Psühholoogist maakler: soovitan omanikul kodust ära minna (0)
Article title
Atesteeritud kinnisvaramaakler Merle Soone. Foto Ülo Russak

Põhjused, miks inimesed tahavad kinnisvara osta, müüa või vahetada, on väga erinevad. Näiteks lähevad inimesed lahku ja tahavad oma suure korteri kahe väiksema vastu vahetada.

Nii kõneleb 5. kategooria kinnisvaramaakler Merle Soone, kellel on lisaks sotsiaalteaduste magistri diplomile on ka psühholoogi haridus ja diplom. „Tülli läinud inimesed on valmis oma õigust taga ajades sendi pooleks lööma. Ei mõtle, et vastaspoolega kokku leppides ja ühiselt asju ajades võiks müügitehinguga märksa enam teenida,“ meenutab Merle Soone mitmeid kinnisvaramüüke.

Siis lööb 5. kategooria maakleris välja psühholoog. „Üritan kummagi poolega rääkida, vestelda, leida kuldne kesktee, et vara müüdud saaks ja osapooled tehinguga rahule jääksid. „Inimeste tundmine, psühholoogia aitab paljudes olukordades,“ usub Merle Soone.

Las maakler toimetab…

Inimesed panevad oma kodu luues – olgu tegu siis korteri või majaga – sellesse tavaliselt kogu hinge. Ja eanmasti ka raha. Kodul on nende jaoks peale rahalise ka tohutu emotsionaalne väärtus. Kui nad peavad mingil põhjusel kodu maha müüma, on nad veendunud, et ka ostja hindab seda kõike.

„Kõige keerulisem on siis, kui ostja tuleb sellist kodu ostma ja hakkab hinda alla kaubeldes objekti maha tegema, sõna otseses mõttes teiste emotsioonide peal tallama. Siis võib asi minna tüli või pisarateni,“ meenutab maakler emotsionaalsemaid korterimüüke. Sellepärast on Merle Soonel soovitus: üliemotsionaalsed inimesed võiksid müügi ajaks, mil ostja tuleb nende kodu vaatama, kodust ära minna. Lasta professionaalsel maakleril toimetada. Ja mis kaubaks peab minema, see ka läheb.

Kodu soeta vajaduse järgi

Kodu tuleb soetada siis, kui on selleks vajadus. Kas vajatakse siis suuremat elamispinda või vastupidi, väiksemat. Seejuures soovitab kogenud maakler koduotsijal esmalt mõelda oma finantsvõimekuse peale ja uurida laenuvõimalusi pankadelt, et oleks teada, mis oleks maksimumsumma, mille eest kodu soetada.

Inimesed panevad oma kodu luues – olgu tegu siis korteri või majaga – sellesse tavaliselt kogu hinge. Ja enamasti ka raha.

„Tihti lugu on huvilistel tekkinud olukord, kus korterit vaadates hakkab see nii meeldima, et mõtetes ollakse juba oma uues kodus, aga paraku selgub, et pank ei anna piisavalt laenu. Siis on nukrus suur. Kindlasti soovitan oma laenutaotlused esitada mitmesse panka, sest erinevused laenupakkumiste vahel võivad olla väga suured,“ kõneleb Merle Soone. Maakleri arvates on praegu suurem nõudlus järelturu korterite vastu. Ja seda põhjusel, et mitu arendajat on oma suured arendused hetkel külmutanud.

„On kaks varianti: odavama hinnaklassi korterit soovib ostja ise oma käe järgi renoveerida. Teise variandi puhul soovib ostja jalutada „käed taskus“ oma uude kodusse. Kõik sõltub, milline on ostuhuvilise soov ja võimalused,“ teab Merle Soone, kinnitades, et mõlema variandi jaoks praegu kinnisvaraturul kortereid jätkub. Ja kui ostjal on ikka soov uus kodu soetada, siis soov teoks teha. Ei tohi stressis elada.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.