Anija vallas Lükati külas asub Pikamardi talu. Pereliikmeid on kokku neli, nagu see Eestis tavaks kipub olema – pereema Merle Pokk, tütar Liis-Marleen, poeg Jan-Joosep ja koerake Friida.
Merle abikaasa Heldur töötas päästeametis. 2014. aasta sügisel hakkas mees tundma väsimust. “Aeg-ajalt ta tuli tuppa, magas ühe sutsaka, siis läks jälle õue ja tegi midagi,” meenutab naine.
2015. aasta mais diagnoositi Helduri väsimuse tegelik põhjus, milleks oli verevähk. “Keemiaravi algas juulis. See verevähi vorm ei olnud kaugele arenenud, aga suri ta tegelikult kopsupõletikku, lihtsalt tüsistustesse. Ta suri augustis, kolm kuud pärast diagnoosi saamist,” ohkab Merle.
Näljas me ju ei ole
Lastest noorim oli isa lahkumise ajal kõigest aastane. “Sa pead laste eest hoolitsema. Kui sul on aastane kodus, siis sul ei ole lihtsalt võimalust jääda patja nutma,” räägib Merle.
Naine töötab Alavere lasteaias Mõmmila majandusjuhatajana, lisaks on ta raamatupidaja ettevõttes Sofalife. Lisandub toitjakaotuspension, aga …
“Heldurist jäi maha väikelaen, mille pärast Swedbank nõuab minult nüüd iga kuu 200 eurot. Muidu nad võtavad maja käest ära,“ tunnistab naine. Lisaks tuleb maksta autoliisingut ja õppelaenu aja eest, kui ta õppis raamatupidamist Lääne-Virumaa rakenduskõrgkoolis.
Arvestades sissetulekust maha ka laste lasteaiamaksud, elektri ja auto kütuse, jääb Merle, Liis-Marleeni ja Jan-Joosepi igapäevasteks vajadusteks kokku 400 eurot kuus ja vahel vähemgi.
Kas sellise summaga on üldse võimalik ära elada? “Näha on, et näljas me ju ei ole,” vastab Merle. “Inimesi, kes minust hullemini elavad, on kindlasti kordades rohkem.”
“Mõtteid Soome minemisest on olnud ka peas, aga hirmutab see, et sa läheksid üksi kahe väikese lapsega,” arvab naine.
Kitsikusest hoolimata
“Vana maja, see vajab ju kõpitsemist. See mõte oli koos mehega juba peas,” meenutab Merle. Kui pereisa veel elas, said korda magamistoa seinad ja lagi. Ka tõmmati uued elektriujuhtmed ja juurdeehitusena valmis köök.
Järgnevalt on remonti käinud tegemas kaks Kehra päästekomando pritsumeest – Tauno Kuusemets ja Margus Huul – , Helduri sõbrad, kes töö eest raha ei küsi. Nende esimeseks ülesandeks oli magamistoa põranda väljavahetamine. Hoolimata sõprade pingutustest on tööd teha veel küll ja küll.
Maja katab päevinäinud eterniit. Majale on tehtud uus juurdeehitus – eesruum otsa külge –, millel puuduvad voodrilauad nii välisseintel kui laes. Eesruumi laes ripnevad uued elektrijuhtmed – märk jätkuvatest elektritöödest.
WCs hakkavad silma pott ja pesumasin, kuid dušinurga paigaldamiseni pole jõutud. Pooleli on ka köögi remont. “Pliit ootab õues. Siis tuleb paigaldada vesiküte. Praegu kütan radiaatoreid põhiliselt elektriga,” selgitab naine.
Praegu on ainsaks päris korras toaks köögi taha jääv magamistuba, kus on kapid ja diivan, aga ka Merle ja laste voodid. “Kõige väiksem magab veel minu kaisus,” selgitab naine.
“Ehitus on niivõrd kallis ja laenu ei taha ka maja tagatisel võtta,” kirjeldab Merle oma kitsikust.
Kodutunne aitab?
Et Pokkide pere aidata, pöördus lasteaia Mõmmila direktor Eda-Mai Tammiste eelmise aasta sügisel Kanal 2 heategevussaate Kodutunne poole. Mõjutas ka see, et Liis-Marleen ja Jan-Joosep vaatasid aeg-ajalt telerist Kodutunnet ja küsisid emalt: “Aga miks Kodutunne meile ei tule?”
“Tänu sellele sai mind pehmeks räägitud. Ega ma ise väga kuulsuseotsija ei ole,” selgitab Merle. “Kodutunne on siin tiiru juba ära teinud, novembri alguses. Nad vaatasid olukorra üle ja tegid esimesed filmivõtted.”
Naise plaan on Kodutunde abil rajada maja teisele korrusele 15-ruutmeetrine elutuba. “Vanem laps läheb sügisel Alavere põhikooli. Siis on tal koht oma kirjutuslaua ja mänguasjade jaoks,” loodab Merle.
Praegu on teisel korrusel kolikamber, kus hoitakse katkisi mööblitükke, ripuvad saunavihad ja puhvaikad. “Kuna Kodutundel on piiratud aeg, kolme päevaga peavad tegema, siis nad ütlesid, et eeltööd tuleb endal teha – see lakapealne tühjaks, trepiauk ja trepp panna ise,” selgitab Merle.
Eeltööde talgupäev leiab aset 7. aprillil. Talgulisi on lubanud tulla Anija Lions klubist, Kehra päästekomandost, Lükati külast, aga ka lihtsalt Pokkide pere sõpru ja sugulasi.
Telesaadet Kodutunne oodatakse Pikamärdile maikuus. On aga üks nüanss. Et Kodutunne talu kolm päeva remondiks, peaks Anija vald Merle sõnul välja käima 4000 eurot, kuid vald on praegu nõus andma vaid 1000.
Et Pokkide pere saaks kokku täiendavad 3000 eurot, võib nende toeks aga annetada Anija vallavalitsuse arvele EE922200001120120102 (Swedbank) märkega “Lapsed Lükati külast”.
Heategevussaate plaanid ei pruugi sellegipoolest teostuda. Kodutunde saatejuht Signe Lahtein sai 22. märtsil Adavere lähistel liiklusõnnetuses raskelt viga ja on koomas. Kodutunde uueks saatejuhiks nimetati Anneli Lahe.
“See lihtsalt on kohutav õnnetus. Loodame kiiret paranemist,” ütleb Merle mõtlikult. “Kui Kodutunne aitab, siis ma saan ühest mäest üles. Neid teisi asju ma teeksin siis pisitasa.”