“Uskumatu võidusõit” startis Koselt (0)
Article title
Noored kardisõitjad stardis.

Juuni lõpus toimus Vasalemma vanal kardirajal kartautode võidusõit. “Uskumatu võidusõit”! Ja seda mitte ainult nime, vaid ka ürituse põneva ajaloo, korraldustoimkonna ning osavõtjate arvu poolest.

“Kolisin mõned head aastad tagasi Keilasse elama. Ja leidsin kuuri alt kasutatud kartauto,” kõneleb ürituse üks korraldajatest, Kosel sündinud ja koolis käinud Kalev Piksar.

Mis siis tehnikahuvilisel mehel muud teha, kui autot putitada. Ja pärast hääle sisse saamist tuli loomulikult minna autot proovima. Ja kuhu veel, kui mitte Vasalemma vanale kardirajale, mille kuulsaimad päevad jäävad küll Nõukogude Liidu ja toonaste meistrivõistluste aega, kus aga kiiruseid arendada ja võidu sõita saab tänaseni. Probleemideta.

Ole vaid mees ja anna gaasi!

“Ei tahtnud üksinda ette võtta sellist uhket üritust, nagu kordaputitatud kardi proovisõit, kutsusin kampa kunagised klassivennad, kellega Kosel koos koolis käisime,” meenutab Kalev Piksar.

Tulijaid polnudki nii vähe. Kardirajal said kokku Lauri Jõgisoo, Ivo Roosmann, Lauri Vardlas, Karli Vardlas – kõik tehnikahuvilised hakkajad mehed. Esimesed proovisõidud tehtud, sündiski mõte: miks mitte korraldada amatööride võidusõit, vigursõidu formaadis?

Nimigi sai valmis mõeldud – “Uskumatu võidusõit”.

Enne starti arutavad veel viimaseid üksikasju Lauri Jõgisoo (vasakul) ja Kalev Piksar. Fotod Ülo Russak 

“Mõne aja pärast saigi esimene võistlus teoks. Rajal oli 14 masinat,” meenutab Lauri Jõgisoo. Et igal masinal on teda saatev meeskond ja fännid, siis ei tulnudki rahvast nii vähe kokku. Uus kardisari “Uskumatu võidusõit” oli sündinud.

Nüüd juba 76 võistlejat

Juuni lõpus oli Vasalemma vanal kardirajal 76 võistlejat, võisteldi kuues masinaklassis.

“See on meil nüüd neljas hooaeg, iga aastaga on võistlejate arv tublisti kasvanud,” täpsustab Lauri Jõgisoo. Selle hooaja esimene etapp oli mai lõpus Põltsamaal, kolmas etapp tuleb Rapla kardirajal ja neljas Aravete kardikeskuses.

“Kui esimesel aastal olid ka võistlejad peamiselt Harjumaalt, siis nüüd võime öelda, et “Uskumatut võidusõitu” tullakse sõitma üle Eesti – Võru-, Pärnu- ja Läänemaalt, Kesk-Eestist, Tallinnast…” räägib Lauri Jõgisoo arengutest.

Nimekaim võistleja on kunagine Nõukogude Liidu meister Aadu Kroon, kellele ka selles sarjas tema vanuseklassis pole siiani konkurenti tekkinud.

“Nooremad võistlejad on meil kuue-seitsmeaastased. Aga võistlejaid jagub igasse vanuseklassi – keegi pole liiga noor ega liiga vana.

Tüdrukud on ehk paremadki kui nende vanuseklassi poisid, on julgemad ja kuulavad täpsemalt instruktoreid,” naerab Kalev Piksar.

Start

Kartautode mootorid koguvad tuure. Siis tõuseb lipp. Ja minnaksegi. Ükshaaval.

“Vigursõidu formaadis pole ühisstarti, nagu oleme näinud telekast vormelite startidest. Kogu rada on täis pandud takistusi, vigursõidu elemente. Tuleb kiirendada, siis hoog maha võtta ja väike slaalom sõita,” kommenteerib rajal toimuvat Kalev Piksar.

Noored kardisõitjad vajutavadki gaasi, silmad kiivripilust sädemeid pildumas. Siis pidurdus ja needsamad sädemes silmad jälgivad väga hoolsalt slaalomiks seatud takistusi – et masin ühtegi neist ei riivaks.

“Iga puude annab viis karistussekundit. Võitja selgubki siis kiireima aja järgi, millele on liidetud karistussekundid,” selgitab Lauri Jõgisoo.

“See võistlus ega meie korraldusorganisatsioon, samuti nimega MTÜ Uskumatu Võidusõit ei kuulu ühegi motospordiorganisatsiooni alla. Teeme kõike ise ja vabatahtlikult. Aitajateks sõbrad ja sõprade sõbrad,” ütleb Kalev Piksar.

Takistusest möödas, vajutatakse jälle gaasi. Pisikesed masinad võivad joosta kuni 100 km/h. Kiirust ja täpsust noored püüdmas ongi. Kuidas muidu meile uued Tänakud kasvavad!

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.