Cronimeti vanametalli plats Tutermaal uuenes põhjalikult (0)

Ringmajandusettevõte Cronimet uuendas põhjalikult Harjumaal Tutermaal asuvat Keila vanametalli vastuvõtu- ja töötlemisosakonda, muutes selle tunduvalt kliendi-, töötaja- ja keskkonnasõbralikumaks. 

Varasemalt vihmasajus porine ja kuiva ilmaga tolmav plats sai betoonist ja asfaldist kõvakatte. Renoveerimistööde käigus paigaldati maa-alune õlipüüdur, mis väldib keskkonnareostuse ohtu. Rajati ka uus klienditeeninduskontor-kaalumaja, kus nii klientidel kui ka töötajatel on senisest mugavamad tingimused. Vanametalli töötlemisosakonnas moderniseeriti värvilise metalli kaablite purustusliin. Oma järge ootab veel haljastus, et plats rohelisemaks muuta. 

Ümberehituse käigus muutus ka peavärava ja kaalumaja asukoht – need on nüüd Tutermaa tee ja Selli tee nurgal. See peaks rõõmustama naabreid, sest vähendab liiklust Tutermaa tee selles osas, kuhu jäävad eramud ning korterelamud. 

Cronimeti juhi Eva Pedjaku sõnul on ettevõtte eesmärgiks Balti riikide kõige puhtamad, mugavamad ja keskkonnasõbralikumad platsid ning parim klienditeenindus. „Need on meie peamised investeerimissuunad. Mullu suvel ostetud Tutermaa platsi kaasaegsetele ringmajanduse standarditele vastavaks muutmiseks investeeris Cronimet ligi veerand miljonit eurot,“ ütles Pedjak. 

Ringmajandusettevõttena on keskkonnahoid Pedjaku sõnul Cronimeti DNA vundamendiks. „Seetõttu jätkame sama eesmärgiga investeeringuid üle Eesti ka meie teistes osakondades. Näiteks Tartus on valmimas päikesepark. Paldiski osakonnas on meie eesmärk 2030. aastaks kogu masinapark fossiilkütuse vabaks teha, sel aastal soetame sinna uue tõhusa elektrilise metalligiljotiini,“ rääkis Pedjak.

Cronimetil on üle Eesti kaheksa osakonda. Ettevõte kogus, töötles ja saatis ümbersulatusele eelmisel aastal 350 tuhat tonni vanametalli. Kujutamaks paremini ette käideldud metalli kogust, võib võrdluseks tuua, et sellest piisaks 1345 keskmise tuulegeneraatori ehitamiseks.    

Terasetootmisel on tohutu mõju keskkonnale – see on üks rohkem energiat tarbivam ja CO2 heidet tekitav tööstusharu, andes umbes 8% ülemaailmsest süsinikdioksiidi heitest. Suur negatiivne mõju on ka see, et kaevandamine on väga energiamahukas, põhjustades õhu- ja veereostust. 

Vanametalli ringmajandusettevõtetel seetõttu täita oluline roll, sest vanametalli kasutamine toorainena terase tootmiseks toob kaasa positiivse keskkonnamõju kogu väärtusahelas. See vähendab kasvuhoonegaaside heitkoguseid ja kohalikke keskkonnamõjusid ning säästab loodusvarasid. CO2 heitkoguseid saab vähendada peaaegu kaks korda, kasutades terasetootmises kaevandatud maakide asemel vanametalli. Seega, kui tood vanametalli Cronimeti, aitad sellele anda uue elu ja säästad keskkonda.

Vaata lähemalt: https://cronimet.ee/kokkuostupunktid/keila/.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.