Naissaare muuseumi idee pärineb Viimsi vallalt. Selleks valiti välja endine nõukogude armee üleajateenijate elamu saarel, mis on praegu osa Rannarahva Muuseumist.
„Naissaarel Männiku tee 10 asetsevas endises üleajateenijate elamus tegutseb muuseum alates 27. juunist 2000. aastast. Kuid alles 2008. aastal alustati ekspositsiooni arendamisega,“ meenutab Rannarahva Muuseumi teadusjuht Maivi Kärginen.
Kavade kohaselt pidi ekspositsioon koosnema kohapeal olevatest esemetest. Esialgsest esemete nimekirjast on näha, et sinna kuulusid nõukogudeaegsed relvad, kiivrid, vormimütsid, mundrid, pagunid, plakatid, telefonid, aga ka näiteks WC-s poti peal istuv sõdur ja raudvoodi magava mannekeeniga.
Avatus ahvatles vargaid
„Õige pea viidi väiksemad esemed ja fotod/joonised saarelt ära, sest varguste hulk oli liiga suur. Kuna puudus valve, siis esemeid läks palju kaduma. Seetõttu jäi ekspositsioon lõpuks napiks,“ ohkab Kärginen.
Kuidas vargad ekspositsioonile ligi pääsesid? „Naissaare muuseumi külastamine on tasuta, sinna võib minna igal ajal. Uksed on lahti terve aasta,“ selgitab Kärginen.
Praegu on muuseumis uudistajatele vaatamiseks väljas vaid mõned metallist objektid, nagu mürsud ning raudvoodi mannekeeniga.
Vaja vähemalt 10 000
2006. aastal läbi viidud Naissaare muuseumi hoone hindamine näitas, et see on lootusetult amortiseerunud.
„Vaja oleks teha kapitaalremonti, milleks puuduvad vahendid,“ räägib Kärginen. „Olenevalt, kas teha kapitaalremont või hoone uuesti üles ehitada, on summad suured, kindlalt üle 100 000 euro, sest materjalide transport saarele on kulukas.“
Kui piirduda üksnes ekspositsiooni uuendamisega, tuleks vallal kukrut kergitada 10 000 euro võrra.
Viimsi vald on probleemist teadlik. „Rannarahva Muuseum on aastaid püüdnud taotleda investeeringutoetuste fondidest tuge, et arendada muuseumit, mille hulka kuuluvad nt Pringi vana koolihoone (Rannarahva Muuseumi peahoone), Viimsi Vabaõhumuuseumi hooned ning samas asuv Viimsi I koolihoone ning Naissaare muuseum ja osa raudteest,“ selgitab Viimsi valla kultuuri- ja spordiameti juhataja Ott Kask.
„Kahjuks on Rannarahva Muuseumil kohaliku muuseumina olnud võimatu konkureerida riiklike muuseumitega, mis on saanud aastate jooksul erinevaid investeeringutoetusi,“ kurdab Kask.
„Vallavalitsuse suhtumine on olnud positiivne, kuid kuna objekt pole prioriteetne, sest vallas on palju muidki murekohti, siis ei ole projekt ka edasi liikunud,“ räägib Kärginen Naissaare muuseumi kohta. „Kuid 2000 euro eest on ekspositsiooni uuendamine juba töös ja valmis sügiseks. Hiljem, kui ka hoone saab renoveeritud, siis saab ekspositsiooni sinna uuesti sisse paigaldada.“