“Kuus toodame poolteist miljonit pakki vatipatju. Meie sihtturud on Ida- ja Põhja-Euroopa.” Nii räägib Jõelähtme vallas Loo alevikus tänavu juunis tootmist alustanud Lemoine Estonia OÜ tehase direktor Jukko Pirn.
Firma asutasid Prantsuse ettevõte Group Lemoine, kes on juhtiv vatikaupade tootja Euroopas ning Ukraina firma Biosphere Corporation, kes müüb ja vahendab neid tooteid.
“Eestis avasime tehase, et tuua tootmine turgudele lähemale,” selgitab Pirn. Eestis tooteid ei turustata.
60 miljonit aastas
Group Lemoine toodab erinevaid vatitooteid, aga vastavatud Eesti tehases valmistatakse ainult ümmargusi 57-millimeetrise läbimõõduga vatipatju. “Väikseimas pakis on 35 ja suurimas 175 vatipatja,” teab Pirn. Tehase eesmärk on saavutada tootmismahuks 60 miljonit vatipadja toru aastas.
Tootmine toimub kahes etapis. Kõigepealt puuvill kraasitakse kraasimismasinates. “Kraasimismasinate eesmärk on puuvill kohevaks muuta. Lihtsustatult – vatitükk pannakse hammastega võllide vahele, mis liiguvad vastassuundades,” selgitab Pirn. Seejärel segatakse puuvill segamiskambris ning töödeldakse kohevaks. “Kui puuvill on pehme ja kohev, siis vatiriidele tugevuse andmiseks kasutame vett,” sõnab Pirn. Suure survega läbi väikeste avade pritsitakse puuvilla riiet külma veega. Pritsimiseks kasutatavat vett puhastatakse ja taaskasutakse tehases kohapeal.
100% naturaalne
“Peale veega töötlemist kuivatatakse riie 160-kraadises gaasiga köetud kuivatis,” kirjeldab Pirn tootmisfaasi, kus üleliigne niiskus aurustatakse. Esimese etapi lõpuks valmib puuvillast 2,5 meetri laiune vatiriie, mis keritakse rullideks ja kiletatakse vajaliku niiskustaseme säilitamiseks. “Riie on 100% naturaalne pleegitatud puuvill. Tehiskiudu me sisse ei pane,” lisab Pirn.
Teises etapis puuvilla riie lõigatakse ja pakitakse. “Kõik puuvilla ülejäägid lähevad purustajasse ja võetakse uuesti kasutusse,” täiendab Pirn. Lõpptoodangul on kaks kihti. Laboris tehakse nii toorainele kui valmistoodangule kvaliteedikontroll.“Kui tulevikus vajadus tekib, hakkame vatipatju turustama ka Eestisse,” sõnab Pirn edasistest plaanidest.