Vananemine on paratamatu osa meie elust. Mõned läbivad selle perioodi kergemini, teised raskemini, püüdes säilitada elu tipphetkedel olnud ilu ja vormi. Kuid kõik soovivad vananedes säilitada väärikust.
Kui keegi on kunagi murdnud või kaotanud mõne esihamba, teab ta, milline ebamugavus sellega kaasneb. Naeratamisest kaob julgus ja suhtlemine muutub keerulisemaks. Hoolimata sellest kohtame tihti arvamust, et „vanaemal võibki ju mõni hammas puudu olla, mis sellest ikka.“ Samuti on vanemad inimesed sageli tagasihoidlikud, püüdes vältida tüli ja rahalisi kulutusi oma lähedastele.
Hambaravi ja hammaste proteesimine on sageli seotud müstiliste kõrgete hindadega, mida ühiskonnas kultiveeritakse. Ometi võib paljudele tulla üllatusena, et proteesimisel on olemas ka lihtsamaid ja taskukohasemaid lahendusi, mille saavutatav efekt on küll veidi tagasihoidlikum tipptasemest, kuid võrreldes hambutusega pakuvad need oluliselt paremat elukvaliteeti.
Minu ligi neljakümneaastase hambaarsti praksise jooksul olen tihti kuulnud esimesel visiidil patsientide sõnu: „Mul on olukord suus väga hull“ ja „Mis see kõik maksma läheb?!“. Sageli tuleb nali ka pangaröövi vajadusest. Ent olukorda pisut selgitades ja pakkudes erinevaid võimalusi hammaste taastamiseks, selgub, et seis ei olegi nii hull ja pangad võivad vähemalt seekord kergendatult hingata. Seega julgustan kõiki hoolitsema oma hammaste seisukorra eest ning pöörama tähelepanu ka oma lähedastele, kes ehk vajavad selles osas abi.
Kuigi hiljutine rahandusministri avaldus, et „maksutõus ei ole hinnatõusu allikas“, võib kõlada loogiliselt, ei saa ma selles geniaalses fiskaaltões päris kindel olla. Maksud on tõusnud ja tõusevad veel, ning see kajastub paratamatult ka lõpptoodete hindades. Seega, hammaste proteesimine saab tõenäoliselt ainult kallimaks minna.
Koostades täna raviplaani ja kalkulatsiooni, kaitsete end tulevaste hinnatõusude eest. Nii enda kui ka oma lähedaste heaolu ja kena väljanägemise peale tuleb mõelda juba täna!