Saabunud talv pakub ohtralt suusarõõme (0)
Väike Daniel proovib elus esimest korda suusatamist. 
Kui veel novembris ja detsembris tundus, et tali jääbki taeva – jõulude paiku õitsesid lausa lilled –, siis jaanuar on üllatanud krõbedate miinuskraadidega. Suusarõõme saab nautida nii Nelijärvel kui Kõrvemaal.

Nelijärve Purgatsi järvel suusatavad Albert (48) ja Helis (25). “Mis siin ikka. Libiseb hästi. Alles tulime, proovime,” räägib Albert, keda pakane ei heiduta. “Kui oled siin -25-ga ära harjunud, siis -18 ja -15 on juba päris soe. -10 kraadiga enam ei panegi jopet selga.”
Jope on Albertil siiski seljas.

“Omad suusad. Ma arvan, et plastikud,” lisab Helis sõiduvahendite kohta. Nelijärvele tulid Helis ja Albert autoga Tallinnast. Plaanis on sõita nii kaua, kuni saabub väsimus.
Hirmu, et jää järele annab, ei ole, sest autokummide jälgedest võib järeldada, et järvejää kannab tunduvalt enamat kui plastiksuusk.

Seitsme kilomeetri kaugusel, Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuses märkab silm suusatajaid hulgi. Teiste seas askeldavad tallinlased Andrei (33) ja Svetlana (33) koos tillukese Danieliga, kellel vanuseks vaid kaks aastat ja kümme kuud.

Daniel on suuskadel esimest korda elus. “Tuleb välja äkki,” loodab Andrei poja katsetuste kohta. “Valisime õiged riided ja ma loodan, et külmaks ei lähe.” Termomeeter näitab ometi -15 kraadi.
Svetlanal on kombeks suusatada viis-kuus või kümme kilomeetrit korraga, Andrei uhab jutti lausa kolmkümmend-nelikümmend kilomeetrit. Kui pika trenni on nad kavandanud poeg Danielile? “Keeruline küsimus. Kuskil pool tundi või veerand tundi, kui talle meeldib,” naerab Andrei.
Päris tundmatu talvesport Danieli jaoks ei ole, sest paar korda on vanemad temaga juba kelgutamas käinud.

Korralik lumi – 20 sentimeetrit

Kõrvemaa suusatajaid nõustava Kaido Bammeri sõnul tuli esimene suusalumi maha novembri keskel, aga püsis vaid viis päeva. Aastavahetuse lumesadu tegi suusatamise taas võimalikuks 1.-2. jaanuaril.
Mootorsaaniga Alpine teeb Kõrvemaal eeltöö Eero Raudvere. “Kui lund on natuke vähem, paneme saanile järgi sellise masina, millel on raskused peal, et vajutab selle koheva lume kokku ja siis moodustub selline, millel saab vabastiili harrastada.”

Vabastiili raja tegemiseks piisab, kui põldudel ja metsa alla on 10-15 sentimeetrine lumevaip.
“Klassikajälje jaoks on praegu lund veel natuke vähe, et jälge sisse tõmmata. Tuleb muld vastu,” seletab Raudvere. Klassikastiilis raja jaoks vajatakse vähemalt 20-sentimeetri paksust lund. Siis pannakse mootorsaani taha rajamasin ja tõmmatakse jäljed sisse.
Nüüdseks on lund piisavalt, lausa 40 cm.

Teiste seas on Kõrvemaal talverõõme nautinud turistid Nigeeriast. “Kui eestlane ei kilju tavaliselt, kui ta saani peale istub, siis nendel oli kisa ja kära. Saunas käisid, tünnisauna hüppasid kõik ja järvejää peal käisid,” meenutab Raudvere.

0 kuni -5 ideaalne

Lume osas ei ole ei Nelijärve Puhkekeskusel ega Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskusel loota kellelegi peale taevataadi enda, sest puuduvad lumekahurid.

Milline temperatuur on aga suusatamiseks ideaalne? “Mina isiklikult eelistaksin kusagil 0 kuni -5 vahemikku. See on määrimise koha pealt lihtsam ja alati on endal suusatada mugavam. Sa ei pea üle riietuma,” räägib Bammer.

Kui temperatuur langeb alla -23, on parem koju jääda. “Siis on juba riietumises tasakaalu leidmine väga raske. Siis pigem ma soovitan inimestel tugitoolispordiga tegelda,” ütleb Bammer.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.