Palk- ja elementmaju tootev ettevõte Estnor ehitas Kiili uue palkmajatehase. Alevi külje all asuvas tehnopargis on firmal nüüd kolm tootmishoonet ning kontor. Uue hoone valmimisega viidi lõpule kolm aastat tagasi alustatud tootmise koondamine Kiili.
„Kui kolm aastat tagasi oli meil olukord, et üks tootmishoone oli Kiilis, üks Harkus, üks Jõgevamaal Siimustis ja kontor Tallinnas, siis oli kõik logistiliselt paigast ära,“ selgitab Estnori omanik Renee Mikomägi. „Siis võtsime otsuse vastu, et koondame kõik Kiili.“
2012. aasta detsembris valmis esimene uus tootmishoone, kuhu toodi üle ka firma kontor. Kaks aastat hiljem, möödunud aasta detsembris, valmis teine tootmishoone, kuhu kolis ettevõtte palkmajatehas.
650 000 eurot maksma läinud palkmajatehases saab valmistada korraga kahte palkmaja. 1400-ruutmeetrises tootmishoones on ehitajate käsutuses ka kaks suurt, 3,2-tonnise kandevõimega telfarkraanat ning kaks sammaskraanat.
Kaks aastat tagasi valminud tootmishoones valmistatakse elementmaju. Renee Mikomägi sõnul jäi uue hoone valmimisega palkmajade tootmine samale tasemele, elementmajade tootmismaht aga tõusis peaaegu poole võrra.
Kiire kasv gaselliks
Uue tootmishoone ehitamise peamiseks põhjuseks oli ettevõtte kiire kasv. Möödunud aastal omistati neile Äripäeva poolt Gasell-ettevõtte tunnustus, mis tähendab, et viimase kolme aasta jooksul on Estnori käive, kasum ja töötajate arv kasvanud vähemalt 50%. Taolisi ettevõtteid on Eestis vähe, vaid 1% kõigist firmadest.
„Möödunud aastal oli meie kontserni kogukäive 4,4 miljonit eurot,“ ütleb Mikomägi. „Ehitasime 35 maja. Pidevalt on töös 10-15 maja. Uus tootmishoone aitab meil kasvada, sest elementmajade tootmine suureneb peaaegu poole võrra.“
Ka käesolev aasta on plaanitud kiireks kasvuaastaks. Juba eelmise aasta seisuga oli tänavuseks töösse võetud 15 maja ja tellimusi lisandub kiiresti. Kiiret kasvu näeb Mikomägi ka töötajate arvus. „Kui praegu on meil 47 töötajat, siis suveks peaks olema ligi 60“ ütleb ta.
Koos käibe ja töötajate arvuga kasvavad ka majad, mida ehitatakse. Kui kunagi tegeldi vaid suvila-tüüpi majadega, siis nüüd plaanitakse ehitada järjest suuremaid, sealhulgas ka kortermaju.
Kindel Norra turg
90% ettevõtte toodangust moodustavad tellimused Norrast. Nii on see olnud kõigi 15 aasta jooksul, mil ettevõtte eksisteerinud. Norra turg on sealse kõrge ostujõu tõttu ahvatlev paljudele, kuid haljale aasale jõuavad siiski vähesed. Tarvis on aastatepikkust rasket tööd – tõestamist, et kvaliteet on piisav, kontaktide loomist, usalduse tekitamist jne. Estnor on selle „eksami“ edukalt läbinud.
„Meil on Norras praeguseks palju koostööpartnereid,“ ütleb Mikomägi. „Kliente on nelja liiki – ehitusettevõtted, kinnisvaraarendajad, edasimüüjad ja üksikkliendid.“
Kui Estnori Kiili tehastes töötab praegu 20 inimest, siis peaaegu sama palju – täpsemalt 17 – on ettevõttel mehi Norras, kes kõik on registreeritud Norra tütarettevõtte EstNor AS nimekirja. Mikomägi sõnul on tööd nii palju, et 17 mehest jääb väheks ja seetõttu kasutatakse lisaks mitut alltöövõtu ettevõtet.
Norra turule palkmajade tootmine pole aga ka tehniliselt niisama lihtme. Sealsed nõudmised erinevad märkimisväärselt Eesti turule toodetavast. Norrakad hindavad harjumuspärast kvaliteeti ja on nõus selle eest maksma. Et Norra palkmaja standarditega täpselt kursis olla, käib Estnoris iga kahe aasta tagant koolitaja Norrast, kes on ise seal palkmajaõpetaja ja 30-aastase palkmajaehitaja kogemusega. Nüüd veebruaris-märtsis tuleb ta siia kolmandat korda,“ räägib Mikomägi.
Peale Euroopa keskmisest kõrgema elatustaseme muudab Norra puitmajatootja jaoks ahvatlevaks sealsete inimeste eelistus. Nimelt hindavad norrakad ehitusmaterjalina puitu märksa kõrgemalt kui kivi. „Norras on pea kõik majad puidust, kivi on neile ikka täiesti võõras,“ selgitab Mikomägi. „Ka kortermajad, poed ja laod on neil puitkonstruktsioonidega.“
Estnor on suurematest puitehitustest rajanud Norras paar kortermaja, mitmeid ridaelamuid ning mõned suuremad ühiskondlikud hooned.
„Me lähemegi seda suunda, et tahame teha suuremaid maju,“ ütleb Mikomägi ning lisab, et tulevikus ei ole välistatud veel ühe tootmishoone ehitamine.