Kui Tarmo Tappo sajandi alguses Saku õlletehasesse tehnoloogina tööle tuli, oli uus aeg tehases kestnud kümnendi. Nõukogude aeg oli läbi, Saku Originaali pruuliti kaheksandat aastat ning õlle kvaliteedi üle ei nurisenud enam keegi. Tänavu tähistab tehas 195. sünnipäeva.
“Kümmekond aastat tagasi läbisin Carlsbergi Skandinaavia õllemeistrite kooli. Samuti on mul Tallinna Tehnikaülikooli bio- ja toiduainetetehnoloogia magistri haridus,” ütleb Tarmo Tappo, kes peaõllemeistrina tänaseks töötanud kolm aastat. “Kokkuvõtlikult tuleb tunda kogu õlle tootmise ahelat ja seda alates veevarustusest, õlle pruulimisest kuni heitveeni välja,” ütleb ta.
Igapäevaselt peaõllemeister siiski igat tühjakssaanud tanki üle ei vaata ega pea kolleege juhendama, kui palju linnaseid või humalat õlle virdesse lisada. Loomulikult tuleb retseptile vastavaid õigeid koguseid pidevalt jälgida. Peaõllemeistri põhitöö on uute toodete ja maitsetega tegelemine ja lisaks erinevad investeeringud. “Kindlasti on tähtis toodangu kvaliteedi osa ja hügieen. Selleks, et toota head õlut, tuleb hoida seadmed, masinad, ruumid ja kõik muu vajalik väga puhtana,” ütleb Tappo.
Toorained üle ilma
Tappo räägib tehast tutvustades, et korraga käärib ja laagerdab tankides 5,6 miljonit liitrit õlut. Võhikule võib see kogus tunduda hoomamatu. Kuid tegelikult polegi seda nii palju. “Ühe eestimaalase kohta tarbitakse aastas keskmiselt 72 liitrit õlut. Seega on 5,6 miljonit liitrit tegelikult ühe tavalise suvekuu kahe-kolme nädala toodang,” seletab peaõllemeister. Esimene osa tänavusest jaaniõllest pandi käima jüripäeva paiku, märjuke valmib umbes kolme nädalaga.
Saku tehase toorainevalik on tänapäevaselt rahvusvaheline. Vett ammutakse kohalikest puurkaevudest 200 meetri sügavuselt. Humal on sõltuvalt sordist kas Tšehhi, Saksa või isegi Ameerika päritolu. “Linnased tulevad Taanist. Õllekokteilides kasutatavad maitse- ja aroomained on enamasti pärit Saksamaalt,” ütleb Tappo.
200-aastane traditsioon
Sel sügisel tähistab Saku õlletehas 195. sünnipäeva. Eesti vanima järjepidevalt ühes asukohas tegutseva pruulikoja asutas 1820 Karl Friedrich von Rehbinder. “Meie sünnipäev on oktoobris. Just sellest ajast pärinevad esimesed kirjalikud tõendid õlleteo algusest Sakus. Tänavu 23. oktoobril tähistame juubeliaastat vastuvõtuga sõpradele ja koostööpartneritele ning ka kolleegidele Sakust,” ütleb juubeliaasta projektijuht Arto Aro. Suve algusesse on planeeritud tehase tegutsemisest jutustav raamat, mille koostas Küllo Arjakas. Mart Juur kirjutas humoorikad vahelugemised.
“Juubeliks pruulisime musta sildiga Saku Kulla Juubeli eripruuli,” lisab Aro.
Sakus toodetakse õlle kõrval tervet sortimenti jooke, sh kalja ja mineraalvett. Just äsja lisandus Lotte Limonaad. Ning juba lähinädalatel paigaldatakse Lottemaale limonaadimasin, millele leiutavad nime Saku gümnaasiumi algkoolilapsed.