Harjumaa täitub jaanituledega (0)
Article title
Foto: AdobeStock

Harju Elu uuris kõigilt omavalitsustelt, kus ja millal toimuvad tähtsamad jaanituled. Toome lugejani omavalitsuste vastused, nende puudumisel valla kodulehel oleva info. Vallad on tähestiku järjekorras. Paneme kõigile südamele, et jaanituld tehes peetaks kinni kõigist ohutusreeglitest ja pidutsemisega ei häirita teisi. Head võidupüha ja kena jaaniaega!

Anija vald 

Anija valla jaanituled on kogukonna kohtumispaik. See on pidu, kus on võimalus kohtuda vanade heade sõpradega, veeta kaunis õhtu koos perega, kuulata muusikat, laulda ja tantsida üheskoos. Jaanipidudele on sissepääs prii. Toimuvad jaanimängud, kultuuriprogramm ning nautida saab jaanisööki ja -jooki.

Alavere jaanituli algab 21. juunil kell 20 Alavere pargis. Tantsuks ansambel Kruiis.

Aegviidu jaanituli algab 22. juunil kell 20. Tantsuks ansambel Sada Ja Seened.

Kehra jaanituli algab 23. juunil kell 19 Põrgupõhja peo­platsil. Tantsuks ansambel Fookus.

Voose jaanituli algab 23. juunil kell 19 Voose külaplatsil. Tantsuks ansambel Dolores.

Harku vald

16. juunil kell 13 algab Kumnas laste jaanituli. Kõik tegevused on suunatud eelkõige lastele ja kultuuripärandile. Tegevuseta ei jää ka täiskasvanud. Võistelda saab kummikuviskes ja köieveos. Kohal on Ranna Rantšo farmiloomade loomaaed, saab ratsutada ponidega ja vankrisõitu Voore Tallide hobustega. Meisterdamise töötoad on kõigile tasuta. Esinevad Vääna mõisakooli rahvatantsijad, PartnerAkro ja Tabasalu JJ-Street tantsukool.

23. juunil kell 17 jõuab võidutuli Paldiskist Tilgu sadamasse. Jagame võidutuld Harku valla küladele ja kõigile soovijatele, kel oma tõrvik või latern kaasas. Süütame ühiselt lõkke, mängib elav muusika ja avatud on kohvik. Toimub põnev kaitseliidu näidislahing koos pantvangi võtmise, pääste­operatsiooni ja langevarjuritega. Üritus on tasuta! 

23. juunil toimub Harku järve jaanituli, mille teeb eriliseks asjaolu, et kogukonnakirik korraldab seda omal algatusel juba kümnendat korda. Üritus algab kell 17 palvusega Harkujärve kirikus, millele järgneb rongkäik kohaliku laululava juurde. Üles astub oma valla ansambel Kompass. Üritus on tasuta.

Jõelähtme vald

22. juunil kell 18 toimub Jõelähtme ausambaplatsil võidutule üleandmine külavanematele ja kõigile soovijatele ning pärja asetamine Jõelähtme vabadussambale. Enne seda, kell 16 toimub Lool Vabaduse hiies Harju maakaitsepäev.

22. juunil kell 19 algab jaanituli Loo puhkealal. Õhtu pea­esineja on ansambel MaMa. Lasteprogramm ja etteasted, õuemängud ja muud põnevat.

23. juunil kell 19 algavad jaanitule üritused Kostivere külaplatsil –rongkäik, lõbusad jaanimängud ja tegevused kogu perele. Tantsuks ansambel Bossenova.

Keila

Keilas tähistatakse pööriööd sündmustega Jõepargis 20. juunil. Avasõnad kell 18, siis Trallipalli beebid ja mudilased, Reeda rühm koos Keila rahvamuusikutega, Valmari mängud, segakoor Keila, ansambel Vares jpm. Palutakse tulla jalgsi või jalgrattaga, sest muuseumi juurde sel päeval autot parkida ei saa. Sündmus on tasuta.

Kiili vald

Kiilis on kaks jaanituld. Suurem neist toimub Kiilis 22. juunil algusega kell 20. Esineb ansambel Legend. 

