Vastab Kätlin Kukk, SEB turbejuht.
Kuidas internetipanka turvaliselt siseneda?
Internetipanga veebilehe aadress on soovitatav trükkida ise aadressiribale ja kui kasutada lehte tihedamalt, on hea lisada see salvestatud aadresside nimekirja, et edaspidi otse soovitud veebilehele minna. Otsingumootorite kasutamine veebilehe leidmiseks on riskantsem, sest siis võivad tulla välja ka petulehed ning kui ei olda piisavalt tähelepanelik, võib sattuda pettuslikule veebilehele. Tähtis on väga hoolikalt jälgida aadressiriba ja kontrollida seal lehe veebiaadressi õigsust. SEB kodulehel ja alamlehtedel liigeldes peab aadressirea algus olema alati https://www.seb.ee ning enne seda tabaluku märgis.
Kas veebilehe kujunduse järgi saab pettust tuvastada?
Lehekülje visuaalset pilti tasub kriitiliselt vaadata. Kuigi petturid suudavad luua originaalilähedasi veebilehti, ei ole lehed siiski identsed – kloonitud lehel leidub vigu, mis on süvenenult vaadates nähtavad. Teraselt tasub jälgida teksti, värve, kujundust, kontaktandmete olemasolu, samuti lehel kuvatavaid kuupäevi ja kellaaegasid ning võrrelda neid reaalajaga. Tasub katsetada, kas on võimalik valida kõikide autentimisviiside vahel. Originaalkodulehel saab alati kasutada kõiki autentimisviise (Smart-ID, Mobiili-ID, ID-kaart, PIN-kalkulaator, mobiilirakendus), kuid pettuslikul kloonitud lehel enamasti mitte, petturid on aktiivseks jätnud vaid neile vajaliku autentimisviisi. Internetipanka sisse logides tasub klõpsata ka teisi autentimisvalikuid ja veenduda, et need on aktiivsed ja avanevad kasutamiseks. Internetipanka sisselogimiseks on vajalik vaid PIN1-kood.
Mille järgi veel saab libasaidi kindlaks teha?
Proovida tasub, kas veebilehel on võimalik valida keelt, sest õigel lehel on keele muutmine alati võimalik ja see peab ka päriselt toimima. Kui keelt muuta ei saa või keele muutust ei toimu, ei tasu sisselogimist jätkata. Samuti on soovitatav klõpsata veebilehel olevatel menüü alajaotustel. Kui need ei avane, siis võib olla tegu pettusliku veebilehega.