Suvehooaeg Eesti Rahva Muuseumis üllatab sürrealismi ja kummaliste öiste kohtumistega (0)
Article title
Sürrealismi näituse vaateid. FOTOD: Mikk Otsar/Tartu 2024

Tartus asuv Eesti Rahva Muuseum on paik, mis kutsub ikka ja jälle tagasi. Tänavune suvi on ERMi toonud palju uut ja põnevat. Oma silmaga saab kaeda Tšehhi ja Eesti sürrealismi tippteoseid, avastada ööelu peidetud külgi ning kohtuda kummaliste ööskäijate ja margivaipadega. Külla ootavad ka kalliks saanud püsinäitused „Kohtumised“ ja soome-ugri rahvastest kõnelev „Uurali kaja“.

Sel aastal on ERMi valgusvihus elu öises linnas. Näitus „Kellele kuulub öö?” vaatleb Eesti linnaööd aastate vältel ja avab tänapäeva ööelu salapäraseid tahke. Näitus on mõnusalt hariv ja meelelahutuslik. Külastuse käigus kõnni kas või keskaegsetel tänavatel või visku voodisse ning laula karaoket.

Ööelu väljapanekut täiendab augustini näitus „Kummalised kohtumised“, mis võtab luubi alla öised kohtumised linnas elavate loomadega. Pimeduse varjus trehvamised mõjuvad sageli ootamatult ja müstiliselt. Näitus proovib astuda sammukese teistsuguse maailmatunnetuse suunas ja küsib, millisena näeb pimedaid tagahoove rebane, siil või sajajalgne.

Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 toob ERMi rahvusvahelist hõngu. Aasta tippsündmuste hulka kuulub vaieldamatult „Sürrealism 100. Praha, Tartu ja teised lood…“, mis tähistab sürrealistliku kirjandus- ning kunstivoolu 100 juubelit Eesti ja Tšehhi sürrealismi paremiku näitusega. 

ERMi kogudes on üle miljoni museaali, nende seas mitusada tuhat eset. Näitusele jõuab neist vaid murdosa. Suurele kunstitulvale pakub tasakaalu „Pirrust prožektorini“, mis tõstab rambivalgusesse nii tagasihoidlikumad kui ka tõsised disainvalgustid. Samuti kaunistavad juuni lõpust ERMi Margus Vaikre kire ja ajaloohuviga loodud vaibad vanadest markidest.

Suvisel ajal on mõnus uidata Raadi mõisapargi vanade puude all. 21. juulil ja 3. augustil võtab ERM osa Unustatud mõisate külastusmängust. Tule kõnni samuti von Liphartite jälgedes ja loo meie giidide abil kujutluspilte mõisa hiilgeaegadest. Osalejatele eripakkumised muuseumis! Aga Raadil on ka mänguväljak, kiik ja ohtralt ruumi mõnusaks piknikuks ja ringijooksmiseks. Tähelepanelik jalutaja leiab pargist ka põnevaid skulptuure. 

Aasta lõpp möödub ERMis aga Jaapani tähe all. Novembris avaneb maailmakuulsa jaapani helilooja ja kunstniku Ryoji Ikeda soolonäitus. Audiovisuaalse kunstnikuna tuntud Ikeda loob ERMi kaks uut teost: Tartu Ülikooli genoomika instituudi teadusandmetel põhineva audiovisuaalse installatsiooni ning heliistallatsiooni koostöös Eesti Filharmoonia Kammerkooriga.

ERMi on mõnus külastada üksi või terve perega. Muuseumi väiksematele külalistele ja nende saatjatele pakub vajaliku puhkepausi peretuba. 

Siin jätkub tegevust päevadeks: tutvu kogudega uurimissaalis, paku endale maitseelamus restoranis, õpi uus oskus, külasta kontserte, naudi hubast raamatukogu või muuseumipoodi. Muuseumikaardiga pääseb kõikidele ERMi näitustele tasuta ja iga kuu teisel pühapäeval on kõik näituste piletid poole odavamad!

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.