Aina rohkem lapsi läheb rannas kaduma (0)
Article title
Foto G4S

Suve teine kuu on läbi saanud ja aeg teha kokkuvõte, kuidas juuli Eesti randades möödus ja mida seal ohutust tagava G4Si rannavalve statistika näitab.

Külastajate arv

Juulikuu ilmad jäid juunile kuu lõikes tugevalt alla. Vihma kallas justkui terve eelmise kuu eest ja lõppu ei paistnud. Kui päike siiski välja tuli, võtsid ka rannakülastajad sellest maksimumi. Juuli kolmandal nädalal, kui ilmad paremaks läksid, küündis rannakülastajate arv Pärnu rannas 10 000-ni (16. juuli), mis on senise suve kindel rannakülastajate rekord. Tallinna randadest oli Pirital 16. juulil rannakülastajaid rohkelt – 4000 – kuid suve rekord see siiski polnud, sest juunis külastas Pirita randa ühel päeval 4500 inimest.

Esmaabi

G4S Rannavalve osutas juulis randades esmaabi 99 korral, enim just lõikehaavade ja marrastuste korral. Pooled nendest juhtumitest olid juuli kolmandal nädalal ehk ilusate ilmade ajal, kui rannas oli rohkem inimesi. Just kehva ilma tõttu vajati juulis esmaabi lausa kaks korda vähem kui kuu varem.

Avaliku korra rikkumised

Ka avaliku korra rikkumisi oli kaks korda vähem kui kuu varem. Avaliku korra rikkumised olid kõige rohkem seotud rannas keelatud koduloomade ja klaastaaraga ning joobes olekus rannas viibimisega.

Välja võib veel tuua, et juulis eksiti suplusalasse tihti SUP-idega, seda küll eelkõige oskamatusest SUP-lauda juhtida.

Kahjuks polnud näha paranemist ka laste jälgimise osas ning kaduma läinud lapsi oli isegi mõnevõrra rohkem kui juunis. Juulis aitas G4S rannavalve 13 lapsel leida tee tagasi oma vanemateni. Kuu suurimad sündmused olidki seotud just lastega.

Mõned juhtumid randadest juulikuus

5. juulil tuli G4S rannavalve Pärnu meeskonnale teade, et lapsed loobivad vees lennukimiini. Kiire tegutsemisega otsiti miin vee alt üles. Rannakülastajate ohutuse nimel tõid rannavalvurid miini veest välja ning asetasid merekonteinerisse demineerijate ootele, kes viisid miini rannast ära. G4S rannavalve tänab rannakülastajaid märkamise ja teavitamise eest.

16. juulil tegid Kakumäe rannavalvurid tavapärast kaatripatrulli ringi, kui tagasiteel märkasid nad sügavas vees seitsmeaastast tüdrukut. Lähemal jälgimisel saadi aru, et laps enam omal jõul ujuda ei jõua ja üks rannavalvuritest tõi lapse veest välja. Tüdruku vanemad olid sel hetkel SUP lauaga läheduses sõitmas. G4S rannavalve paneb siinkohal südamele, et alla 12-aastasel lapsel on keelatud rannas üksi viibida ning lapsega ei tohiks hetkekski kontakti kaotada. Vees on iga kaotatud hetk eluliselt tähtis ja mängib suurt rolli lapse ohutuses. Lapsed ei tunneta veel kõiki ohte, mis rannas on – see vastutus lasub täielikult vanematel.

17. juulil oli ka Riiska rannas ärev juhtum lapsega. Kümneaastane poiss oli ujunud oma ujumisrõngale järgi, kuid selleks hetkeks, kui ta selleni jõudis, avastas ta end juba poidest kaugemal. Suure tööga jõuda oma armsa rõngani oli laps jõuvarud ära kulutanud ja hüüdis appi. Rannavalvur märkas teda ja ujus kohe abivajava lapse juurde teda päästma. Poiss suutis selle aja ennast veel vee pinnal hoida ja jõudis rannavalvuri abiga edukalt kaldale.

Meenutame veel kord, et alla 12-aastasel lapsel on keelatud ilma täiskasvanuteta rannas viibida. Lapsed ei taju ohte maal ega vees ning nende ohutuse eest vastutamine lasub vanematel. Lastega randa tulles peab arvestama, et see pole tavaline lõõgastav rannapäev, vaid pidev silmside lapsega, et teada, kus laps on ja mida ta teeb.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.