Viimsi vabaõhumuuseumis saab osa võtta ühtedest uhkematest joogatundidest. Viimsilanna Pille Tali on leidnud muuseumis mereäärse murulapikese, kus jooga harrastamine on haruldaselt ilusa ja toetava miljöö tõttu suisa muinasjutulik.
On esmaspäev ja kell läheneb 18.30-le, algamas on joogatund. Liitun teiste 10 osalejaga, kes on võtnud joogamattidel selili lõdvestusasendi ehk savasana ning kuulavad merekohinat. Tund toimub Viimsi vabaõhumuuseumi lõunanurgas, kuhu võõrad silmapaarid ei näe ja liiklusmüra ei kuuldu. Mattidel lebab nii naisi, sh paar lapseootel, kui ka mehi – kõik nad on tulnud siia, et unustada kiire argipäev ning laadida end positiivse energiaga.
Asjatundjate järgi on joogatund muuseumis üks parimaid kohti üldse, kus tundi läbi viia. Vabaõhumuuseumis on talumajade ja salu vahel värskelt niidetud muruplats, mida muuseum kutsub omakesti pulmaplatsiks, ning siit avaneb oivaline vaade Tallinna lahele – ideaalne paik püüdmaks jooga abil paremat enesetunnet nii kehas kui meeles.
Mugav painutus
Viimsilasest joogaõpetaja Pille Tali rahulik ja pehme hääl mõjub teraapiliselt. Ta näitab aeglaselt ette erinevaid joogapraktikaid ehk aasanaid. Kohati painutan enda keha liiga palju. “Asend peab olema mugav, ära üle pinguta,” ütleb joogaõpetaja, kui ta mu rühti ja pea asendit korrigeerib. Inimesi on tunnis parajalt, et Tali suudaks kõiki personaalselt juhendada.
Kuigi Tali järgi peaks jooga sobima kõigile, pean mõne harjutuse puhul võtma tagasihoidlikuma alternatiivi, sest pea peal seismine käib üle jõu. Ülejäänud harjutused raskusi ei tekita, pigem panevad üllatama. Näiteks adra asend, kus selili olles visatakse jalad üle pea ning puudutakse varvastega maad, et keha tagakülge venitada. Joogatunni lõpuks on üldine tunne positiivne: kehaliselt väikese liikumisega on keha ja vaim saanud turgutust.
Mehed tundides
Viimsi vabaõhumuuseumis on joogatunnid toimunud viimasel kolmel aastal. “Õues joogat praktiseerides saame looduselt tuge, päike ja värske õhk annavad rohkem eluenergiat. Koht on niivõrd ilus, et seda võib nimetada lausa romantikajoogaks,” ei ole Tali kiidusõnadega kitsi. Tänavu kestab hooaeg augusti lõpuni ning ilusa ilma korral toimuvad tunnid iga esmaspäeva ja kolmapäeva õhtul. Kui ilm õuejoogat ei soosi, toimub jooga Viimsi huvikeskuse treeningsaalis.
Tali enda jaoks tähendab jooga elustiili – kvaliteetset elu. “Jooga annab sügava rahu ja ühenduse iseendaga, mille tulemusel on inimene õnnelikum. Vähem on asju, mis häirivad, mis endast välja viivad. Vähem on draamat ja rohkem on rõõmsat kulgemist,” räägib Tali, kes on viimased 10 aastat joogaga tegelenud. Tema praktiseerib Šivananda joogat, kus keha avatakse selliselt, et pärast joogatundi, mis koosneb hingamisharjutustest, soojendusharjutustest, 12-st põhiasendist ja lõdvestusest, on hea, helge ja kerge olemine mitu päeva.
Eestis on jooga saavutanud laiema populaarsuse viimasel viiel aastal ning aina rohkem on tundides näha ka mehi. “Arvan, et see on seetõttu, et mehed hakkavad üle saama mõttest, et jooga seisneb vaid painutamises. Jooga aitab keha avada ja ennast oma kehas paremini tunda, millega kaasneb üldine parem enesetunne nii emotsionaalsel kui mentaalsel tasandil,” arvab Tali.