129,6-ruutkilomeetrine ja 371 elanikuga Läänemaa Nõva vald on liiga väike, et haldusreformi käigus omaette jääda. 7. oktoobril otsustab Nõva vallavolikogu, kas leivad pannakse ühte kappi naabritega Läänemaal või ühinetakse kujuneva Lääne-Harju vallaga.
Läänemaa põhjaosas on juba toimunud ühinemisi. Kolme aasta eest liitusid Oru, Risti ja Taebla vald, mille tulemusena on maakonnas praegu 4142 elanikuga Lääne-Nigula vald.
Kavas on uus suurem ühinemine, mille käigus Lääne-Nigula vallaga liituksid ka Nõva, Kullamaa, Martna ja Noarootsi vald. See tõstaks ühendvalla rahvaarvu 7220 peale, pindala 1426 ruutkilomeetrini.
Kui Nõva aga ühineks Harjumaal paiknevate Padise valla, Vasalemma valla, Keila valla ja Paldiski linnaga, oleks ühendvalla rahvaarv 13 225, pindala 775 ruutkilomeetrit.
Ajalooliselt Harjumaal alla kuulunud Nõva piirkond sattus Läänemaale 1950. aastal, kui toonane Nõva külanõukogu tõsteti Haapsalu rajooni koosseisu.
Läänemaaga harjunud
Et teada saada rahva arvamust, korraldas Nõva vallavalitsus septembris referendumi, kus osalejatest 71 protsenti hääletas Läänemaal paikneva Lääne-Nigula vallaga ühinemise poolt.
“Mina hääletasin muidugi Läänemaa poolt, sest ma olen eluaeg siin olnud,” tunnistab kohaliku päästekomando töötaja ja põline nõvakas Aivar Pajuste (59). Väljakutsete käigus on ta jõudnud Läänemaa pealinna Haapsaluni, kuid ka Vihterpalusse, mis jääb Harjumaale.
Mis on ikkagi argumendid Läänemaa kasuks? “Eks see, et oled eluaeg siin elanud, kõik on tuttav ja oled harjunud sellega. Harjumaa pool on jälle kõik võõras,” väidab Aivar. Seda, et ühinemiste käigus Nõva päästekomando suletakse, Aivar ei karda: “See on riiklik komando, see ei ole vabatahtlik.”
Poemüüja Anneli Kõrvemaa (48) arvab, et kui ühinemiseks läheb, tuleks Nõval ühineda Lääne-Nigulaga. “Noarootsi, ma arvan, jääb omapead. Tema on piisavalt tugev,” väidab Anneli, kes on ise sündinud Noarootsis. Tegelik tõmbekeskus on siiski pisut kaugemal. “Kõik on ju Haapsalus. Me oleme harjunud aastakümneid käima sealpool,” räägib Anneli.
Samas on tunda trotsi. „Võiks jääda ikkagi nii, nagu vanasti oli,“ lisab poemüüja. Tema arvates saaks Nõva vald omaette hakkama küll.
Ettevaatlikult neutraalne
Maire Lukka (38) on pärit Pärnust, ent elab nüüd abikaasaga Nõva vallas Perakülas ning töötab vanas mõisahoones paiknevas Nõva lasteaias-põhikoolis. Tillukeses õppeasutuses käib kuus lasteaialast ning kuusteist põhikooli õpilast.
Kuidas vastas Maire rahvaküsitluse ankeedile? “Ma jätaks selle pigem enda teada. See ei ole avalik informatsioon,” naerab ta. “Eks oli ju igasuguseid koosolekuid enne seda, arutelusid, plussid ja miinused toodi välja, nii ühelt poolt kui teiselt poolt.”
Maire lisab: “Ma ütleks nii, et kuna me oleme üsna ääremaa, siis olenemata sellest, kummale poole me liitume, oleme ikkagi ääremaa.”
Nõva arstipunktis käib teisipäeva ja neljapäeva hommikul perearst Tiina Proosväli (42), kes muudel tööpäevadel tegeleb Noarootsi haigetega. “Siin piirkonnas elab päris palju vanureid ja neil on kroonilisi haigusi. Lapsi on suhteliselt vähe,” kurdab ta.
“Arstipunktiga Noarootsi ja Nõva vald toetavad mind ja need ruumid on mulle tasuta. Ainult selle tõttu ongi võimalik, et meditsiiniabi siin kohapeal on, kuna nimistu on nii väike,” arvab perearst. Kahe valla peale kokku on kindlustatud natuke üle kuuesaja inimese.
“Kui need ruumid kaovad ära, kaob ka perearstiabi siin,” kardab perearst, kes ise elab Haapsalu külje all Uuemõisas. Sealt Nõvasse on viiskümmend kilomeetrit, Noarootsi nelikümmend.
Vallavanem eelistab Harjumaad
“Iga inimene hääletas oma südametunnistuse järgi,” kommenteerib Nõva vallavanem Deiw Rahumägi (53) septembris korraldatud rahvaküsitluse tulemust.
Kas rahvaküsitlus on Nõva vallavolikogu jaoks siduv? “Seaduse järgi ei ole siduv. See on rahva arvamus, mis on teadmiseks volikogule edastatud,” selgitab Rahumägi. Nõva vallavalikogus on seitse liiget, kes kogunevad ühinemist otsustama 7. oktoobri õhtupoolikul kell viis.
“Kui me räägime pragmaatiliselt, siis Lääne-Harju pool on meie majanduslikud võimalused suuremad. Transpordiliinid on ju kõik Harjumaa poole. Suurem osa meie inimestest käib tööle Harjumaa poole peale, Tallinna,” selgitab Rahumägi.
“Väiksem osa käib tööle Haapsalu poole peale. Mingi osa inimestest on meil seotud Oru keskusega ja ka meie lapsed käivad seal koolis,” ütleb Rahumägi.
Rahumägi möönab, et Nõval on Lääne-Nigulaga rohkem kultuurilisi sidemeid. Samas ta kardab, et Läänemaale jäädes võib Nõva regioonide moodustamise käigus sattuda Pärnu regiooni: “Siis on väljavaated halvad.”
Septembris korraldatud rahvaküsitluse tulemused
• Posti teel saadeti vastavalt Nõva valla elanike nimekirjale 337 küsitlussedelit.
• Arvamust avaldas kokku 301 isikut ehk 89%.
• Lääne-Nigula vallaga liitumist eelistas 215 isikut ehk 71% vastanutest.
• Lääne-Harju vallaga liitumist eelistas 86 isikut ehk 29% vastanutest.