Enamus teab, et Glehnide suguvõsa omand on Mustamäe nõlval asuv ning tänaseks juba aastakümneid TTÜ kultuurikeskusena tegutsenud Kõrgepea loss. Kuid von Glehnidele kuulus juba 19. sajandi algusest Saku vallas asuv Jälgimäe mõis. Tänaseks on veidi räsitud ning tühi puidust peahoone 150 000 euroga müügis.
Jälgimäe mõis (saksa k Jelgimeggi) eraldati 1656. aastal naabruses olevast Saue mõisast, mis tollal kandis küll Väike-Sausti nime. Väike ja lihtne ühekorruseline puidust peahoone on ehitatud arvatavasti 18. sajandi lõpul. Glehnidele kuulus mõisasüda aastast 1821, Nõmme rajaja N. v. Glehni uus loss ehk Kõrgepea valmis alles aastal 1886.
Pikka aega oli Jälgimäe mõis kasutusel elamuna ning ta on osaliselt ümber ehitatud. Näiteks aknad on tehtud algsest laiemaks. Tänaseks on peahoone paar aastat tühi. Väikeses pargis on säilinud ka mõned ümberehitatud kõrvalhooned.
Hind 150 000
Müügisolekut kinnitab omanik Vello Kookmaa. “Eluhoone on müügis ja juba aasta jagu. Hind on 150 000 eurot. Kas ostate korteri Tallinna kesklinnas või mõisa Harjumaal, teeb peaaegu üks välja,” ütles ta Harju Elule.
“Mõisahärra on olla küll uhke ja hää. Aga minu omanikuaeg on ümber,” lisas ta. Jälgimäe on olnud tema valduses juba juba kümmekond aastat.
Kas ja kui palju on huvilisi? “Neid on. Aga konkreetselt pole veel osta tahetud,” ütles Kookmaa. Elumaja ja kõrvalhooned muinsuskaitse all ei ole. Küll on arheloogiamälestisena kaitse all lähedalasuv asulakoht. “Kui hakkate kaevama ja leiate kulda, siis peate teatama muinsuskaitseametile,” teadis omanik. Ta ütleb ka, et kui liigset luksust taga ei aeta ning soovid on tagasihoidlikud, siis saab peahoones elada küll.
Nõuab väljaminekuid
Müügiteave on üleval ka kinnisvaraportaalis City24 kodulehel: “Müüa Jälgimäe mõisahoonega 1/4 elamumaast ehk 2766 ruutmeetrit /—/ Krundil ka vana pargiosa.Hoone on vana, vajab renoveerimist. Üldpind on 353 ruutmeetrit ja sellest elamispinda 227 ruutmeetrit. Ahiküte, 7 tuba ja 4 kööki.Vesi kokkuleppel, kanalisatsioon puudub.”
Kinnisvaramaakler Eduard Puss ütleb, et ostuhuvilisi on suhteliselt vähe. Kas ja kui palju mõisaid müüakse ? “Ikka müüakse. Aga eks paljud ole ka nendega kõrvetada nendega saanud. Pealegi nõuab renoveerimine suurt raha ja ega korrashoidmine ka odav ole,” räägib Puss. Ning pealegi tekib uuel omanikul probleem: milleks mõisa kasutada, sest elamiseks on see tavaliselt liiga suur.