Rohkem kui 9200 elanikuga Saku vald on suurema pühakojata. EELK Toomase kogudus tegutseb alevikus asuvas palvemajas, mis on aga vana ja väike. Nüüd on asutud korjama raha, et teha teoks suure kiriku ehituse projekt.
Iseseisev Toomase kogudus loodi aastal 2013. Kohe oli selge, et vajatakse oma pühakoda. Tänaseni kasutatav vennastekoguduse Saku palvemaja on kitsas ning vajas remonti.
Kolme aastaga on nii mõndagi muutunud. Kogudusel on uue kiriku ehitamiseks krunt, mis asub Sakus Küütsu tänav 2. Kalle Rõõmuse büroo arhitektid Kristiina Renter ning Juhan Põld on saanud valmis pühakoja projekti. Peahoonel on 2,5 korrust ning selle pindala on 643 ruutmeetrit. Ühekorruseline kõrvalhoone võtab enda alla 143 ruutmeetrit. Suurde saali on planeeritud sadakond istekohta. Kui avada kogudusesaali uksed, siis saab rõdudega ruumi mahutada 200 inimest.
Loodud on sihtasutus Saku Kiriku Ehitus, kus on viis liiget. Nõukogu juhib Lääne-Harju praost Jüri Vallsalu.Kiriku ehituse patroon on aga EELK peapiiskop Urmas Viilma.
Annetused oodatud
SA juhatuse esimees Juhan Talpsepp ütleb Harju Elule, et kogu pühakoja kompleksi valmimiseks kulub vähemalt 950 000 eurot. “Peahoone maksab 750 000-780 000 eurot. Kõrvalhoone ehk kantseleitiib aga 200 000 eurot,” seletab ta. Ilmselt alustatakse ehitamist just peahoonest. Enne seda saab krunt teed, kommunikatsioonid ning muu vajaliku. “Elektrikilp on krundi piiril juba olemas,” lisab sihtasutuse juhatuse esimees.
Kui ehitise projektiga alustati, olid hinnad sootuks soodsamad. Talpsepa sõnul oli Saksamaa Martin-Luther Bund Saku kogudusele deponeerinud 40 000 eurot. Seda tingimusel, et kätte saadakse summa alles pärast ehitusloa saamist. Tänaseks on luba vallast käes, 40 000 eurot kulus aga projekteerimisele.
Sihtasutus ja kogudus ei istu aga käed rüpes. Raha kogutakse nii annetustega kui ka üritustega. “4.juunil toimus palvemaja õuel kiriku laat. Sellega koguti 1500 eurot kirikufondi. Kohal olid kaupmehed, toimus lasteprogramm,” loetleb Talpsepp.
Saku huvikeskus aitas lavaga. Saku õlletehas toetas vee ja mittealkohoolsete jookidega ning aitas rentida laudu.
Avatud kogukonnale
Kuidas edaspidi ehituse heaks raha kogutakse? Talpsepp selgitab, et avatud on kaks Sihtasutuse Saku Kiriku Ehitus arvet. Need on SEB pank: EE04 1010220215648221 ja Swedbank: EE95 2200221056504915. Lisaks toetavad Saku sõpruskogudused Soomest ehk Lohja ning Liperi ning SA liige Soome Kristlike Ärimeeste Ühing. Saksamaalt on toetamas Sieseby sõpruskogudus, Martin-Luther Bund, Gustav Adolf-Werk jpt. Norrast toetab ehitust sealne misjoniselts.
Talpsepp lisab, et kogu vajalik summa loodetakse saada kokku paari aastaga. “Kogudus on 70-liikmeline, tegus ning noor. Liikmed aitavad väga erinevalt,” ütleb ta. Üks koguduse liige teeb massaaži ning annetab osa sissetulekust ehituse heaks. On ka koguduse liikmeid, kes valmistavad mänguasju ning annetavad saadud raha taas ehituse heaks.
Mida uus pühakoda pakkuma hakkab? “Loomulikult kõiki kiriklikke talitusi ehk teenistusi: pulmad, matused, laste- ja noortetöö ning diakooniatöö,” ütleb Talpsepp. Et kirikusaal ehitatakse korraliku akustikaga, saab seal korraldada ka kontserte. “Seda saab ka välja rentida. Hoone peab ennast igal juhul tagasi teenima. Kirikut pole mõtet ehitada nii, et seda kasutatakse vaid nädavahetusel. See on mõeldud tervele kogukonnale,” ütleb Talpsepp.
Vaata ka lisa saku.eelk.ee ning www.eelk.ee.