20. oktoobril valmiv Kookoni väikeladude kompleks Laagris tavapärast valvurit ei vaja. Selle uksed saab avada ja sulgeda nutitelefoniga. Lattu võib saata ka sõbra, samal ajal telefonist turvakaamera pilti jälgides, mida sõber kohapeal teeb.
Rait Minumets, Frank Õim ja Arti Arakas rajavad Laagrisse Tänassilma Tehnoparki nutiladude kompleksi. “Esimest Eestis ja võimalik, et üldse esimest Põhja-Euroopas,” väidab Minumets ambitsioonikalt.
Kust ikkagi on pärit nutilao kontseptsioon? “See vajadus on tekkinud elust enesest. Selliseid väikeseid ladusid ei ole kusagilt saada ning nutirakenduse loomine sinna juurde tundus tänapäeval loogiline,” räägib Minumets.
“Ma ei näe tänapäeval väga mõtet valvuri jaoks. Turvafirmade baasid on siin hästi lähedal. Tänassilma Tehnopargi keskel on G4Si staap ehk turvaüksuse reageerimisaeg on äärmiselt lühike,” arvab Minumets.
Kuidas see töötab?
Kookoni Laagri väikeladu on 1950 ruutmeetrit suur. Seal leiab 33 laoruumi, mille suurus jääb vahemikku 20-146 ruutmeetrit. Krunti arendab Allstore Assets OÜ. Tänassilma tehnopargi arenduse taga on Mergo Holding.
Väikelao projekteeris ja ehitas Telor Ehitused AS. Ehitamine algas tänavu aprillis. Krundi ostmine, kommunikatsioonide rajamine ja hoone ehitamine maksavad kokku poolteist miljonit eurot.
Väikelao kasutamine eeldab Androidi või IOS operatsioonisüsteemil põhinevat nutiseadet. Mobiiliäpiga saab üles tõsta kompleksi värava tõkkepuu, võtta oma boksi eest maha signalisatsiooni ning avada ukse. Kui uks tõuseb üles, süttivad automaatselt LED valgustid. Äppe saab kasutada ka tahvelarvutiga.
“Laoruumi rentija saab nutirakendusest ise administreerida, keda ta oma pinnale ligi laseb, lisades nimekirja vastavaid numbreid või neid eemaldades,” selgitab Minumets. Pole karta, et telefon boksi ukse kogemata näiteks võtmekimbu puudutusest avab. “Sinna äppi on siiski vaja ka sisse logida. Meil on topeltturvalisus,” räägib Minumets.
Väikelao kompleksi peale kokku on 37 valvekaamerat: üks iga boksi ukse juurde, lisaks kolm üldkaamerat ja väravakaamera. “Laoruumi sisse saab kaamera panna juhul, kui klient seda soovib,” räägib Minumets.
Nutilaos hoitakse elektriküttega kaheksat soojakraadi. Igas boksis on ka tualeti, kraanikausi ja duši valmidus, mis paigaldatakse alates aastasest rendilepingust, juhul kui klient seda soovib.
Era- ja äriklientidele
Mida Kookoni väikelaos ikkagi hoidma hakatakse? “Siia on oodatud erakliendid ja ärikliendid. Erakliendi puhul ootame inimest, kellel on tarvis ladustada vara, mis talle koju ei mahu või on mingisuguse hobindusega seotud,” räägib Minumets.
“Paljudel ei ole võimalust talveks vanaema juurde viia oma surfivarustust või suvel talvespordivarustust. Kompleks sobib ka näiteks veesõidukite ja haagiste talvekorteriks,” lisab konsultant Triin Adamson Optimist Public OÜst.
Nutirakendus aitab varustuse jagamist sõpradega. “Kui minu sõber tahab saada siit näiteks minu surfivarustust, siis ma ei pea ise kohale tulema. Ma teen talle telefoniga ukse lahti, näen, et tema selle võtab,” seletab Adamson.
“Äriklient saab siin kaupa hoiustada, teha väiketootmist, organiseerida töökoja. Mobiilist vaatad kaamerast, et DHLi kuller on ees, vajutad ukse lahti, tõstetakse kaup maha, mees läheb ära ja saad kinni panna,” räägib Minumets.
Kookon väikelaol on TP3 tuleohutusklass, mistõttu seal tuleohtlikku asju, näiteks rehve, hoiustada ei või.
Palju rentnikke on nutilaole seni leida suudetud? “Viis-kuus huvilist on juba olemas. Lepingud on sõlmimisel,” ütleb Minumets. Kogu nutilao loodab ta lepingutega katta aasta jooksul.
Kookon väikelao loojad on kinnistu soetanud ka Suur-Sõjamäele, et sinnagi nutiladu rajada.