Teine jaanituli toimub 23.juunil Nabalas algusega kell 19. Esineb ansambel Apelsin.

Kose vald

Kose jaanituli toimub Kose lauluväljakul 21. juunil algusega kell 18. Tegu on suurima jaanitulega Kose vallas, kus esinevad 2 Quick Start, Shanon, Traffic, Clicherik ja Mäx, Hunt, Renate jpt. Jaanipäev on tasuta, kuid eelregistreerimisega.

22. juunil algusega kell 19 toimub jaanituli Kose-Uuemõisa Kabelimäel. Toimuvad jaanimängud ja etteasted suurtele ja väikestele. Tantsuks mängib DJ Rauno Salumets. Sündmus on tasuta.

23. juunil toimub Oru jaanituli algusega kell 19 Oru mõisa pargis. Tantsuks mängib ansambel Jämm. Jaanimuusikat mängib DJ Märt Rannamäe. Üritus on tasuta.

23. juunil kell 17.30 toimub võidupäeva mälestushetk ja pärgade asetamine Kose kalmistu mälestussambale. Vallavanem jagab laiali võidutule külade ja kodude jaanitulede süütamiseks.

23. juunil toimub jaanipäev Ardus algusega kell 19. Tantsuks mängib ansambel Elumees.

Kuusalu vald

Suurem jaanituli toimub Valgejõe külas 21. juunil. Väravad avatakse kell 20, lõke ja bänd kell 21. Süüa ja juua pakub Jüri Toidubuss. Pilet 5 eurot (sularahas).

Kindlasti toimuvad ka teistes külades oma väiksemad jaanituled.

Lääne-Harju vald

Lääne-Harju valla suurim jaanituli toimub 22. juunil Padisel. Olemas on kõik ühe õige jaanitule juurde kuuluv: ürituse juhatavad sisse kohalikud kollektiivid, seejärel tule süütamine ning peaesinejaks on ansambel Zetod. Mõistagi on olemas kohalikud toitlustajad ning lastele mõeldud atraktsioonid. Piletit ei ole.

Üle valla on ka väiksemaid külatulesid ehk kogukondade korraldatud jaaniõhtuid.

Nagu ka eelmisel aastal, mil oli meeletult kuiv, nii kooskõlastame kindlasti vajadusel ka tänavu oma lõkke kohalike päästekomandodega üle. Mullu kasteti lõkke ümbruses olevat maad enne tuletegemise päeva mitmeid kordi, samuti olid meil lõkke süütamise ajal vabatahtlikud päästjad olukorda turvamas.

Meie valla jaanitulel ja teistel avalikel üritustel kasutatakse juba paar aastat vaid korduvkasutatavaid nõusid (pandisüsteemil) ning samuti on kõigile tasuta saadaval valla teisaldatavast veepaagist tulev joogivesi.

Maardu

Maardus tähistatakse jaanipäeva pidulikult kahel päeval ja kahes piirkonnas. Jaanipidustused algavad 22. juunil kell 20 Kallaveres, Maardu gümnaasiumi taga (Ringi 64a) ning jätkuvad 23. juunil kell 18 Muugal, Lennula platsil (Rõikheina tee 42).

Kallaveres pakuvad meelelahutust mitmed kohalikud artistid ja külalisesinejad, sealhulgas Kiili Kirjud, Ly Kättmann ja Tricky Jay. Õhtu kulmineerub hoogsa diskoga. Muugal astuvad üles populaarsed Hellad Velled ja Põhja-Tallinn. Muuga jaanipidu toimub tubli Muuga Seltsi eestvedamisel Maardu linna toel.

Tuletame meelde, et looduses lõkke tegemisel tuleb järgida kõiki ohutusabinõusid ning kindlasti koristada enda järelt ära prügi. 

Raasiku vald

Raasiku jaanituli toimub reedel, 21. juunil algusega kell 19, esineb ansambel Seelikutükid, õhtut juhib Tarmo Lamp, öötundidel keerutab plaate DJ Erik.

Aruküla jaanituli toimub 22. juunil Aruküla lauluväljakul algusega kell 19. Esinevad ansamblid Vanaviisi ja Reminders. Õnneloos, batuudid, rahvatantsijad, näomaalingud jne.

