Kui intellektipuudega noored saavad 19-aastaseks, siis on neil kaks võimalust: jätkata elu hooldekodus või jääda elu lõpuni vanemate hoole alla. SA Kodu Nurme Mõisas eesmärk on luua sotsiaalteraapiline elu- ja töökeskkond intellektipuudega noortele ja täiskasvanutele.
Sihtasutus plaanib Nissi vallas Nurme mõisas aastast 2018 pakkuda kuni 30-le eesti- ja venekeelsele intellektipuudega inimesele kogukonnas elamise teenust kaasavas talupidamises, nagu teevad seda ligi 100 Camphilli küla üle maailma.
Erihoolekande arengukava 2014-2020 prioriteediks on intellektipuudega inimeste, kes on selleks valmis, ümber suunamine ööpäevaringsetelt teenustelt toetavatele teenustele – need on kogukonnas elamine, igapäevaelu toetamine, intervallhoid, päevahoid, rakendus 30-50-aastastele vaimupuudega inimestele. Seda kõike võiks rajatav Nurme kodu pakkuda.
Rahastamise probleem
Probleemiks on praegu vajaliku rahalise toetuse leidmine. “Euroopa Regionaalarengu Fondist erihoolekandeasutuste teenuseüksuste ehitamiseks, rekonstrueerimiseks, ostmiseks ja renoveerimiseks mõeldud toetus on tehtud sõltuvaks asukoha elanike arvust,” sõnab SA Kodu Nurme Mõisas juhatuse liige Marika Ivandi. Nimelt toetatakse kuni 30-kohalise teenuseüksuse loomist vähemalt 300 alalise elanikuga asulasse. “Asula all mõeldakse ka alevit ja küla. Nurme külas elab 2015. aasta seisuga 71 inimest,” selgitab Ivandi.
Sotsiaalkaitseministri poole on pöördunud nii riigikogu sotsiaalkomisjon, Erihoolekandeteenuste Pakkujate Liit, Harjumaa Omavalitsuste Liit, erinevad kohalikud omavalitsused ja teenusepakkujad küsimusega, kas on võimalik Euroopa Komisjoni seatud tingimust, et erihoolekandeasutused ehitataks tiheasustusega piirkonda, paremini Eesti konteksti kohandada? Kõik senised vastused on olnud eitavad ja 300 elaniku nõuet ei ole muudetud.
Nurme kodu visioon
Mõisa mõlemale korrusele asuvad elama kaks pere, kokku vähemalt 22 intellektipuudega inimest koos pereema ja/või -isa ning vabatahtlikuga. Iga pere käsutuses saab olema oma kööginurgaga elutuba. Esimesele korrusele tuleb suurem saal, kuhu mahuvad kõik ühisesse jõululauda ja teisi sündmusi tähistama. Keldrikorrusele on planeeritud käsitöö jt tegevuste ruumid. “Loodav intellektipuudega inimeste kodu hakkab tegelema aianduse, mahepõllumajanduse ja loomakasvatusega, talvel vaibakudumise, puu- ja savitöö tegemisega jm nii enda tarbeks kui müügiks,” räägib Ivandi. Koostööd hakatakse tegema kohviku- ja poepidajatega. “Meie seni kogutud info põhjal tuleb lisaks riigilt saadavale toetusele ise toota ja müüa,” teab projektijuht Ivandi.
Alustav intellektipuudega inimeste kodu vajab püsivamat ja pikaaegsemat rahalist tuge nii kauaks, kui jõutakse oma tegevused nii kaugele välja arendada, et tootmine ja teenuste pakkumine katab täna puuduoleva 5000 eurot kuni kolmekümne elaniku kohta kuus.
Kui soovid aidata, on võimalik annetus teha SA Kodu Nurme Mõisas arveldusarvele: Swedbank EE 75 2200 2210 6278 2048, SA Kodu Nurme Mõisas. “Iga täiendav rahaline abi on meie jaoks hindamatu väärtusega,” lausub Ivandi.