67-aastane Jüri aleviku elanik Agu Laius on olnud nii Jaan Tõnissoni instituudi juht kui Rae vallavolikogu esimees. Mehe elutööks võib pidada SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali loomist ja arendamist viimase 11 aasta jooksul. Nüüd andis president talle Valgetähe V klassi teenetemärgi.
“Üsna suur üllatus oli, üsna suur üllatus. Ma olin nii tööhoos, et ma muidugi ei olnud seda uudist näinud. Töökaaslased tulid ütlema. See võttis esialgu üsna tummaks. Ma ei osanud midagi öelda,” rääkis Agu Laius Harju Elule.
Laius töötab SA Kodanikuühiskonna Sihtkapitali juhatajana. See loodi 18. veebruaril 2008, aga eellugu ulatub palju varasemasse aega.
Kultuurkapitali eeskujul
“Kaheksakümnendate lõpus, kui juba liikusime iseseisvuse taastamise suunas, tekkis mitmesuguseid kodanikualgatuslikke organisatsioone. Nõrgenenud nõukogude võim laskis neil tegutseda. Tollest ajast alates ma olengi kodanikuühiskonna ühendustega tegelenud,” meenutas Laius.
Aastatel 1991-2008 töötas Laius Jaan Tõnissoni instituudi juhatajana, mis on kodanikualgatuslik mittetulundusühing. “Kogu aeg olen kaasa mõelnud, tegutsenud selle nimel, et Eestis oleks hea kodanikuühenduste tegevuskeskkond,” selgitas ta.
“Üks nendest asjadest on ka Kodanikuühiskonna Sihtkapital, mille järele me nägime vajadust juba aastatuhande vahetusel, kui sai koostatud Eesti kodanikuühiskonna arengu kontseptsioon. Arutasime ka selle üle, et tegelikult oleks vaja eraldi sihtkapitali, esialgse mõttega üsna analoogilist Eesti Kultuurkapitalile. Mina olin üks selle idee esitajatest 2001. aastal, aga idee teostumine võttis veel kuus-seitse aastat aega,“ meenutas Laius.
SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital loodi vabariigi valitsuse otsusega. “Mind valiti konkursiga juhatajaks ja mind on valitud veel kaks korda selle juhatajaks tagasi,” rääkis Laius. Sihtkapitali juhatusse kuulub ta üksinda, töötajaid oli eelmise aasta lõpu seisuga 11.
“Igapäevaselt tegeleme vabaühenduste tegevusvõimekuse kasvatamise toetamisega rahaliselt. Nad ise esitavad meile projektid, soovivad natuke tugevamaks saada ühes või teises valdkonnas. Nende projektide hindamise kaudu saavad ka toetuse,” ütles Laius.
Eestis on praegu ligemale 23 000 vabaühendust. Kodanikuühiskonna Sihtkapitali eelmise aasta eelarve oli 1,7 miljonit eurot, millest miljon eraldati toetusteks. Toetust sai ühe saja vabaühenduse, mis teeb keskmise toetuse suuruseks ca 10 000 eurot.
Annab võimaluse teistele
Laius on erakonna Isamaa liige. Aastatel 2010-2017 pidas ta Rae vallavolikogu esimehe ametit, on praegugi vallavolikogu liige, aga riigikogu valimistel üles ei astu. “Minu praegune ametikoht lihtsalt ei võimalda olla erakondlikult aktiivne üleriigilisel tasandil,” selgitas ta.
Laiuse kolmas nelja-aastane ametiaeg SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital juhina kestab 2020. aasta märtsini. “Ma olen juba avalikult öelnud, et ma rohkem ei kandideeri. Tuleb anda võimalus teistele, muidu ta läheb väga ühe inimese nägu ja tegu,” arvas mees.
“Leidub väga palju teisi võimalusi panustada kodanikuühiskonna tegemistesse. Sellega ma kindlasti kuidagi jätkan, aga mitte sihtkapitali juhatajana,” lõpetas Laius.