20. veebruari hommikul oli Harjumaal hundijahiks lubatud kaheksast loomast tabatud vaid viis. Et kriimsilma tohib jahtida veebruari lõpuni, kibelesid jahimehed viimaseid võimalusi kasutama.
Kohtun Aldo Laidi ja Urmas Aberutiga laupäeva, 20. veebruari hommikul Jüri alevis. Toyota Land Cruiserile lüüakse hääled sisse ning algab luure jahi tarbeks.
Aldo pilk liigub nobedalt mööda teepervi. Esmalt hakkavad silma ilvese jäljed, aga seda looma lasta ei tohi, sest kvoodiga lubatud kolm ilvest on Harjumaal juba kütitud.
Ka metskitse jäljed jätavad jahimehed külmaks, samuti orava omad. Korraga heliseb telefon – Raasiku ja Anija valla piirimail olla üles võetud hundi jäljed.
Hundijaht on meeskonnatöö
Adrenaliin tõuseb. Aldo ja Urmas teavad, et Harjumaal võib lasta kuni kaheksa hunti, kellest seni on tabatud viis. „Kui on hunt piirkonnas sees, siis tuleb hundijahti teha, kuna hundijaht lõppeb veebruarikuuga ära ja meil on veel kasutamata limiiti,“ arvab Aldo.
Teel hundijahile tehakse väike peatus ja võetakse peale Vaida küla pensionär Ivar Puhk. Mees on vaikne ja tagasihoidlik, kuid ta põlvedel puhkab Soome vintpüss Hollandi optilise sihikuga, millele omaniku sõnul on antud kolmekümneaastane garantii.
Hundi jälgede juurde Kiviloo külla on paarikümne autoga kiirustanud 70-80 jahimeest Jüri, Kehra, Voose, Aruküla ja Peningi kandist. Esmalt peetakse nõu, kella üheteistkümne paiku hakatakse võsavillemit ümber piirama. Omavahel suheldakse raadiosaatjatega.
Jahimeeste ahelikku, mis hundi asukoha ümber paigutatakse, nimetatakse kütiliiniks. Metsateid mööda liiguvad jahimehed positsioonidele nõnda, et meeste vaheks jääb ca 150 meetrit. Nii on kavas ümber piirata 8-ruutkilomeetrine ala.
Korraga läheb sebimiseks ja žestikuleerimiseks. Värsked jäljed näitavad, et hunt kõndis ümberpiiratavast alast märkamatult välja. Kütiliin tuleb ümber paigutada.
Toyota Land Cruiser kimab Jägala-Pirita kanali äärde. Seal kamandab Aldo esmalt välja Ivari, võtab natuke kaugemal positsiooni sisse ise ja paigutab enda järel kütiliinile Urmase.
Seisame. Eemalt kostuvad paugud, ent esialgu ei tulistata veel hunti. Müra teevad ajujahis olevad mehed, kelle rolliks on hunt püssimeeste ette peletada.
Tabamus 60 meetrilt
Aldo tõmbab suitsu ja kirub tuult, mis ta püssi optikale lumeräitsakaid keerutab. Aldo arvates hunt pärituult mööda kanali äärde ei tule, kuid ta eksib.
Seal, kus pensionärist Ivar valvet peab, astub hunt metsast välja ja peatub korraks. Sellest piisab. Ivaril kulub vaid sekund, et loom kirbule võtta ja tulistada. Vahemaa on 60 meetrit.
„Pihtas, kukerpallitas,“ kostub raadiosaatjast. Järgmisel hetkel on hunt kadunud.
Kas hunt kukerpallitas ehmatusest või sai tõesti kuuli kerre? Ja kui sai, siis kui kaugele ta jooksis? Jahimehed teavad, et hunt võib plehku panna kolmel jalal. Ka kahe jala jõul võib hunt end minema vedada.
Et Ivari ja hundi vahele jääb kanal, ei saa ta ise tulemust kontrollima minna. Urmas lööb Land Cruiserile hääled sisse ja sõidab kaarega üle silla tabamuskohale.
„Kusi ja veri lahti,“ kostub raadiosaatjast. „Veri, palju verd,“ öeldakse järgmisena. Siis ongi hunt leitud. Vintpüssikuuliga läbi lastud loomal jätkus jooksurammu vaid 30 meetriks. „Kuul on rinnust sisse läinud, külje pealt välja tulnud,“ lisab Urmas.
Jahimeeste hingavad kergendunult, sest loom tabati juba pool üks pärastlõunal. „Teinekord tuleb päev otsa seista ja siis ka ei lasta. Hunt on väga kaval loom, ta keerutab ja ei tule välja. Jahis on kõik õnne ja kindla käe taga,“ arvab Urmas, kelle sõnul jääb tabatud looma vanus 2-3 aasta kanti.
Hundi austuseks käib Jägermeistri pudel käest-kätte. „Hunt tuli ette ja lasksin maha. Oligi kõik,“ räägib Ivar. See on talle üldse teine korda hunti tabada. Esimese võsavillemi laskis ta 1975. aastal, kui oli veel noor mees.
Aldol on elu esimene hunt endiselt laskmata. Ehk kahetseb mees sisimas, et ta ise sinna ei läinud, kuhu Ivari kamandas.
„Olen ka võistlustel käinud,“ ütleb Ivar tagasihoidlikult. „Diplomeid on raamatu jagu, karikaid tükki kümme.“
Harjumaa hundilimiit sai täis vabariigi aastapäeval, kui kaheksas hunt tabati Padise vallas.