Prangli Saarte Selts sai merepäästekaatri (0)
29. juunil anti Viimsi vallas Leppneeme sadamas Prangli Saarte Seltsile ja vabatahtlikele merepäästjatele üle 49 300 eurot maksnud päästekaater. See on 11 aastat tagasi loodud seltsi esimene alus.

Varem kasutati Pranglil merepääste päästetöödeks ja treeninguteks seltsi liikmete isiklikke aluseid. Nüüdsest on neil päris oma, kümme meetrit pikk ja kiire alus.

MTÜ Prangli Saarte Seltsi üks asutaja ning eestvedaja Vambola Kahro ütles, et eluohtlike õnnetuste ja haigustega on rahvast mandrile toimetatud kopteriga. Kaatrite ja paatidega on veetud näiteks luumurdude ja pimesoolepõletikuga abivajajaid. Alused on osalenud ka merepäästel.

Uus kaater pidi igati sobima päästetöödeks. Seepärast valiti seda pikalt. Koos valla ja ekspertidega otsustasti RIB-kaatri kasuks põhiomaduste pärast: väike süvis, kerge, madala pardaga, võimalus randumiseks rannikul või saartel ning hea tormitaluvusega.

Alla veerand tunni

“Loomulikult on oluline roll ka aluse mahutavusel. Uude kaatrisse on meil võimalik korraga võtta 12 inimest,“ räägib Kahro. Merepäästekaatri ehitas VEEGA grupp OÜ. Sellel on plastikust kere ning pikkust 10 meetrit. Alusel on kajut ning 4-taktiline mootor võimsusega 250 hobujõudu.

Aluse soetamist rahastati siseministeeriumi väikesaarte programmist. Kogumaksumus on 49 300 eurot, millest 15% tasus Viimsi vallavalitsus.

Kahro ütleb, et Leppneemest Prangli põhjasadamassse Kelnasel jõuab kaater 13 minutiga. Lõunasadamasse võtab teekond aega 10 minutit. Liinilaeva teekond kestab veidi üle tunni.
“Katsetused on tänaseks tehtud. Praegu muudetakse veidi mootori nurka, et alus saaks hästi laines sõita,” selgitab Kahro. Lisaks saab alus külgedele ka hädaabinumbri 112.

Aitab väikesaari

Kaatri pardal on ka päästevestid tosinale inimesele. “Raamid ja muud vajalikud abivahendid tuleb veel juurde hankida. Kuus meest on saanud ka vajalikud pääste- ja muud koolitused,” lisab Kahro. Ta tänab kõiki, kes uut alust valisid, seltsi ja valla poolt rahastamist ning asjaajamist korraldasid.

Uue kaatri põhiline päästepiirkond on loomulikult Prangli saare ümbrus, lisaks Viimsi ja lähinaabrite väikesaared ning rannajoon. Prangli Saarte Seltsil on koostööleping ka politsei- ja piirivalveametiga, mille kohaselt suuremate suuremate õnnetuste korral osutatakse abi ka kaugemates piirkondades.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.