Saue linn sai ajaloo esimese kiirabipunkti (0)
Eilsest töötab Saue kesklinnas Põhja-Eesti Regionaalhaigla kiirabi tugipunkt. Kohaliku ja kaugemat rahvast aitavad kolm spetsialisti-meedikut ning vastav eriauto. Päev enne ametlikku töölehakkamist tutvustati ennast ka linnarahvale.

Pärnasalu 11 asuv kahekorruseline hoone on Saue rahvale hästi teada. Aastakümneid tagasi asus selles EPT peakontor ning hiljem kaubabaasi keskus. Mullu suveni tegutses ühes tiivas Swedbanki kontor. Praegu töötavad majas Elu Ilu Stuudio ja Arco Transport Grupp.

31. märtsil keskpäeval oli hoone ees koguni neli kiirabiautot. Õnneks mitte väljakutsel, vaid selleks, et tutvustada meedikuid ja tehnikat linnarahvale.

PERH-i kiirabikeskuse ülemarst-juhataja Arkadio Popov ütles, et punkti tööaeg algas 1. aprillil kell üheksa hommikul. “Siiani ei ole Sauel kunagi olnud iseseisvat kiirabiüksust. Lähimad asuvad Sakus ja Keilas, viimases töötab kaks brigaadi. Lääne-Harjus on meie kiirabi veel Paldiskis ja keset maakonda Jüris,” ütles Popov.

Mustamäelt juhendatakse

Ida-Harjus töötavad brigaadid Maardus, Kosel, Kehras ja Loksal. Kuid seal ei teeninda rahvast PERH. “Kui vaja, siis tulevad nad siia appi ja meie läheme ka Ida-Harjusse,” ütles kiirabijuht. Lisaks töötab Mustamäel haigla peakorpuses kaks reaanimobiili.

Sauel reanimobiili pole. Küll on kiirabiauto varustatud telemeditsiinilise teenusega. Popov ütles, et autos asuv monitor registreerib hulga haige näite. Neid saab edastada Mustamäe töötavale valvearstile, kes saab brigaadi nõustada ning anda soovitusi paremaks raviks.

Plaan kolida Sauele kiirabi tekkis aastatel 2013-2014 Terviseameti algatusel läbi viidud konkursiga. “Statistika räägib, et Saue linn ja vald annavad aastas 1800 väljakutset. Sellest 10 protsenti on väga kõrge prioriteediga kiirabikutsed, millal brigaad peab jõudma abivajajani 6-10 minutiga,” vastas Popov. Ümbruses on kaks suurt maanteed ehk Pärnu tee ja Tallinna ringtee ning palju rahvast. Kahes omavalitsuses elab kokku 16 000 inimest.

Remonditud ruumid

Saue brigaadi käsutuses on mitu suuremat ja väiksemat tuba, WC ja duširuum. Ruumide remont algas jaanuaris ning need said korda märtsis. Rendilepe Arco Transport Grupiga kehtib esialgu viis aastat.
“Kiirabiautos töötab kolm inimest. Õde-brigaadijuht, kiirabiõde, kes teeb protseduure ning ka autojuht-kiirabitehnik. Temast sõltub ohutus ja kiirus,” ütles Arkadi Popov. Ööpäevaks ennustatakse Sauele keskmiselt 7-9 väljakutset.

Lisaks palus Popov seda, et inimesed kutsuksid kiirabi vaid vajadusel. “Kiirabi on erakorraline abi. Seda on tarvis siis, kui inimese elu on ohus või on ta tõelises hädas,” rõhutas mees. Nõu saamiseks ja ravimite väljakirjutamiseks on perearstid ning nõuandetelefonid.

Kas lisaks värskeltavatud Saue brigaadile lisandub Harjusse veel mõni tugipunkt? PERH-i kiirabiosakonna juhataja Jelena Tšislova ütles, et lähimal neljal aastal selliseid plaane pole.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.