast, samuti murdmiseks kasutatud kihi omadustest. Reval Stone valmistab Saaremaa tehases plaate Kaarma, Orgita ja Selgase dolomiidist. „Iga plaat on ainulaadne, omades eripäraseid looduslikke jooni ja tekstuure, mis lisavad teie välialadele iseloomu ning maalähedust ning kestavad kaua,“ lausus Reval Stone’i müügijuht Janno Rauk.

Trossiga saetud plaatide pind on kergelt kare, mis annab neile loomuliku välimuse ja tagab hea haarduvuse, muutes need ideaalseks välitingimustes kasutamiseks. „Dolomiidid taluvad suurepäraselt külma ja temperatuuri kõikumist, kergesti töödeldavaid plaate on lihtne objektil lõigata. Plaatidel võib esineda looduslikke pragusid,“ sõnas Rauk.

Plaatide paksus algab neljast sentimeetrist ning iga paksusele lisandunud sentimeeter lisab hinnale kümnendiku. Kõige hinnalisem on Selgase dolomiit, Orgita ja Kaarma dolomiidi omadused on suurepärased, kuid hind mõnevõrra odavam: https://revalstone.com/shop/toode/vabakujulised-plaadid/.

Limestone Factories of Estonia (Reval Stone) näitab oma toodangut 4.–15. juunini 2025 Jõelähtme Elamumessil, kuhu olete oodatud looduskivi valikuga lähemalt tutvuma.

Kaarma dolomiit. 

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.