Vastab Oksana Skorbatjuk, PZU Kindlustuse turundus- ja kommunikatsioonijuht.
Kas robotniiduk kardab äikest?
Eesti aedades on järjest enam levinud robotniidukid, mis iseseisvalt ja vaikselt aias muru niidavad ning aku tühjenedes ise laadimisjaama sõidavad. Äikese lähenedes tasub elektroonikast tulvil abiline siiski vooluvõrgust lahti ühendada. Keskmiselt tuleb aastas paarkümmend teadet kahjujuhtumitest, kus robotniiduk on saanud viga ja paljudel juhtudel on põhjuseks olnud äike. Äikese tagajärjel on saanud kahjustada nii robotniiduki laadimisseadmed kui ka niiduki enda elektroonika ja sageli tuleb seade hävinuks tunnistada. Seetõttu peaks äikese lähenedes mõtlema mitte ainult sellele, kuidas kaitsta telerit või arvutit, vaid ära ei tohiks unustada ka robotniidukit.
Mis ohud robotniidukit veel ähvardavad?
Lisaks äikesele ohustavad robotniidukeid ka hoovil manööverdavad autod ja nii tuleb üsna sageli ette, et kallist aiaabilisest sõidetakse kogemata autoga üle. Juhtub aga ka õnnetusi, mida ei oskaks paremagi tahtmise juures ette näha. Näiteks oli üks robotniiduk just talvekorterist välja võetud ja ootas terrassil töölepanekut, kui tuuleiil puhus ümber terrassil olnud tooli, mille tagajärjel robotniiduk kukkus terrassi sisse ehitatud basseini. Antud juhtumiga tekkinud kahju ületas 1200 eurot.
Kas robotniiduk kujutab ka kellelegi ohtu?
Robotniiduki tööl tasub alati silm peal hoida. Võimalusel ei maksa robotit jätta järelvalveta, eriti kui piirkonnas on lapsi või loomi. Mururoboti töö piirkonnast tuleb eelnevalt eemaldada kivid, oksad, laste mänguasjad. Need võivad põhjustada vigastusi või kahjustada seadet. Iseenesest mõistetav on robotniiduki hooldus: tehke regulaarselt hooldustöid vastavalt tootja juhistele. Jälgige, et lõiketerad oleksid teravad. Hooldamine aitab tagada seadme ohutu toimimise.