Tilgu sadam – kirglikud kaptenid ja avatud tuuled (0)
Sõit mööda kitsast ja kurvilist teed Rannamõisa pankrannikult Tilgu sadamasse on nagu vaatamisväärsusi täis retk läbi aegade: teeäärsetest majadest veel mitmed on ehtsad nõuka-aegsed suvilad, mille kohal pankrannikul kõrguvad villade tornid. Kõik miljonilise vaatega merele ja Naissaarele.

“Isegi Peeter I olla Paldiskit külastades öelnud, et oleks ta seda kohta enne Peterburi asutamist näinud, rajanuks ta linna just siia,” teab Tilgu sadama jahtklubi kommodoor Raul Kalep rahvajutte kuulsa tsaari ilumeelest. Tuleb tänada õnne, et imperaator enne Neeva jõe suudmesse kui Rannamõisa pangale jõudis – vastasel korral siin Tilgu sadamat poleks, tõdeb kommodoor. Naljaga pooleks. Ja ei saaks korraldada üha populaarsemaks muutuvat Tilgu regatti.

Neli aastat tagasi toimunud esimesel regatil võisteldi ühel päeval ühes, Optimistide paadiklassis, nüüd on võistlused juba kahele päevale pikenenud, merel seilavad kolm paadiklassi, lisaks optimistidele veel Zoom 8 ja Laser Radial tüüpi paadid. Kokku ligi 40 alust.

„Selline paatide arv hakkab lähenema optimaalsele, mis meie akvatoorium võimaldab. Poolsada paati mahuks ehk korraga võistlema, rohkem mitte,“ on Tilgu sadama kapten Arne Mandre kindel.

Kasvanud pole ainult paadiklasside ja võistlejate arv, kaptenite kirest merekultuuri edendada on kasvanud ürituse tuntus. Nüüd osalevad Tilgu regatil enamiku Eesti jahtklubide noored purjetajad. See on suurendanud omakorda väikesadama tuntust. Tilgu sadamas treenib nüüd ka Eesti Optimistide koondis.

Ainulaadne akvatoorium

„Meie sadama akvatoorium on ainulaadne, avatud meretuultele, mida ei saa öelda näiteks Pirita kohta. Võistlejad peavad treenima aga igasugustes tingimustes,“ kiidab kommodoor Eesti koondise hollandlasest treeneri valikut.

Sel aastal tahetakse esimest korda koos Tilgu regatiga korraldada ka Harku valla karikavõistlused.
„Et regatil ka tulevikus osalejaid oleks, käivitasime eelmisel aastal purjetamistreeningud,“ kõneleb kommodoor. Sadamat valdav Harku vallavalitsus toetas jahtklubi algatust viie Optimisti ostuga.

„Oleme aastaid korraldanud laste hulgas väga populaarseid suvelaagreid, kus jagame esimesi teadmisi seilamisest. Kel huvi tõsisem, tuleb juba trenni,“ usub kapten Arne Mandre.

Suvelaagrites purjetamispisiku saanud lastest on Eesti koondisesse jõudnud kaks Harku valla noort. Loomulikult oodatakse laagritesse teistegi omavalitsuste lapsi. Kui ainult kohti jaguks.

Plaanid on suured

Mõned head aastad tagasi arutleti aktiivselt Tilgu sadama väljaehitamisest rahvusvaheliselt aktsepteeritud väikesadamaks, kus oleks 90 sildumiskohta. Eeldused selleks on olemas, detailplaneeringki tehtud.

„Sadama väljaehitamine – see on pikem ja väga kallis projekt. Siinsel avatuultega sadamal peab olema korralik lainemurdjate süsteem, mille taga ujuvkaid aluste sildumiseks. Praegu plaanib vallavalitsus taotluse esitamist keskkonnaametile sadamale vee-erikasutusloa saamiseks,“ kõneleb kapten Arne Mandre

„Kui planeeritud sadam ükskord valmis saaks, siis võiks pidada siin juba ühed korralikud rahvusvahelised võistlused,“ unistab Tilgu sadama jahtklubi kommodoor
Raul Kalep.

Sadama valmimiseni korraldavad kaks tõelist mere ja purjetamise entusiasti, kaptenid Raul Kalep ja Arne Mandre, sel suvel ka täiskasvanuile purjetamise algõppe. Et vallas rohkem merekultuuri mõistjaid, armastajaid ja toetajaid oleks.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.