Tänavusest, järjekorras XI muuseumiööst on Harjumaalt osa võtmas tervelt 14 erinevat paika. Uutest liitujatest on esmakordselt avatud MOMU mootorispordi muuseum Turbas, kus saab tutvuda Eesit mootorispordi ajalooga ning toimub ekskursioon teemal “Mustrid mootorispordis”, Muu mootorispordi ajalugu puudutava loo sees räägitakse selle mustrilisest osast: ruudulipp, rallilegend, võidusõidumasinate joonised ja kujundused.
Oma uues ning ainulaadse arhitektuuriga hoones ootab muuseumiööl külastajaid Arvo Pärdi keskus Laulasmaal. Kuid erandina avab Arvo Pärdi keskus oma uksed mitte kell 18 nagu teised paigad, vaid alates kl 21, kuid selle-eest jäävad uksed avatuks kuni südaööni ning külastajatele on samal ajal avatud ka keskuse uhke vaatetorn, kuhu mahub korraga 8 inimest. Harfil musitseerib Liis Viira, luulest kõneleb Viivi Luik ning filmitoas saab vaadata Jaan Tootseni ja Jaak Kilmi lühidokumentaali “Muusikajanu”, mis räägib Arvo Pärdi elust ja loomingulisest kujunemisest.
Paldiskis Amandus Adamsoni ateljeemuuseumi aias ja muuseumis toimub Muuseumiööl orienteerumine, kus kaardi järgi tuleb leida üles tervikpildi elemente ja saab meisterdada endale meelepärase mustriga lipukese, mida valmistatakse kohapeal kartulist lõigatud templitega. Kõrvalhoones on avatud Teet Raigi fotonäitus, õhtul mängib plaate Arni Alandi.
Kabes Viimsis ja keeled Kehras
Viimsis asuv Eesti sõjamuuseum korraldab välkkabevõistluse ning mustrite-teemalise otsimismängu. Kell 19.00 toimub muuseumis lavavõitluse demonstratsioon ja töötuba, kell 20.15 saab lähemalt uurida pop-up näitust “Eesti kaitseväe vormide kamomustrid” ning kell 21.00 osaleda peahoone-ekskursioonil.
Harjumaa muuseum Keilas on sel korral loodusmustrite lainel. Publikut ootab loodusfotograaf Sven Začeki fotonäitus “Mustrid looduses” ning kell 19.00 saab kuulata loodusfotode teemalist jututuba. Kõik külastajad on teretulnud kätt proovima ka käsitöötoas “Lille- ja muud mustrid rahvuslikus käsitöös”.
Kehra raudteejaamas, Kehra vabadussõja murdelahingute muuseumis saab uurida Harju-Jaani rahvarõivaste mustreid, keeleteadlane Vilja Oja räägib keelemustritest maailmakaardil ja ökoloog Mihkel Kangur vaatleb mustreid looduses ja inimeses. Ansambel Kehra Muusikud mängib sajanditagust salongimuusikat.
Kolga muuseumis on lisaks püsiekspositsioonidele avatud kolm uut näitust: näitus “Sool” soolakaubandusest, Stenbockide soolakeetmisest, soola tähtsusest, erinevatest soolaliikidest, soolamaagiast ja muust soolaga seonduvast. Näitus “Vaip ja vaas” on väljapanek ajastule omastest erinevates tehnikates kootud seinavaipadest ja keraamikast aastatest 1950-1980.
Näitus “Mis imeline masin see olla võiks!?” – lugu ja näitus sellest, kui külarätsep oli kogu ümbruskonna naiste välimuse kujundaja. Ajast, mil tuli võimalus ka vaesemal rahval omale moelehe järgi peeneid rõivaid õmmelda. Väljapanekus hulk erinevaid õmblusmasinaid ja õmblustarvikuid. Etteregistreerunutele toimuvad ka ekskursioonid Kolga mõisa peahoones.
Hüürus Pätsi elulugu
Hüüru mõisahoones asuvas Konstantin Pätsi muuseumis saab kuulata kontserte ja uurida näitust “Kivis on mustreid”. Muuseum ei ole igapäevaselt avatud, seega on öö suurepärane võimalus sellesse hoonesse sisse piiluda.
Kose kirikus on läbi terve õhtu vältav tihe programm, kus nii lapsed kui täiskasvanud saavad osaleda sule ja tindiga kirjutamise töötubades, kuulata orelimuusikat, vaadata suvelavastuse “Armastus on ajaviide” videot, ringkäigud kirikus ja palju muud. Risti kirikus toimuvad igal täistunnil ekskursioonid kirikus ja vahepausidel mängitakse orelimuusikat. Kirikaias avavad kohalikud lapsed aga öise pirukakohviku.
Metsanurme koduloomuuseumi Muuseumiöö alapealkirjaks on “Öös on looduse mustreid” – vaadata saab slaidiprogrammi looduse mustritest ning võtta osa kevadisest matk Metsanurme-Üksnurme matkarajal (6 km). Rannarahva muuseumis toimub Muuseumiööl simman – moodustatakse mustreid nii lauludest kui tantsudest, Kose-Uuemõisa koduloomuuseumis aga avatakse kell 17.00 koduloolase Vaino Nappi näitus “Harju-Jaani kihelkonna kohad ajas”.
Saku õlletehase muuseumis ja pruulikojas toimuvad etteregistreeritud täiskasvanutele (!) õhtu jooksul ekskursioonid.
Kes tahab, võib muuseumiöö sisse juhatada aga juba pärastlõunal Saue koduloolaste jutujalutuskäiguga Saue ajalooliselt olulistesse paikadesse Oodatud on kõik ajaloo- ja fotohuvilised inimesed, et veeta üks tore pärastlõuna ja õhtupoolik Saue ajaloo lugude keskel
Kõik muuseumiöö programmid (nii Harjumaa kui teiste maakondade omad) leiab öö lehelt: https://programm.muuseumioo.ee/
Triin Männik,
Muuseumiöö koordinaator