Kuusalu pastoraadile valatakse betoonlagi (0)
Sellel nädalal algasid tööd aprillis põlenud Kuusalu pastoraadis, et katta hoone veel enne talve tulekut betoonist vahelaega.

Mälestisena kaitse all olev üle kahe sajandi vana põlishoone süttis tänavu 24. aprilli õhtul. Tänu tuletõrjujate, paljude vabatahtlike ja Kuusalu rahva kiirele tegutsemisele päästeti pastoraadis olnud arhiiv, raamatud, mööbel ja muud esemed. Peaaegu täielikult hävinesid katus ning ka puidust vahelagi. Varsti pärast tulekahju kaeti hoone ajutise katusega, et kaitsta müüre ja põrandaid ilmastikumõjude eest. Samal ajal alustati ka korjandust, et taastada pastoraat ning katta hoone korraliku katusega.

Detsembriks valmis

Kuusalu koguduse õpetaja Jaanus Jalakas ütles Harju Elule, et tööd algasid esmaspäeval. “Praegu on rohkem lammutamine ja ettevalmistus. Loodetavasti hingedekuu lõpuks on vahelaed olemas,” kinnitas Jalakas. “Loodan isiklikult, et saame ka katusetöödega jätkata. Aga selleks praegu raha ei ole,” lisas õpetaja. Vahelae tööd teeb Hardest Ehitus OÜ. Projekti koostas ASE OÜ arhitekt Aleksander Skolimowski.

“Projektile eelnes muinsuskaitse eritingimuste koostamine. Nii eritingimused kui projekt said heakskiidu muinsuskaitseametilt. Ehitusloa väljastas vallavalitsus, mina teen muinsuskaitse järelvalvet,” ütles Skolimowski.

Heas korras

Milline on aga põlenud pastoraadi üldine seisund? Skolimowski selgitas, et õnneks said kiviseinad ja laudpõrandad suhteliselt vähe kannatada. “Ehitaja võttis minu palvel lahti seinte äärsed lauad, et põranda alusest selgem pilt saada. Oli üllatavalt ilus pilt. Vaid ühes toas olid lauad ja talad mädad. Mujal on kõik kuivad ja tugevad,” kirjeldas mees.
Kogu põlengupraht on tänaseks põrandalt koristatud ning ära veetud. Lauritsapäeval ehk 10. augustil toimusid pastoraadis mõttetalgud ja filmiõhtu. “Säilinud ajaloolised uksed on eemaldatud ning ootavad restaureerimist,” lisas Skolimowski.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.