Rae vald

22. juunil algusega kell 17 Jüris toimuv Rae valla jaanituli on Harjumaa ja ilmselt ka kogu Eesti suurim jaanipidu. Eelmisel aastal külastas seda ligi 20 000 inimest ja kui ilmaga vähegi veab, siis ootame sama suurt huvi ka käesoleval aastal. Üritus on tasuta, registreeruma ei pea, kuid oma söögi-joogiga sinna ei pääse. 

Lisaks Rae valla jaanitulele tähistatakse jaanipäeva eraldi üritustega ka valla väiksemates kogukondades. Mõnel pool süüdatakse lõke alati põhimõttekindlalt just jaanilaupäeval. Teistes kohtades püütakse leida selline päev, mis ei kattu ümberkaudsete jaanituledega. Neid üritusi veavad eest kohalikud kogukonnad ise. Osadele neist on väga oodatud ka mujalt tulijad, mõned on mõeldud vaid oma kandi rahvale.

Üks väärikas traditsioon, mida Rae vallas au sees hoitakse, on presidendi poolt võidupüha paraadilt saadetud võidutule jagamine küladele ja kogukondadele Jüri kirikuaias koos kaitseliidu rivistusega. 

Saku vald

Saku valla jaanituli toimub 21. juunil kell 18 Üksnurme külas Rehe küüni õuel. Õhtut alustab Viljandi laste- ja noorteteater REKY etendusega „Siis kui leib magusaks muutub”. Tantsumeeleolu loovad Nedsaja Külabänd ja ansambel Karavan. Jaaniõhtut juhib Varmo Vares. Kehakosutust pakuvad mitmed Saku valla toitlustajad.

Saue vald

Meil toimuvad jaanituled suures osas küladest. Meil on tugevad kogukonnad ja veavad ise oma jaanitulesid. Suuremad ehk sünnivad Saue linnas ja Vanamõisa vabaõhukeskuses. Meelde tahaks tuletada, et alati on ja jääb tähtsaks tuleohutus. 

Inimeste arvult suurimad jaanituled on ilmselt Vanamõisas ja valla keskuses, Saue linnas.

15. juunil toimub jaanituli Vanamõisa vabaõhukeskuses, 21. juunil Riisiperes, 22. juunil Ääsmäel, Haibal, Maidlas, Lehetus, Turbal, Hüürus.

23. juunil algusega kell 13 toimub Saue linna jaanituli. Kogu päeva jooksul astuvad üles erinevad esinejad, nt Heidy Tamme Trio ja Oulala tsirkus, lastele on avatud atraktsioonid ning erinevad toitlustajad pakuvad head-paremat. Õhtul mälestatakse ka Vabadussõjas langenuid mälestuskivi juures. Päeva juhib Erkki Sarapuu.

Viimsi vald 

Viimsi valla jaanituled algavad sel aastal 20. juunil. Kell 18.30 toimub Randvere külaplatsil suvealguse pööripäeva pidu „Küla tuleb kokku!“, kuhu sissepääs on tasuta. Ürituse korraldaja on Randvere külaselts. 22. juunil kell 19 toimub jaanipidu Lubja peoplatsil (Lubja tuletorni juures). Ka sinna on sissepääs tasuta ja korraldaja on Lubja külaselts. 

Viimsi valla suurim jaanituli toimub traditsiooniliselt 23. juunil kell 19 Viimsi vabaõhumuuseumis. Üles astuvad ansamblid Pisikeste Pillide Punt, Robirohi ja Kukerpillid. Sissepääs peole on tasuline ja korraldaja on Rannarahva muuseum. 

Samal päeval kell 21 algab Prangli saarel tasuta jaanipidu, kus astub üles ansambel President. Korraldaja on Prangli rahvamaja.

Viimsi vabaõhumuuseumi jaanituli süüdatakse traditsiooniliselt presidendi võidutulega, mis sel aastal saadetakse teele presidendi poolt võidupüha paraadilt Narvas, tuuakse Harju maapäeva ja võidupüha tähistamisele Paldiskisse ning sealt edasi Viimsisse.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.