Pertti Kurikan Nimipäivät ja pangaröövlid Vääna-Vitis (0)
Kas isegi parim detektiiv suudaks leida sideme, mis ühendab soomlaste poolt Eurovisoonile lähetatavat, juba praegu legendiks saanud puudega inimestest koosnevat ansamblit Pertti Kurikan Nimipäivat ja Vääna-Viti Kodus tegutsenud pangaröövleid?

Tegelikult ei pea selle sideme avastamiseks olema eriline detektiiv. Piisab teadmisest, et nii ansambel kui pangaröövlite “jõuk” koosnevad puudega inimestest. Ja on oma kaaskodanike tugeva tunnustuse teeninud. Soome bänd läheb nüüd püüdma terve Euroopa kiidusõnu (või hukkamõistu?), meie kohalikud pangaröövlid aga…

Tõrjujaid ega tõrjutuid

Kaks aastat tagasi tuli Vääna-Viti Kodu juhataja Kersti Ojasuu ideele korraldada klientidele isetegevuskonkurss, hakata ka puudega inimeste hulgas oma “superstaare” selgitama.
“Kersti pakkus mind projekti eestvedajaks,” meenutab Vääna-Viti Kodu tegevusjuhendaja Eda Suurkuusk. Kahekesi tegevusjuhendaja-meistri Leila Lindsaluga saadeti kutsed teistele AS Hoolekandeteenused süsteemi kuuluvatele kodudele. Vastu polnud uudsele ideele keegi, ei hooldekodu töötajad, kliendid ehk tulevased võistlejad ega nende lähedased. Talendijahi logo, diplomid ja tänukirjad kujundas Silja Bergström.

“Põhirõhk ürituse õnnestumisel oli ikkagi tegevusjuhendajatel. Nemad suhtlevad meie klientidega igapäevaselt, teavad iga inimese tugevaid külgi. Kui inimene on puudega, ei tähenda veel, et ta mõnel alal andekas ei võiks olla,” räägib Eda Suurkuusk.

Osalejaid tuli nii palju, et korraldati kaks veerandfinaali, poolfinaal ja alles finaalis, mis toimus möödunud kevadel maikuus, selgusid parimad. Võisteldi laulmises, pillimängus, demonstreeriti oma oskusi näitekunstis, tsirkuseakrobaatikas. Žüriis oli ka tuntud näitleja, klientidegi hulgas populaarse sarja “Pilvede all” üks peategelasi Liis Haab.

Kava mitmekülgsem

Selle aasta esimene veerandfinaal peeti läinud nädala neljapäeval Vääna-Viti Kodus. Kuigi osalejaid oli natuke vähem kui esimesel aastal, olid kavad mitmekülgsemad, osalejate meisterlikkus tõusnud. Humoorika lühinäidendi “Pangaröövlid”, mis pälvis saalitäie pealtvaatajate tugeva aplausi, tõid lavale Sõmerpalu hooldekodu kliendid. Žürii tunnustuse pälvis Jašar Džarullajev Valkla hooldekodust, kes esitas laulu türgi keeles.

Loomulikult ei saa nii suurt üritust korraldades läbi sponsorita. Kahel aastal on jäätisefirma Ingman kostitanud nii esinejaid kui rohkearvulist publikut jäätisega.

„Meie eesmärgiks on ürituse kandepinda laiendada, kaasa võiksid lüüa kõik hooldekodud Eestis, mitte ainult AS Hoolekandeteenuse alla kuuluvad kodud,“ on Eda Suurkuusk optimistlik.

KÜSIMUS
Kuidas suhtute sellesse, et Soomet esindab Eurovisiooni lauluvõistlusel vaimupuudega inimeste ansambel Pertti Kurikan Nimipäivät looga „Aina mun pitää“?

EDA SUURKUUSK
Vääna-Viti Kodu tegevusjuhendaja

Mina suhtun sellesse väga mõistvalt. Ka puudega inimene on täieõiguslik ühiskonna liige. Kui need inimesed on oma kunstiga, mida nad on aastaid harrastanud ja viimistlenud, pälvinud pääsu Eurovisoonile, siis tuleb nad sinna ka lähetada. See on nii nende jaoks kui kõigi puudega inimeste jaoks väga oluline, aitab ühiskonnal teadvustada nende probleeme.
Iseküsimus on, kas mina või teised hääletavad selle pärast nende poolt, et nad on puudega? See tähendab, et nad on sellisel konkursil teatud mõttes eelisseisundis. Iga inimese südametunnistuse asi on, kelle poolt ta on. Me ei tohi võtta inimestelt võimalust tuntuseks ja eduks selle pärast, et ta on puudega.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.