19. oktoobril kogunes Naissaare esimene üldkogu saarevanema valimiseks. Kokku saadi Storbynis, mida eestipäraselt tuntakse Lõunaküla nime all. Saarevanemaks valiti 61-aastane jurist Toomas Luhaäär.
Kui palju inimesi Naissaarel ikkagi elab? “Tänaseks on püsielanikke 12. Koosolekul osales 11. Mind valiti saarevanemaks kümne poolthäälega, ise jäin erapooletuks,” selgitas Luhaäär.
Kes Luhaääre poolt hääletasid? “Osavõtjate ehk elanike nimesid ei ole võimalik avalikustada lähtuvalt isikuandmete kaitse seaduse nõuetest,” teatas merendusspetsialist Igor Ligema, kes võttis üldkogust osa Viimsi valla esindajana.
Pool aastast Naissaarel
“Esimest korda külastasin Naissaart mõni nädal pärast okupatsioonivägede lahkumist,” meenutas Luhaäär. Ta töötab advokaadibüroos Cobalt Legal.
“Minu kutsetegevus ei eelda igapäevast büroos olemist ja saan teha kutsetööd Naissaarel. Täpset arvet ei ole pidanud, aga arvan, et üle poole aastast viibin Naissaarel,” selgitas mees.
“Nõustusin saarevanemaks kandideerima naissaarlaste toetaval survel. Kaks aastat tagasi asutasime MTÜ Naissaarlaste Kogukond ja minust sai selle juhatuse esimees. Kogukonna üldkoosoleku esimene otsus oli, et tuleb kaotada ebaõiglus ja Naissaarest peab saama asustatud saar ka seaduse mõistes,” rääkis Luhaäär.
“Juristina teadsin, et Naissaar oleks pidanud püsiasustusega väikesaarte nimekirjas olema juba aastast 2004. Osalesime aktiivselt vastavasisulise eelnõu väljatöötamisel ja juba 2017. aastal arvati Naissaar püsiasustusega väikesaarte nimekirja,” jätkas Luhaäär.
“Ma arvan, et mitte keegi varem pole nii palju saavutanud kui tema. 14 aastat ei suudetud Naissaart püsiasustusega saarte nimekirja panna ja nüüd tehti see tegelikult aastaga ära. Ma arvan, et see on ikka suur saavutus,” kiitis uut saarevanemat Postimehe ajakirjanik Margus Mets, paberite järgi püsielanik, kes on ühtlasi saareelanike kõneisik.
Vaja arengukava
MTÜsse Naissaarlaste Kogukond kuulub üle 30 inimese, kellest enamus aga saarevanemat valida ei saanud. “Seaduse järgi saavad valida need inimesed, kes on saarele sisse kirjutatud ehk alalised elanikud. Kuigi olen saarega palju seotud, ei ole ma saarele sisse kirjutatud ja parketikõlbulik,” ütles ärimees Olar Gofman.
Ehkki Gofmani emapoolne suguvõsa pärineb Naissaarelt ja ta on taastanud seal Pilgu talu, kus veedab puhkuse ja paljud nädalavahetused, on mees sissekirjutuse poolest Tallinna elanik.
“Lisaks saarevanema valimisele oli teemaks arengukava koostamine, talvine laevaühendus, teede remont, püsielaniku kalapüügiõigus ja muid jooksvaid küsimusi,” kirjeldas Luhaäär 19. oktoobri otsuseid.
“Sellel aastal alustame saare tervikliku arengukava väljatöötamisega. Loodame selle valmis saada järgmise aasta sügiseks. Sellele dokumendile saab rajada kõik tulevikulootused. Soovin, et see väga ilusa looduse ja põneva ajalooga saar saaks uuesti inimeste väärikaks elupaigaks,” lubas Luhaäär.