Kuusalu pastoraadile valmib taastamisprojekt (0)
Aprilli viimasel nädalal rängas tulekahjus kannatanud õpetajamajal on tänaseks peal ajutine kilekatus. Selle nädala lõpuks peaks arhitekt Aleksander Skolimowski saama valmis hoone ehitusprojekti.

24. aprilli õhtul mantekorstnast lahti läinud põleng hävitas 18. sajandi lõpus ehitatud hoone katuse ja suurem osa vahelagedest. Päästeameti, vabatahtlike ning kohalike abi päästis hoone täielikust hävingust. Selles olnud koguduse arhiiv, esemed ja raamatud õnnestus tuua välja. Üle kahe kuu hiljem tänab EELK Kuusalu Laurentsiuse kiriku õpetaja Jaanus Jalakas veelkord kõiki abistajaid. “Väga palju inimesi on teinud varemetes ja selle ümber tööd. Hoonel on peal ajutine kilest katus, mis sai valmis küllatki kiiresti, mai alguses,” ütleb Jalakas.

Sõbrad aitavad

Vahelaed on lammutatud ning puupõrandad puhastatud. Viimased on säilinud. Ilmselt tuleb vanad põrandalauad siiski lahti võtta ning need kuivatada, sest kustutusvesi leotas puidu läbi. “Uksed on majal ees. Need tules ei hävinenud. Paar akent küll põles, aga suurem osa jäi terveks,” lisab õpetaja.
Kogu arhiiv ja muu hoones olnud päästeti tänu kohaliku rahva ja abiliste kiirele tegutsemisele. Arhiiv saadi tuua välja veel enne, kui puidust vahelaed kokku varisesid. Vesi ning suits neid ei kahjustanud.

Päästeti ka mööblit ning suurem osa vanadest kappidest. “Alguses oli arhiiv, kroonika, kirikuraamatud, esemed, kirikuriistad ja muu varjul käärkambris. Praegu on kõik varjul tallihoones,” kinnitab Jalakas. Kogudust on aidanud korjanduse ja annetustega kohalikud inimesed, naaberkogudused, sõpruspraostkond Saksamaalt ning paljud teised head inimesed.

Projekt valmib varsti

Mis saab hoonest edasi? Vallavanem Urmas Kirtsi ütleb, et valla annetusarvele on tänase seisuga laekunud 6243 eurot. “Minule teadaolevalt peaks pastoraadi ehitusprojekt valmima käesoleva nädala lõpuks. Eesmärk on saada talve tulekuks hoonele uus katus,” selgitas Kirtsi.

Ta lisab, et koos projektiga peaks esitatama ehitusmaksumuse prognoos. Peale seda on võimalik pöörduda abi saamiseks erinevate asutuste poole. “Teisisõnu vallal on siis materjal, millel tuginedes otsustada abi suurust,” lisab Urmas Kirtsi.

Jaanus Jalakas ütleb, et ehitusprojekti koostab arhitekt Aleksander Skolimowski OÜ-st Ase Projektbüroo. Betoonist vahelaed maksaksid õpetaja hinnangul vähemalt 32 000 eurot. Koos uue katusega on ehitustööde hind umbes 100 000 eurot.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.