Aasta kooli tiitlile kandideerib sel aastal kümme finaali jõudnud kooli, kelle seas on kolm kooli Harjumaalt – Jüri gümnaasium, Raasiku kool ja Peetri lasteaed-põhikool.
Haridus- ja noorteameti aasta kooli projektijuhi Merili Kärneri sõnul oli huvi aasta kooli tiitli vastu suur, koole kandideeris üle Eesti Jõhvist Kihnuni välja.
„Konkursile esitasid oma videod nii suured gümnaasiumid kui ka väikesed maakoolid. Selle aasta konkursi fookusteemaks on mitteformaalse õppe seostamine erinevate õpikogemustega väljaspool tavapäraseid koolitunde ning on rõõm näha, et sõltumata kooli suurusest ja asukohast leitakse ikka uudseid võimalusi,“ lausus Kärner.
Žürii liikme, 2022. aasta kooli tiitli võitnud Läänemaa ühisgümnaasiumi direktori Gina Metssalu sõnul oli valiku tegemine paras väljakutse. „Kõik konkursist osa võtvad koolid olid esile toonud ohtralt omanäolisi ja inspireerivaid näiteid sellest, kuidas nad oma õppetegevust rikastavad. Suurt tunnustust väärivad kindlasti kõik konkursil osalenud koolid,” ütles Metssalu.
Gina Metssalul oli heameel tõdeda, et koolirõõmu tõstvaid, kooliperet ühendavaid ja tavapärasest rutiinist väljaulatuvaid põnevaid projekte viiakse läbi igas Eestimaa nurgas – olgu tegu kooliga pisikeses külas või hoopis suurlinnas.
Kokku kandideeris tiitlile 24 kooli. Esmase valiku kõikide saadetud konkursitööde hulgast tegi žürii, kelle punktide põhjal selgusid aasta kool 2024 finalistid, kelleks on (tähestikulises järjekorras): Jõhvi gümnaasium, Jüri gümnaasium, Kihnu kool, Paide gümnaasium, Peetri lasteaed-põhikool, Püha Johannese kool, Raasiku kool, Tartu rakenduslik kolledž, Vasta kool, Väike-Maarja gümnaasium.
Žüriisse kuulusid muusik ja Setumaa hariduselu edendaja Lenna Kuurmaa, aasta kool 2022 tiitli võitnud Läänemaa ühisgümnaasiumi direktor Gina Metssalu, Laura Kõrvits ERR-ist, Lasse Rihard Sissas Eesti õpilasesinduste liidust, Kätlin Valge haridus- ja noorteametist ning Maris Raimets haridus- ja teadusministeeriumist.
Raasiku kool erineb teistest
„Raasiku kool erineb teistest koolidest ennekõike selle pärast, et meil on tunniplaanis ettevõtlikkuse õppeaine. See algab esimesest klassist ja kestab kaheksandani,“ kõneles Raasiku kooli direktor Triin Hallik Harju Elule. Neis õppetundides keskendutakse ettevõtlikkusele, iseenda ja ümbritseva keskkonnaga hakkamasaamisele, rahale.
„Koolirõõmu tõstvaid, kooliperet ühendavaid ja tavapärasest rutiinist väljaulatuvaid põnevaid projekte viiakse läbi igas Eestimaa nurgas – olgu tegu kooliga pisikeses külas või hoopis suurlinnas.“
– Gina Metssalu
Õppeaine raames on kooli külastanud erinevate erialade inimesed – poliitikud, kirjanikud, ajakirjanikud, sõjaväelased. Triin Hallik kõneles, et õppedistsipliin lõpeb kaheksandas klassis õpilasfirma loomisega, mida tehakse loovtöö raames. Firma tehakse kolmekesi, et tähtsustada ja arendada ka meeskonnatöö oskusi.
„Kui mõni õpilane on väga silmapaistev mõnel muul alal, näiteks spordis või muusikas, siis arvestame lapse erisuste ja loovusega, tal on võimalik oma loovtöö hinne saada muul moel, ta ei pea firmat asutama,“ täpsustas Hallik.
Idee kandideerida aasta kooli tiitlile saadi direktor Halliku sõnul oma sõpruskoolilt, Pärnu Mai koolilt. „Kui tegime neile kava oma kooli tutvustamiseks, siis sõpruskooli direktor Pärnust arvaski, et oma ideede ja tegudega võiksime kandideerida aasta kooliks,“ kõneleb Triin Hallik.
Direktor kinnitab, et lõpliku otsuse kandideerimiseks tegid nad peale selgumist, et sel aastal on fookuses just mitteformaalse ja formaalse õppe lõiming. „Selle poolest me teistest ju eristumegi, et meil on seos nende kahe vormi vahel väga tugev,“ usub kaks aastat Raasiku kooli juhtinud Triin Hallik. See teadmine lubab Raasiku põhikoolil oma 208 õpilasega julgelt konkureerida mammutkoolidega.
HEA TEADA
Aasta kool selgub rahvahääletusel
Aasta kool 2024 selgub žürii hinnete ja rahvahääletuse tulemusena keskkonnas https://harno.ee/aasta-kooli-konkurss. Aasta kooli tiitli võitja kuulutatakse välja 3. juunil ETV saate „Terevisioon“ otse-eetris.
Varasematel aastatel on aasta kooli tiitli võitnud Metsküla algkool, Läänemaa ühisgümnaasium, Uulu põhikool, Võru gümnaasium, Viljandi gümnaasium ja Tallinna 32. keskkool.