Naage nunnuks valiti hiidlest ja kuri küülik (0)
Algas kõik sajandivahetusel. Siis kui Toomas Välja kultuuriministeeriumis ameti maha pani ja linnast esivanemate tallu Naage külas elama asus. “Side on mul selle kohaga, Madise taluga, kogu aeg olnud, siin ma ju sündisin ja käisin koolis, kolm poega on kõik oma suved siin veetnud,“ lausub ta.

Vanematekoju elama asudes remontis peremees kõigepealt maja. “Olen siin ainukene põliselanik, kelle juured ulatuvad nii kaugele, kui kirikuraamatud teada annavad,“ ütleb peremees. Vanim sissekanne nende suguvõsast on tehtud 18. sajandi keskpaiku. 1871. aastast tõendab aga parun Stackelbergi allkirjaga dokument, et Madise talu on neile päriseks müüdud, mõisa teoorjadest said vabad talupojad.

„Minu lapsepõlves oli Naage külas 15 suitsu, suur küla oli. Suurest külast ei jäänud midagi järele võõrvägede tulekuga. 1951. aastal rajati Türisallu lennuväli, hiljem ehitati see ümber raketibaasiks. Inimesed pidid kodud jätma. Kes ka jäi, müüs ise tare maha – raketibaasi läheduses ei tahtnud keegi elada,” meenutab mees, kes ennast ainsana ümbruskonna elanikest võib päris põliseks pidada.

Kohalikud toetasid

Et aga paikkonna ajalooline mälu kaduma ei läheks, hakkaski Toomas Välja mõlgutama muuseumi mõtteid. 2010. aastal kirjutas ta Nelja Valla Kogule taotlusprojekti elumaja juurde kuulunud rehetare taastamiseks ja toetus leitigi. Tublisti aitas vajalikke dokumente vormistada oma kandi mees Deiw Rahumägi. Ehitamist nõustas tuntud muinsuskaitsetegelane Silja Konsa – samuti oma kandi inimene. 2013. aastaks oli ka rehealune taastatud ja esimesed eksponaadid sees. Unikaalseim neist ehk tahvelklaver, millel asjatundja õrna käega mängidagi saab.

4 aastat nunnukonkurssi

Viimased neli aastat on Toomas Välja korraldanud oma kodumuuseumis nunnukonkurssi, kuhu selgi aastal oli võitu nõutama toodud mitukümmend eksponaati: hindajate silma all laual oli ilus korvitäis kohalikke õunu, põnevad peedid, kaunistatud kõrvits ja muud. Toojaks kohalikud külaelanikud, aga toodud oli ka kaugemalt, Klooga külaseltsist. Hindajateks ikka toojad ise, ehk siis külaelanikud. Ülekaalukalt valis auväärne žürii Naage nunnudeks 2016 suitsuküüliku ja suitsulesta. Türisalu panga all võrku sattunud kala kaalus 1,8 kilo. Mõlemad nunnud olid perekond Bötkeri, Sigridi ja Laineri, kodust.

Pärast lasti nunnudel ühiselt hea maitsta.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.