Kommuun.eu on infoportaal, kust võib abi otsida neljas kategoorias: kodu ja aed, ehitus ja remont, pere ja tervis ning transport ja rent. Portaali käivitasid Veikko Toomere (46), Andres Aavik (32), Andri Piik (35) ning Rainer Kimmel (43).
Majandust õppinud Andres on varasemalt juhtinud tarkvaraprojekte. Vandeadvokaat Veikko töötab Njord Advokaadibüroos. Andri on tegelenud logistikaga, aga ka Volkswagenite müügiga. Rainer töötab meditsiinivaldkonnas.
Kust tuli mõte selline kommuun teha? “Meil on selline väikene tore 18 majaga Suurupi küla Harku vallas. Me mõtlesime, et aga miks mitte teha selline äpp, kus oleks võimalik endale võimalikult kodu lähedalt majapidamisteenuseid tellida, näiteks, et see koristaja või muruniitja tuleb su kõrvalkülast, mitte kusagilt Viimsist,” meenutab Veikko.
Plaanid hakkasid idanema eelmise aasta märtsis. Kommuun.eu registreeriti ettevõttena suvel. Esimeste inimestena registreerisid end Kommuun.eu-sse Veikko, Andres, Andri ja Rainer ise eelmise aasta detsembris.
“Kommuunis on praegu umbes 270 kasutajat, kellest kuulutab kuskil 120 ja teenuseid, mida pakutakse, on 400 ringis,” räägib Andres.
Kuidas seda kasutada
“Et saada kontakti teenusepakkujaga, tuleb saata läbi meie keskkonna talle sõnum või talle otse helistada. Selleks peab olema kasutaja, ja kasutajaks saab registreerida täpselt ühe klikiga, kas Google’i või Facebooki kontoga. Saab ka kasutajanime või parooliga, aga selliseid kasutajaid tänapäeval enam väga palju ei ole. Kui sa oled sisse logitud, saad kõigele sellele infole ligi,” selgitab Andres
Teenusepakkuja logib samamoodi sisse Kommuun.eu veebilehte. “Kuulutuse ülespanemine võtab aega kuskil kaks-kolm minutit. See on ka hästi lihtsaks tehtud,” kinnitab Andres.
“Tegemist on geoinfosüsteemil põhineva kuulutusteportaaliga ehk teisisõnu – see on kaardirakendus, kus sul on võimalik mitte ainult kategooriate, vaid ka asukohtade järgi kuulutusi vaadata ja neid on võimalik lihtsalt lisada ja filtreerida hästi mugavalt,” ütleb Andres.
Kommuun.eu nimelt reastab teenusepakkujad kauguse järgi teenuseotsijast. “Kui sa siit hakkad otsima, siis kõik need kuulutused on kauguse järgi sellest asukohast, kuhu sa teenust soovid,” selgitab Andres. Võib selguda, et lähim teenusepakkuja on kõigest 300 meetri kaugusel.
“Viimasel ajal on hakanud esile tulema see, et inimesed põhimõtteliselt tahavad eelistada kohalikku teenust, et hoida ja toetada kohalikku kogukonda. Miks peaksin mina omale tellima torumehe Tallinnast, kui ta võiks olla keegi väikeettevõtja minust kahe kilomeetri kaugusel,” arvab Andres.
Kommuun.eu näitab ka, mis kell teenusepakkuja saab teenust pakkuda, mis keeli ta räägib. Hind on määratud tunni, tüki, ruutmeetri alusel või kokkuleppel.
Sihiks Skndinaavia
“Kommuuni tuumik on alguse saanud Suurupi asulast. Hetkel katab ta Harjumaad, aga meil on ka teenusepakkujaid loginud sisse Tartumaalt ja Kesk-Eestist. Loomulikult loodame orgaanilisele kasvule ka, et tuleks siia kogu Eesti taha,” selgitab Andri.
Palju siis teenuseid pikemas perspektiivis Kommuun.eu-s võiks kokku olla? “Ma arvan, et konkreetseid teenuseid, mida pakutakse, võiks olla 6000-7000,” loodab Andres.
“Seal võiks kogu Skandinaavia sees olla,” pahvatab Andres korraga. Hetkel Kommuunil Skandinaavias ühtegi teenusepakkujat ega -otsijat ei ole. Laienemisele lootes töötab süsteem siiski juba nii eesti kui inglise keeles. “Mida veel ei ole, on vene keel, ja Eestis tundub see äärmiselt oluline,” tõdeb Andri.
Kui suur on seni olnud Kommuun.eu käive? “Kommuuni kasutamine on praegu täiesti tasuta, keegi ei pea mitte midagi maksma,” kinnitab Veikko. “Meil ei ole mõtet seda asja praegu rahaks keerata, kui meil on kõigest 400 teenust siin sees,” lisab Andres.
Kuidas ikkagi hakkaks välja nägema tulevane teenimismudel? “Siin on erinevaid võimalusi. Plaanis on külge arendada maksevõimalused, et teenuse ostjad ja teenuse pakkujad saaksid kasutada läbi kommuuni täpselt nagu nad saavad seda teha läbi Taxify või Uberi,” arvab Andri.