Saue linnavalitsus kuulutas eelmise aasta oktoobris välja Saue linna keskuse arhitektuurivõistluse-ideekonkursi. Eelmisel nädalal avalikustas linnavalitsus tulemused, kus võitjat ei selgunud.
Arhitektuurivõistluse-ideekonkursi tööde tähtaeg oli 26. veebruar. Viie kuu jooksul laekus konkursile kaks tööd: “Kvartett”(Doomino Arhitektid OÜ ja Metusala Arhitektid OÜ)
ja “Murrang” (auhindamata töö tegija nime ei avalikustata). Mõlemad tööd olid konkursi nõuetele vastavad, kuid neist võitjat ei valitud. Ideekavandite hindamise žürii otsustas esimese, teise ja kolmanda koha auhinda mitte välja anda, määrates ainult ergutuspreemia – 1500 eurot, mille sai “Kvartett”.
Saue linnaarhitekti Urmas Elmiku sõnul võib konkursi lugeda läbikukkunuks. Võtjat ei selgunud vähese võrdlusvõimaluse tõttu, sest on raske öelda, kas esitatud tööd on tipptasemel või mitte. “Me ei saa kahe töö põhjal välja selgitada võitjat, sest kaks tööd on ilmselgelt vähe sellise suure territooriumi ideekava leidmiseks jaoks. Kui töid oleks olnud kuus kuni kümme, siis sealt kaaluks välja lahendi, mis tõepoolest võiks tulevikus jääda vett pidama,” räägib Elmik, kes ei salga, et lootis rohkem töid näha.
Potentsiaal kasutamata
Saue on kompaktne 4,5 km2 suurune tiheasustatud väikelinn, millel täna puudub korralik keskus. Aastal 2012 küsis Saue linnavalitsus nõu Linnalaborilt, kuidas keskust välja arendada.
“Väikelinna potentsiaal on senini /…/täielikult kasutamata – linna keskuses haigutab välja arendamata tööstuspiirkond ladude ja tootmishoonetega ning linna keskust Sauel praktiliselt polegi. Seda puudust on sauelased märganud ning Pärnasalu, Koondise ja Tule tänavate vahele jääv ala on võetud nõuks arendada välja linna uueks keskuseks,“ seisab MTÜ Linnalabor ja OÜ Väike Vasak Käsi koostatud “Saue keskusala visiooni” lõppraportis.
Protsess kiireneb
Urmas Elmik ei oska öelda, miks vaid kaks tööd esitati. “See oli avalik konkurss ja linn tellis konkurssi läbiviimise vastavalt firmalt. Kaasatud oli ka Eesti Arhitektide Liit (EAL), kelle kaudu oli määratud kaks žüriiliiget. Seda just eesmärgiga anda konkursile laiem pind,” selgitas ta.
Kuid ebaõnnestunud konkursiga ei jää asi seisma. Nüüd, kus on tekkimas ligi 21 000 elanikuga Saue vald, mille keskuseks saab Saue linn, peaks keskuse valmimine hoopis kiirenema. “Saue linna kui keskuse väljakujunemisel mängib territoorium otsustavamat rolli, kui tal siiamaani on olnud. Kui nüüd Saue linna tähtsus kasvab, siis see on ainult üks tõukemootoreid, mis seda protsessi peaks kiirendama,” arvab Elmik.
Kuid, et keskus saaks sündida, peab planeeritava ala praeguste maaomanikega kokkuleppele saama. “Maaomandiküsimused on keerulised, kuid tegelikult kogu edasise arenduse võti. Kas me saame maaomanikud kaasa, kui jah, siis mis moodi ja mis hinnaga,” räägib Elmik.
Läbirääkimised käivad kõikide maaomanikega ja senine suhtumine on olnud positiivne. Kuid teemaks on olnud ainult visioonid.“Reaalne tõde selgub alles siis, kui konkreetse kinnistuni jõutakse,” on Elmik kindel.