Selle aasta Harjumaa sädeinimeseks valiti 41-aastane Alice Suurkuusk, kes elab Mallavere külas, töötab Pikavere mõisakoolis ning loeb Raadio7 uudiseid. Läbi ja lõhki Tallinna tüdrukust on saanud kohaliku elu mootor Raasiku valla lõunaosas.
Kes meist ei mäletaks omaaegset laste unejuttu raadios, kus kõlas laul “Väikesed lapsed kõik magavad juba”. Unejuttu luges tänavune Harjumaa sädeinimene Alice, kelle raadiokarjäär algas kolme ja poole aastasena ema algatusel, kes oli lastesaadete toimetaja.
Unejutud läksid eetrisse kell 20.45. “Minu õpetajaks oli kadunud Salme Reek, hästi soe naine, supernaine. Nagu hea vanaema. Lugesin unejutte kuni kolmanda klassini. Neid unejutte on praegugi Eesti raadio arhiivis,” räägib Alice.
“See on minu kiiksuga saladus,” lisab Alice unejuttude kohta. “Inimesed mu ümber ei tea seda, väljaarvatud mõni üksik lähedane.”
Praegu loeb Alice uudised Raadio7-le ja toimetab seal ka päevasaadet. “Mulle meeldib olla natukene inkognito. Raadios ei panda häält ja pilti kokku. Ma võin minna sassis juustega mikrofoni taha ja olla mina ise,” ütleb ta.
Prints valgel hobusel
Kuidas aga Alice, enda sõnul läbi ja lõhki Tallinna tüdruk, Mallavere külla jõudis?
“Ma sattusin siia Raasiku valda 15 aastat tagasi, kui ma sain oma abikaasaga tuttavaks. Pidasime sõpradega grillipidu. Seal jäi Thomas mulle silma, minu prints valgel hobusel,” meenutab Alice.
“Tema juured on Mallavare külas viiendat põlve. Ma kolisin Tallinnast ära ja hakkasime Mallaveres ühist kodu ehitama. Ma väärtustan maa soola hõngu, seda, kus on sinu juured,” ütleb ta.
“Thomas on ülegabariidiliste koormate vedaja Eestis ja Euroopas,” täpsustab naine abikaasa elukutset. “Tema on vaoshoitud ja rahulik. Mina olen emotsionaalsem. Meie liit toimib ikka väga-väga hästi.”
Poegadest Patrick teenib aega kaitseväes, Richard ja Tristan käivad veel põhikoolis.
Kümne aasta eest loodi MTÜ Mallavere ja Pikavere Külaselts, kus kandev roll on Alice Suurkuusel, Arno Vorsmanil, Tõnu Suurkuusel ja Andres Kallastel. “Olen väga tänulik ka kohalikule omavalitsusele hea ja suurepärase koostöö eest,” ütleb naine.
Nelja aasta eest loodi MTÜ Pikavere mõis, kus Alice’i kõrval näitavad aktiivsust üles Helju Kadakas ja Virve Hansar. Mõisas kui kogukonnakeskuses korraldataksekeeleõpet, näitusi, teatrietendusi, tantsuõhtuid, jõuluüritusi, külaturgu ning vanade riiete müüki.
Detsembris magistriks
Pikavere mõisas paikneva lasteaed-algkooliga sai Alice’i side alguse, kui oli vaja keskmine poeg lasteaeda panna. “Siis toimusid hoolekogu liikmete valimised. Keegi esitas mind. Ma ütlesin rumala peaga jah ja sealt järsku ühel hetkel olin ma hoolekogu esimees,” naerab naine.
Hoolekogu esimehena alustas Alice võitlust koos teiste kogukonnaliikmetega Pikavere lastead-algkooli sulgemise vastu. “Meid päästis finantsmehhanismi projekt, mis tuli kultuuriministeeriumi ja Norra riigi kaudu. See oli mõeldud arengutoetuseks väikestele mõisakoolidele,” meenutab Alice.
Nõnda saadi aastatel 2014-2016 ühtekokku 65 000 eurot, millest viiendiku moodustas Raasiku valla omaosalus. Selle eest tehti korda mõisa saal ja muusikaklass, rajati parki looduse matkarada, soetati kööki kohviku inventar ja osteti nii kandleid kui torupille.
“Mõisa katus laskis läbi. Kultuuriminister Indrek Saar käis siin. Mina ütlesin, et katuserahadest tahaks katuse parandamise raha saada. Ja Saar andis läbi sotside 9000 eurot,” naerab Alice.
Praegu käib Pikavere mõisakooli algkooli ja lasteaia osas kokku 70 last. Sellest sügisest on Alice seal pedagoog. “Käin samal ajal ajal Tallinna ülikoolis õppimas klassiõpetajaks. 8. detsembril on mul magistritöö kaitsmine,” ütleb naine uhkusega.
“Ma arvan, et õpilaste arv Pikaveres hakkab vaikselt tõusma. Inimesed ehitavad siia piirkonda maju. Laps ei pea käima ainult eliitkoolis Tallinnas. Oleks hea, kui algklassides saaks laps käia oma kodulähedases keskkonnas, olla koos oma sõpradega, et oleks vähem koolistressi,” arvab ta.
Sõbranna esitas
Harjumaa aasta sädeinimese tiitlile esitas Alice’i sõbranna Liis Sass. “Kui Külli Volmer mulle teatas, et mind on valitud, siis ma olin väga šokis. Mul hakkasid käed värisema,” tunnistab asjaosaline.
Sädeinimese kandidaate oli nimelt kokku 27. “Loomulikult ma olen väga tänulik ja väga meelitatud, aga ma arvan, et see on siiski tunnustus Pikavere kogukonnale, kes väärib esiletõstmist,” ütleb Alice.
“Me oleme rahvaarvult pisikesed, aga me teeme suuri tegusid,” arvab raadiohääl-pedagoog omakandi rahva kohta.