14. juulil seitsmendat korda Keila vanal turuplatsil kogunenud toidukaupade müüjad ehk võrgustikuga O.T.T. ühinenud ei pidanud pettuma. Kohale tuli hulk kauplejaid, ostjad seisid pikalt järjekorras värsket kartulit oodates.
Küllap on neljapäeva õhtupoolikul Miikaeli kiriku kõrvalt, Tuula teel turuplatsilt läbijalutajad märganud hulga autosid, müügilette ning kümneid ostjaid. Tegemist pole mitte vanakraamituru või muu sellisega. Kokku saavad nn. OTID ehk kodanikuvõrgustikuga O.T.T. (Otse Tootjalt Tarbijale) ühinenud müüjad, kus pakutakse toidukaupa.
Kui Lõuna- ja Ida-Harjumaal on O.T.T. tegutsenud juba pikemat aega, siis Lääne-Harjus pole see levinud. Keilas tegi otsa lahti toitumisnõustaja Ene Mägi. “Juba aastal 2013 tegin Facebooki grupi Keila O.T.T. Esimene mõte oli selline, et ehk keegi noorem inimene innustub sellest ja hakkab tootjaid ostjatega ka päriselt kokku viima. Aga seda kahjuks ei juhtunud ning siis hakkasin ise asjaga tegelema,” ütleb Mägi.
Tund on piisav
Konkreetsemaks läks asi tänavu kevadtalvel. 16. märtsiks oli kutsutud kokku algatusgrupp. Mai lõpuks registreeriti ka vajalik seltsing ning 28. mail toimunud Keila päeval oli O.T.T telgiga kohal.
Esimene müügiaeg oli 2. juunil kella 17.30–18.30-ni ning see kehtib tänaseni. Turuplatsile kogunes toona 13 müüjat ning samas suurusjärgus on neid olnud ka hiljem. Leping on sõlmitud kokku 18 tootjaga.
Kas tund on sisseostudeks piisav? “See ongi O.T.T.-i idee, et müük toimuks kiirelt. Tootja peab enda talus või ettevõttes tööd tegema. Tal ei ole aega päevad läbi turul seista,” seletab Mägi. Erinevalt turgudest puudub siin vahendaja. Tootja saab kõike müüa omahinnaga. “Kes tahab, võib kauba ka ette tellida,” lisab korraldaja. Praegu kehtib O.T.T.-il turuplatsi kasutamise leping 29. detsembrini. Suur soov on aga korraldada müügipäevi läbi aasta. Selleks vajatakse krõbedateks talveilmadeks aga suuremat siseruumi.
Leiba ja leivakõrvast
Pakutav sortiment ulatub leivast ja leivakõrvasest jookide ning meeni. Joosu ja Liisu leivatuba Saku vallast, Metsanurme külast on käinud Keilas kuus korda. “Vaid 23. juunil ehk jaanilaupäeval jäi vahele. Rahvast siin on ning leiba ostetakse,” ütleb leivaküpsetaja Kätrin Pärnaste.
Enda toodete eelisena märgib naine, et need on küpsetatud täistera rukkijahust. Leibades puuduvad nisujahu ning pärm, kasutatud on vaid juuretist. “Olen sellist leiba küpsetanud juba kuus aastat. Müünud olen laatadel ning seda pakub kauplus Sakus,” lisab Pärnaste.
Meepakkujaid on O.T.T-il mitmeid. Vääna-Jõesuus asuva Raudalu talu mesilad asuvad Alam-Pedjal ning tuleval aasta saab selle rajamisest 60 aastat. Lisaks valmistakse vürtsmoose, alkoholivaba glögi ja kalja. “Oleme olnud siis kuus korda. Kali läheb hästi, meemüüjaid on palju aga saame hakkama,” ütleb perenaine Tiina Hunt.
Saue valla Raja talu pakkus vaarikaid, maasikaid seekord müügil polnud. Kuid peremehe sõnul neid veel on. Värske kartuli pakkujate müügilettide juurde tekkis kohati lausa järjekord. Mõnele ostjale tulid meelde 25 aasta tagused ajad, kui enam midagi müügil polnud ja põhiline toiduhankimise paik oli turg. Loomulikult pakuti Keila O.T.T.-i müügipäeval Rebaseonu lihatooteid, värskeid mune, maatõugu lehmade piima ning piimatooteid.
O.T.T. Harjumaal
* O.T.T. on Eestis tegutsev piirkondlik kodanikevõrgustik, mis organiseerib kaubavahetust tootjate ja tarbijate vahel ilma vahendustasuta. On lühend sõnadest Otse Tootjalt Tarbijale.
* Harjus tegutseb võrgustik lisaks Keilale veel Kuusalus (reedeti kell 18–19.30), Raasikul (neljapäeviti 18.30–19.30), Kosel (esmaspäeviti ja neljapäeviti 18–19.30), Kiilis (kolmapäeviti 17–18.30) ja Kolgas (neljapäeviti 19.30–20.15).
* Ettevõtmise kohta vaata ka: www.facebook.com/groups/keilaott/, keilaott.blogspot.com ja www.eestiott.ee.