Eesti ainus meeõlu valmib Raasiku pruulikojas (0)
Raasiku kunagist meiereid ning selle kõrval töötavat poodi teavad enamus, kes on alevikku külastanud. Vahepeal seisis meierei tühjana, kuid täna töötab hoones Raasiku Õlletehas OÜ. Pruulikoda toodab filtreerimata ja pastöriseerimata kesvamärga ja kalja, mille pudelitel on valla vapiga logod.

Raasiku Õlletehase juhatuse liige ja müügijuht Aleks Verner ütleb, et enne tehase loomist asutati kauplusekett Elav Õlu. See tõi ning toob siiani Eestisse Leedu (riigis on 64 väikest pruulikoda) ja Läti (riigis on 16 väikest pruulikoda) pastöriseerimata ja filtreerimata õlut. Müük käib eraldi kauplustes või suurte kettide Talu Toidab osakondades. Lisaks müüakse kalja.

Varem tegelesid sellise kesvamärjukesega siinmail vaid Saaremaa Pihtla ja Sillamäe tehas.
“Loomulikult on elav õlu kallim kui suurte tehaste õlu. Väiketootjad tohivad aastas pruulida kuni 300 000 liitrit õlut, sest selline on madala aktsiisi piir. Üle selle maksustatakse toodang juba kõrge aktsiisiga. On ka kulutused elektrile, küttele, transpordile ja muule,” seletab Verner. Lisaks tuleb elav õlu kiiresti tarbijateni viia, sest see ei säili pakendis üle 30 päeva.

Kui kauplusekett oli tööle saadud, tekkis eestvedajatel idee hakata õlut ka ise tootma. Nõudlus selle järele on kauplustes, pubides, baarides ja restoranides.

Kõigepealt tuli palju õppida, sest õllepruulimine on suur kunst. “Võtame näiteks kokad. Seljankat keedavad paljud, aga hästi õnnestub vaid mõnel väga heal kokal,” toob ta näite.

Meierei kehv olukord

Kuidas leiti aga ruumid Raasikule vanasse meiereisse? Verner räägib, et Meierei tänav 3 asuv hoone kuulus ettevõtte teistele osanikele. Et kinnisvara asub Tallinnale piisavalt lähedal, siis langes liisk just Raasiku kasuks. Loodus on asulas suurepärane ning puhas, vesi puurkaevust imeline. Ettevalmistustöö ning sisseseade valimine algas mullu jaanuaris.

“Meiereihoone oli kehvas olukorras. Põrandaid polnud ning ka laed olid osaliselt kadunud. Seinad olid halvas korras. Kulus palju aega ja raha, et maja ellu äratada. Põrand tuli valada täiesti uus,” räägib Verner.

Pikk aeg kulus lubade taotlemisele. Kõik vajalik saadi kätte alles tänavu jaanuaris-veebruaris. “Aktsiisilubade saamine võtab maksu- ja tolliametis kaua aega. Tänaseks on meil tankidel Metroserdis taadeldud mõõdikud, mille pealt maksamegi aktsiisi,” selgitab Aleks Verner.

Elava ehk naturaalselt kääritatud kalja tootmine algas Raasikul jaanuaris. Varem toodi seda sisse Lätist.
Raasiku kalja rukis on pärit Lõuna-Eestist. Lisaks saab jook juurde sidrunhapet ja suhkrut. “Aga mitte grammigi säilitus- või maitseaineid. Säilivusaeg on seetõttu lühike ehk umbes kuu,” ütleb Verner Raasiku meiereis.

Meeõlu on popp

Õllepruulimine algas tänavu veebruaris. Toodetakse laager-tüüpi pilsneri heledat õlut. Lisaks karamellilinnastest valmistatud punast ehk Märzeni õlut. Ja kolmanda sordina ka meeõlut. “Eestis oleme ainsad meeõlle tootjad. Peale meie toodab sellist õlut ka Läti,” ütleb Verner uhkusega. Õllele lisatakse ehtsat kodumaist mett ning ühe 2000-liitrise tanki kohta kulub seda 250 kilo. Seepärast maksab ka poolteist liitrit meeõlut koos plastpudeliga 7 eurot ja 30 senti. Teiste märjukeste hinnad jäävad alla seitsme euro, kalja hind alla nelja euro. Tõenäoliselt läheb detsembri algusest käiku ka 0,33-liitriste klaaspudelite villimisliin. Veel selle aasta lõpus saab kohalikku pruulikoja toodangut osta ka Meierei poest.

Kas tooraine on kodumaine või tuuakse seda piiri tagant sisse? Aleks Verner räägib ladu ja tootmist näidates, et pärm ja humalad on pärit Saksamaalt, linnased aga Soomest. Varsti aga proovitakse osta ka Eesti linnaseid. Vesi on kodumaine ning pärit samassse puuritud kaevust. Et töö on automaatne, siis pruulivad seda talveti vaid meister ja abitööline. Suvehooajal võetakse ilmselt töökäsi juurde.
Mis puutub tulevikuplaanidesse, siis tahetakse laieneda. “ Järgmisel aastal ehitame pubi ja väikese majutuskoha. Ka tootmine võib laieneda, sest laagerdustanke tuleb ilmselt juurde osta,” ütleb Verner.

KRISTIINA TAMBERG
Saku Õlletehase AS-i kommunikatsioonijuht

Veel mõned aastad tagasi oli Eesti õlleturg väga ühesuunaline – tarbija tundis ja küsis vaid pilsnerit. Ameerikast alguse saanud väikeste pruulikodade ja erimaitseliste nn käsitöö-õllede trend on nüüdseks jõudnud ka meile. Uusi maitsetrende järgides oleme ka Sakus tulnud tänavu välja uute humalarikaste õlledega, niisamuti rikastavad väiketootjate erimaitselised õlled turgu ja arendavad õllekultuuri.
Kogumahult kuulub väikestele pruulikodadele alla ühe protsendi turust. Kuna nende toote hind on kordades kõrgem suurte tootjate omast ja jõudlus väike, siis suurt kasvu ei prognoositagi.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.