Vaskjala külas Rae koolimajas avatakse 9. novembril kell 19.00 Eesti Kultuurkapitali aastapreemiaga tunnustatud kindameister Kristi Jõeste näitus, mis on pühendatud eesti traditsioonilistele kinnastele. Näitus jääb avatuks detsembri lõpuni.
Näitusekindad on kootud vanade eeskujude järgi. “Valik tugines omapärasematele kudumisvõtetele või silmapaitavamatele värvi- ja mustrikombinatsioonidele. Soov on need kaasaegsete kudumishuviliste ja kandjate jaoks muuseumikirstudest päevavalgele tuua ning julgustada üha rohkem ja erinevates variatsioonides taaslooma,” teatas Kristi Jõeste.
“Emalt tütrele jagatud käsitööoskuste üleandmise järjepidevus säilis vähestes kohtades, nagu nt Kihnu saarel, kus see pole senimaani katkenud. Kuigi tänapäeva-Eesti koolides kohustuslik käsitööõpe annab elementaarse labakinda- ja sokivaru kudumise oskuse, jäävad keerulisemad ajaloolised tehnikad sageli märkamata ja kudumata. Nii tuleb osavamatel kudujatel taastada neid muuseumiesemetelt – see põnev ja masside jaoks kasulik detektiivitöö on jõukohane vähestele,” lisas ta.
Kristi Jõeste (s. 1977) on Ulase meistrikoja eestvedaja ja kunstnik, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonna lektor ja kahe eriala programmijuht. Temalt on koos Kristiina Ehiniga 2012. a ilmunud raamat “Kirjatud teekond”, mille lood kunagistest kudujanaistest ja kaunid fotod kinnastest on tublisti aidanud kasvatada huvi eesti rahvusliku kudumiskultuuri vastu. Koostöös Anu Pingi ja Siiri Reimanniga nägi 2014. a oktoobris ilmavalgust uurimistööl põhinev I osa Eesti silmuskudumise triloogiast.