Kui mõlemal pool ookeani hakkavad keskpangad peale aasta pikkust majanduse jahutamist pidurit tõmbama, siis ühel näib olevat sellega keerulisem kui teisel. Ei saa midagi salata, 2%se inflatsiooni määrani pole jõudnud ei Euroopa Keskpank (ECB) ega ka USA Föderaalreserv, küll aga on SEB vaade, et viimane jõuab selle maagilise tasemeni järgmisel aastal.
Hetkel on aastases võrdluses rahaväärtuse langus regioonides vastavalt 5.3% ja 3.2%, mille alusel võiks eeldada, et majanduse jahutamisega peab rohkem vaeva nägema just ECB. Küll aga soosiavad majandusandmed vastupidist. USA jaoks ei muuda olukorda lihtsamaks ka naftakartelli liikmed, kes Bideni rohepoliitika nõrku kohti näivad ära kasutavat.
Sitke tööturg toetab dollarit
Kuigi euroalas on inflatsioon enam kui 2.5 korda kõrgem keskpanga poolt seatud mandaadist, siis intressimäärade edasine tõstmine on seatud kahtluse alla. Majanduse kokkutõmbumisele viitavad ostujuhtide indeksid ei lase ECB presidendil Lagarde´l rakendada sellist intressipoliitikat, mida võiks ühtse valuutaga ühendus vajada. Vastasel juhul võib uksele koputama tulla majanduslangus, mis võib viia nutuste tagajärgedeni just suurte võlakoormatega riikides. Lisaks ettevõtjate hinnangutele ei näi ka majandus ise üleliia palju elavnemise märke näitavat. Kui varasemalt ennustati euroala teise kvartali majanduskasvuks +0.3%, siis viimaste nädalate jooksul on see number korrigeeritud +0.1% peale.
Olukord teisel pool ookeani on aga vastupidine. Inflatsioon oli saadud juba peaaegu kontrolli alla, kui juulis nähti taaskord +0.2% tõusu rahaväärtuse languses. Samuti ei toeta ka USA praegune tööturg majanduse jahutamise lõpu stsenaariumit. Töötuabiraha taotlused (jobless claims) on madalaimal tasemel selle aasta veebruarist, mis viitab väga kuumale tööturule USAs. Madal töötus ja suur tööhõive loovad hea pinnase alusinflatsiooni kasvuks, mille juurutamisega Fed on seni kõvasti vaeva näinud.
Euroala nõrk majandus ja tihe tööturg USA-s on pannud dollari tugevnema euro vastu. Ootuste langus ECB ning kasv Fedi järjekordse baasintresside tõusu osas, on tõstnud EUR/USD kursi viimase kolme kuu madalaimale 1.07$ tasemele. Bloombergi andmetel on turg sissehinnastanud suurima tõenäosuse baasintresside tõusuks euroalal selle aasta detsembriks. Turu hinnangul Ühendriikides aga nii kaua ootama ei pea, sest ligi 50%-ne tõenäosus on sissehinnastatud novembrikuu kohtumiseks. SEB grupi vaate kohaselt kumbki keskpank enam intressimäärasi ei kergita. Küll aga nähakse, et kõrged intressimäärad võivad jääda püsima pikemaks ajaks, kui seni on oodatud.
OPEC+ vähendab Bideni populaarsust
USA president Joe Biden on oma sõnavõttudes korduvalt toonitanud kliimasoojenemise vastu võitlemise vajalikkust, luues erinevaid taastuvenergiasse investeerivaid toetusprogramme ning vähendades USA-s nafta tootmist. Just viimasega näib ta olevalt endale praeguses majandusolukorras veidi jalga lasknud ning OPEC+ liikmed on seda ka hetkel ära kasutamas, eesotsas Saudi-araabia ja Venemaaga, kes mõlemad on viimasel ajal vähendanud nafta tootmismahte. Olukorras, kus Ühendriikide strateegilised naftavarud on madalaimal tasemel 1983. aastast, on OPEC+ liikmete otsus eriti valus ning Bidenil pole just üleliia vahendeid probleemi lahendamiseks.
Tootmismahtude kärpimine on viinud hinnatõusuni nii maailmaturul kui ka USA bensiinijaamades. Brenti toornafta on praeguseks ületanud 90$/b taseme ning viimati kauples tooraine maailmaturul sedavõrd kõrge hinnataseme juures möödunud aasta juunis. Nafta kallinemine on juba jõudnud ka USA tarbijateni, sest sealne bensiini hind on tõusnud enam kui veerandi võrra selle aasta jooksul 3.8$/gallon tasemele. Möödunud aastal hakkas riik suurendama nafta pakkumist kui algas sõda Ukrainas, mil bensiini eest tuli maksta 4$/galloni kohta. Küll aga oleks sama stsenaariumit hetkel keeruline korrata väheste naftavarude tõttu.
Kõrge kütuse hind vähendab ka Bideni populaarsust, sest viimase aasta jooksul tublisti langenud inflatsiooni nähakse nafta hindade saatel taaskord ülespoole kerkivat. Analüütikute hinnangul on oodata augusti inflatsiooni taaskord kõrgemal tasemel ning septembris võime näha juba rahaväärtuse langust 4% tasemel aastases võrdluses.