22. märtsi hommikul saabus Paldiski sadamasse hulgaliselt Briti lahingutehnikat, muuhulgas neli Challenger 2 tüüpi tanki. Kolmapäeva, neljapäeva ja reede jooksul viiakse see sõjatehnika Tapale.
Teiste seas askeldas Paldiski sadamas seersant Craig Deyes (31), Põhja-Inglismaalt Yorkshire’ist pärit mees, kes saabus tööalaselt Eestisse juba veebruarikuus ja elab igapäevaselt Tallinnas.
“See on Challenger 2 lahingutank, Ühendkuningriigi sõjaväe peamine tank,” rääkis Craig. “Minu roll on kindlustada, et kõik tehniline varustus saabuks Eestisse ja jõuaks edasi Tapale.”
Kaitseks, mitte ründeks
Marsruudiks oli ette nähtud Paldiski-Keila-Tallinna ringtee-Peterburi maantee ja Tapa-Loobu maantee.
“See tank laaditi laupäeval Saksamaal Emdenis laevale. Kõik meie peamine raskerelvastus, iseäranis Challenger 2 tankid ja AS-90 liikursuurtükid, paiknevad praegu Saksamaal,” selgitas mees Paldiski sadamas.
Kokku toodi Paldiskisse kolmapäeval neli tanki. “Seni, kuni britid on siin, on ka tankid siin, sest need on osa Eestisse paigutatud lahinggrupist,” ütles Craig.
Kas neli tanki ajavad Venemaale hirmu nahka? “Neli tanki ei ole ainult neli tanki. Nagu võib näha ümbritsevast, toetab neid palju löögijõudu,” rääkis seersant. Tõepoolest, kokku laaditi Paldiski sadamasse kolmapäeval 130 ühikut brittide lahingutehnikat. “Aga me ei ole siin, et neid kartma panna. Me oleme siin kaitse, mitte ründamise eesmärgil.”
Praegu on Eestis üle 200 briti sõdurit, aga nende arv tõuseb järgnevate nädalatega üle 800. Isikkoosseis saabub Eestisse läbi Ämari lennuväebaasi.
Koostöö on hea
“Eesti on Euroopa Liidu liige, esimese maailma riik. Paljude sõdurite jaoks on see ehk väga erinev sellest, millega nad harjunud on. Nad on põnevil, mis väljakutseid see endaga kaasa toob,” ütles briti sõdur.
“Eesti sõjavägi on väga professionaalne. Nad teevad, mis nad suudavad. Briti, prantsuse, taani ja eesti üksuste koostöö on väga hea,” arvas Craig.
Eestisse on jõudnud ka juba üle 50 prantsuse kaitseväelase, kelle arv tõuseb lähiajal 300 peale. Lisanduvad tankid Leclerc, jalaväe lahingumasinad VBC1 ja soomukid VAB.
Koos brittidega moodustavad prantslased ligemale 1200-mehelise lahinggrupi, mis hakkab paiknema Tapal Eesti kaitseväe 1. jalaväebrigaadi juures. Kaheksa kuu pärast vahetavad prantsuse üksuse välja taanlased.
Craigi naine ja lapsed on Suurbritannias: “Nad tunnevad minu järele puudust, aga ma saan neil iga päev Twitteri kaudu sõnumeid.” Kokku on ta viibinud juba 42 erinevas riigis, sealhulgas Iraagis ja Afganistanis.
Tema ülesanded Eestis saavad ühele poole siis, kui nii brittide tehnika kui sõdurid on kokkulepitud kohtadesse paigutatud. “Siis ma võin minna koju, sest minu töö on tehtud ja lahinggrupp tegeleb edasi oma ülesannetega.”