Ansambel Verbarium on kammerliku kõlaga kvartett, mis tuli kokku 2013. a sügisel, et luua muusika August Sanga ja Kersti Merilaasi tekstidele, tähistamaks poeetide sajandat sünniaastat.
Verbariumi esikplaat “Vana tarkus” ilmus käesoleva aasta kevadel ja nüüd olla tuuril, et tuua kokku džäss ja Eesti luule – sünnib unenäoliselt müstiline muusika, mis lubab kuulajal puhata ja enda vaimselt värskendada. Tuuril on kaasas ka tuntud näitleja Guido Kangur, kes loeb kontsertidel muusika vahele Sanga ja Merilaasi tekste.
Verbarium on üks mitmest Avarus kaubamärgi alla kuuluvatest koosseisudest. Avarus on ühing, kaubamärk, kontsertkorraldus, plaadifirma ja mõttekaaslaste seltskond, kes ühise tandemina oma asju ise ajab. Harju Elu vestles põgusalt ansambli kontrabassimängija Mingo Rajandiga.
Miks on Verbarium just sellise kontseptsiooniga (džäss ja Eesti luule)?
Verbariumit oleme ise nimetanud kammerdžässiks. Keeruline on leida sobivat definitsiooni sellisele muusikale, mis on oma olemuselt improvisatsiooniline, kuid kätkeb endas elemente nii popist, maailmamuusikast, Eesti pärimusmuusikast kui ka klassikast. Džäss tänapäeval ongi rohkem musitseerimise viisi kui mingi kindel stiil. Verbariumi muusika aluseks on luule ja see juba määrab paljuski ansambli iseloomu. Tegemist on lauludega, kus pearõhk on Merilaasi ja Sanga luulel. Oleme püüdnud luuletekstile iseloomulikku värvi ja karakterit tabada ning seda siis oma maitse järgi muusikasse valada.
Algselt oli Verbarium justkui selline ühekordne eksperimentaalprojekt. Mis on ajaga muutunud?
Algul ühekordseks sündmuseks plaanitud kava kujunes päris ansambliks, millega oleme nüüd juba varsti paar aastat tööd teinud. Lugusid on juurde kirjutatud ja ansamblimäng on arenenud. Hea koosmäng ongi selline asi, mis saab kujuneda pika aja jooksul. Selline koos musitseerimine, kus saad endale lubada teha partiis mängu ajal muudatusi ja tunda, et ansambel tuleb sellega kaasa, sest osatakse ette aimata üksteise manöövreid. Tekib see tõeline üheskoos mõtlemine ja hingamine, olukord, kus ei pea enam keskenduma lugude ära mängimisele vaid saab lasta muusikal omasoodu voolata ja areneda.
Miks olete kaasanud just Guido Kanguri?
Guido Kangur on juba aastaid olnud suur muusikaarmastaja, kes korraldab ka ise koos oma abikaasa Pille Lukiniga kontserte ja festivale. Samuti on ta korduvalt esinenud koos muusikutega ja tunnetab väga hästi meeleolu, mis parasjagu vaja. Ta on väga tekstitundlik ja loeb äärmiselt orgaaniliselt. Samuti tunneb ta suurt sidet Merilaasi ja Sanga luulega. Põhiliselt on aga asi selles, et talle hirmsasti meeldib muusikutega laval olla.
Plaanite tulevikus laiendada luuletajate tekste? Mis mõtted on üldse tuleviku osas?
Edaspidi kavatseme kindlasti edasi mängida seda kava, mis meil on, aga vaikselt hakkavad juba uued lood sisse tulema ja võimalik, et varsti on meil juba mitu erinevat kava võimalik pakkuda. Hetkel oleme lisanud paar uut lugu Liivi ja Talviku tekstidele.